Чому в Україні не діють анонсовані Укренерго графіки та є екстрені відключення світла

Після останньої терористичної атаки росіян на об'єкти української енергетики вкотре у країні запроваджуються графіки погодинних відключень електроенергії. Однак енергетики не завжди можуть розрахувати дефіцит, тому запроваджують екстренні відключення світла

Чому в Україні не діють анонсовані Укренерго графіки та є екстрені відключення світла

Ще 26 серпня РФ завдала масованого удару по енергетиці України, але наслідки відчуваються досі: обладнання ще лагодять, а графіки відключень світла запроваджуються попри те, що на кінець серпня перед атакою їх вже не було. Інформатор запитав в експертів Андрія Закревського та Володимира Бондаренка, чому впроваджуються екстрені відключення світла у Києві й області, у Дніпропетровській області та інших регіонах у порушення графіків, а західні області майже без відключень світла.

Мало не щодня з часу останньої атаки росіян на українську енергетику очільник холдингу YASNO (ДТЕК) Сергій Коваленко зазначає, що застосовуються екстрені відключення електроенергії - графіки вимкнень світла не діють. Причому майже в усіх випадках Укренерго екстрені відключення застосовуються у Києві, Київській, Дніпропетровській, Донецькій областях. Подекуди світла не було по 6-8 годин. Водночас у західних областях діють помірні графіки відключень, а екстренні там не впроваджували після останньої атаки. У неділю, 1 вересня, ввечері були аварійні відключення електроенергії у Києві, Київській, Черкаській, Чернігівській, Житомирській, Дніпропетровській, Кіровоградській, Запорізькій, Харківській, Сумській, Полтавській, частково у Донецькій, Хмельницькій і Вінницькій областях. Тобто в Укренерго не можуть чітко розрахувати, яке буде споживання електроенергії та який буде дефіцит.

Як повідомили в Міненерго, відключення не передбачені для підприємств критичної інфраструктури та тих, що імпортують понад 80% електроенергії для власних потреб. Також закликають громадян ощадливо використовувати електроенергію.

Голова правління асоціації "Нафта та газ України" Андрій Закревський у коментарі Інформатору розповів, що Укренерго у своїх прогнозах не враховує два фактори. Перше - це повернення людей з відпусток, початок навчального року. З 27 серпня та з 27 грудня - це період "пробок", у першому випадку - через початок навчання у вересні, у другому - різдвяні свята. 

"Навіть незначне збільшення споживання електроенергії в наших умовах, коли у нас є тільки базова генерація, призводить до того, що необхідно просити про допомогу (з постачанням електроенергії з-за кордону - авт.). А країни Центральної та Східної Європи (з якими межує Україна), теж повертаються з відпусток. Ще не всі у цих країнах перейшли на орієнтовно 12 вересня на повернення зі шкіл (у європейських країнах навчальний рік може починатися 11, 12, 15 вересня - авт.)", - розповідає Андрій Закревський.

Другою причиною для застосувань екстрених та аварійних відключень Андрій Закревський вважає погоду. У спекотні дні збільшується споживання, відповідно виникає дефіцит енергії. Повернення людей з відпусток та спека після масованого удару росіян по енергетиці призвели до незапланованих відключень. Екстрені відключення світла у Києві, на Київщині, Дніпропетровщині експерт пояснює урбанізацією: через більшу кількість населення та значну кількість промислових об'єктів у цих регіонах, які потребують електроенергії. До того ж у великих містах більша температура повітря, що теж спричиняє надлишкове споживання.

Директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко пояснює, що спрогнозувати дефіцит в енергосистемі практично неможливо в умовах дефіциту потужностей та ситуації після останнього обстрілу енергетичної інфраструктури. Проте, як можна було спостерігати на вихідних 31 серпня - 1 вересня, було менше відключень світла, ніж у попередні дні. Вже на цьому тижні можна очікувати на мінімальні графіки по 1-2 черги. 

"Ті графіки відключень, які нам показують щодня, це прогнозовані графіки. Якщо не вписується ситуація в прогноз, тоді вводять екстрений графік. Ситуація постійно змінюється. В Україні немає резервів потужностей для того, щоб збалансувати систему та якось чітко спрогнозувати дефіцит електроенергії. Енергетична система залежить від багатьох факторів. Від температури, сонячної чи похмурої погоди, вітру, можливостей імпорту електроенергії, цінової ситуації, наявності потужностей. Якийсь блок вийшов з експлуатації, навіть незначний, вже може бути нестача. Резервів у нас немає", - наголошує експерт з Центру Разумкова Володимир Омельченко.

Експерт порівнює графіки відключень з прогнозом погоди. На 100% графіки ніколи не виконуються. Спрогнозувати можна лише одночасне вимкнення усіх одразу. Відсутність екстренних відключень світла в окремих регіонах Омельченко пояснює роботою підстанцій: там де вони неушкоджені чи мінімально ушкоджені, є змога передати електроенергію від атомних станцій у необхідній кількості споживачам. 

В Україні зараз понад 60% всієї електроенергії, яка виробляється, створюється саме на АЕС. Варто зазначити, що, за підрахунками експертів, наразі 40% потужностей гідроелектростанцій та 80% потужностей теплових електростанцій тимчасово втрачено через атаки росіян по цих об'єктах.

В ході останнього масованого удару росіян 26 серпня основними цілями були трансформаторні підстанції, через які вироблена електроенергія з АЕС, ТЕС, ГЕС постачається у мережу та надходить споживачам. Через пошкодження підстанцій 26 серпня навіть було вимкнено 3 енергоблоки Рівненської АЕС та 1 на Південноукраїнській АЕС у Миколаївській області, ця АЕС значно скоротила потужності виробництва. Через пошкодження росіянами розподільчих підстанцій АЕС не могли транспортувати всю вироблену ними електроенергію споживачам та опинилися на межі ядерної аварії - довелося обмежити виробництво електроенергії. 

"Проблема в тому, що аварія пошкодила підстанції, які передають електричну енергію з заходу на схід. Наприклад, від Рівненської АЕС електроенергія постачається до Києва через підстанцію. А на київській підстанції проблеми через наслідки обстрілів з виходом потужностей. Питання у передачі електричної енергії. Ситуація покращиться, якщо не буде нових ударів по енергетичній інфраструктурі. Не потрібно розраховувати на якесь диво, коли по енергетичній інфраструктурі летять сотні ракет та шахедів, а все буде добре та прогнозовано. Споживачам потрібно жити у реальному світі", - розмірковує Володимир Омельченко.

Атака росіян по енергетичній інфраструктурі України 26 серпня

23 серпня Міненерго прозвітувало, що достроково відремонтували ще один енергоблок на атомній електростанції. Це дало б змогу відмовитися від вимкнень світла та додало б 1000 МВт електроенергії. Навіть озвучили плани поновити продаж електроенергії за кордон через відсутність дефіциту її в Україні. Втім, вже 26 серпня росіяни здійснили масований обстріл об'єктів енергетичної інфраструктури України. Загалом ворог застосував проти України 127 ракет і 109 дронів (збито відповідно 102 та 99). Ворог пошкодив енергетичні об'єкти у 15 регіонах України.

Цього раз росіяни били здебільшого по розподільчим підстанціям. По ним вже влучали в ході масованих атак у 2022 та 2023 роках. Але після кожного ремонту потужність передачі електроенергії через пошкоджені підстанції падає. 

26 серпня гендиректор YASNO Сергій Коваленко повідомив, що Україна пережила найбільший масований обстріл за 2,5 роки. Він зазначив, що через атаку по Києву 50-70% споживачів можуть залишитися без світла. Втім, поступово ситуація покращується. Водночас ексміністр палива й енергетики Іван Плачков спрогнозував, що жорсткі обмеження електроенергії можуть тривати ще 1-2 тижні (або майже до середини вересня). Народний депутат Сергій Нагорняк прогнозує, що за умов відсутності нових обстрілів енергетики система повернеться до нормальної роботи протягом тижня - тобто десь до 7 вересня.

Цього разу росіяни вперше використали ракети з касетною бойовою частиною проти енергетичних об'єктів - щоб завдати більшої шкоди. Однією з цілей було створити технічну неможливість видачі потужності з атомних електростанцій. Відповідно дрібні уламки змогли вивести з ладу більше обладнання. Для його ремонту чи заміни потрібне додаткове розмінування перед цим. Такі процедури ускладнюють та забирають більше часу для ремонту. Як зазначають в Укренерго та ДТЕК, енергетики працюють 24/7, щоб відновити постачання електроенергії населенню. Однак чітких прогнозів, коли завершать ремонт, там не дають.

Заступниця міністра енергетики Світлана Гринчук зазначила, що після атаки енергетикам вдалось не допустити системної аварії, енергосистема залишається цілісною і збалансованою. Ситуація є контрольованою. Застосовуються графіки відключень електроенергії, обмеження можуть тривати, поки здійснюється налагодження стабільної роботи системи.

Голова правління НЕК "Укренерго" Володимир Кудрицький зазначив, що Укренерго активно працює з польською стороною, щоб збільшити технічні можливості й обсяг постачання електроенергії в Україну восени та взимку. За його словами, наразі фахівці напрацьовують варіанти, які мають компенсувати дефіцит, спричинений російськими атаками.  

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube