Укренерго у 2023 році уклало 63 угоди на будівництво захисних споруд для трансформаторних підстанцій. Жодна з цих угод не була виконана, як наслідок - понад тиждень після масованого обстрілу енергосистеми росіянами досі не вдається її збалансувати та застосовують ексрені відключення електроенергії. 2 підстанції за 138,5 млн грн мало захисти харківське АТ "Трест Житлобуд-1", пов'язане з мерією міста
Укренерго у 2023 році замовило роботи на 4,3 млрд грн на будівництво захисту для трансформаторних підстанцій. 26 серпня 2024 року росіяни вдарили по підстанціях, захист не спрацював. Як наслідок - українці страждають через відключення світла. Жодна з 63 угод з захисту підстанцій не була завершена. Дві з них на 138,5 млн грн доручили будівельній компанії Траст Житлобуд-1 з Харкова, яка вже протягом 15 років є фаворитом мерії Харкова, будує фортифікації для оборони Харківщини, відновлює зруйновані росіянами будівлі та ледь не призвела до тюрми Михайла Добкіна, коли той виділив фірмі землю.
Протягом серпня-жовтня державне НЕК "Укренерго" уклало 63 угоди на будівництво захисних споруд для трансформаторних підстанцій на понад 4,3 млрд грн. Вони мали захистити обладнання від шахедів та уламків ракет. Але жодна з угод не була виконана до кінця. Принаймні так написано у системі держзакупівель ProZorro. Підстанції потрібні для того, щоб передавати електроенергію від електростанцій до споживачів.
У вересні та жовтні 2023 року НЕК "Укренерго" без проведення тендерів уклало 2 угоди з харківською будівельною компанією АТ "Трест Житлобуд - 1" на 138 млн 528 тис. 126 грн на реконструкцію 2 підстанцій з будівництвом захисту для трансформаторів. Роботи мали завершити наприкінці січня 2024 року. Однак 5 разів угоди продовжувалися через брак фінансування або обстріли або обставини непереборної сили, тож підстанції скоріше за все досі не захищені. Востаннє - 29 серпня 2024 року вже після масованої атаки росіян.
26 серпня росіяни атакували об'єкти енергетичної інфраструктури у 15 регіонах України. Загалом ворог застосував проти України 127 ракет і 109 дронів (збито відповідно 102 та 99). Саме ці 25 ракет та 10 дронів вразили підстанції та високовольтні лінії електропередач. До того ж ворог застосував ракети з касетною бойовою частиною - які завдали підстанціям набагато більше шкоди дрібними металевими зарядами. Відпопідно ремонтувати їх тепер помітно довше. А поки не закінчаться ремонти - в українців будуть відключення світла.
АТ "Трест Житлобуд-1" - лідер з будівництва оборонних фортифікаційних споруд у Харківській області. Компанія отримала без тендерів угоди на 1 млрд 752,6 млн грн на будівництво оборонних укріплень та об’єктів тероборони від Харківської обласної адміністрації станом на весну 2024 року. З листопада 2022 року по травень 2023 року "Трест Житлобуд-1" уклав угоди з Департаментом ЖКГ та ПЕК Харківської ОВА на постачання різних споруд для оборони на 127,8 млн грн. Цій же компанії Служба відновлення Харківської області виділила 1 млрд 731,2 млн грн на реконструкцію об’єкту із будівництвом фортифікаційної споруди та встановленням обладнання. Влітку 2024 року компанії замовили нові фортифікації.
Нагадуємо, що Харківська ОВА обирала досить сумнівних постачальників деревини для своїх укріплень. Серед них: алкоголічка, брат чиновника, продавчиня кіоска-наливайки, крадій пляшки віскі. Фірми із сумнівною репутацією отримували найбільші замовлення. Загалом понад 330 млн грн за деревину для укріплень на Харківщині ОВА має сплатити сумнівним компаніям. Проте будували укріплення здебільшого професіонали - як АТ "Трест Житлобуд-1".
АТ "Трест Житлобуд-1" - одна з найстаріших будівельних компаній України та найбільша будівельна компанія у Харкові. За даними lun.ua, у компанії в Харкові близько 50 побудованих і житлових комплексів, що будуються. Протягом останніх 15 років компанія була дуже близька до мерії міста, яку очолювали Михайло Добкін (2006-2010), Геннадій Кернес (2010-2020), Ігор Терехов (з 2021 року) та неодноразово виконувала їхні підряди. Також компанія отримає сотні мільйонів гривень на відновлення пошкоджених будівель у Харківській області, у т.ч. житлових будинків.
94,72% акцій компанії належить Олександру Харченку - члену виконкому міської ради Харкова та колишньому депутату обласної ради від Партії регіонів (2010-2015). Виконком очолює мер міста Ігор Терехов, а людей туди обирають депутати міської ради більшістю голосів. Члени виконкому не отримують зарплату, але голосують за важливі для міста питання.
Очолює АТ "Трест Житлобуд-1" Костянтин Сіухін. До нього кілька років головою правління був Валерій Арутюнов (помер у 2022 році) - студентський друг Ігоря Терехова, ексдепутат Харківської міськради у 2010-2020 від Партії регіонів та "Відродження", які представляв тодішній мер Кернес.
Найгучніша історія, в яку потрапило підприємство, трапилася у 2008 році. Тодішній мер Харкова Михайло Добкін погодив виділення 61,2 гектара землі у місті з порушенням процедури для житлового кооперативу, до якого входили фірми Олександра Харченка («Трест Житлобуд-1», «Харківжитлобуд-1», «Харківелектромонтажкомплект»), а кооператив створили за день до його прохання про виділення землі меру. За версією слідства Добкін змусив через свою заступницю керівника профільного департаменту включити у проєкт рішення міськради про передачу землі пункт щодо передачі її кооперативу, при цьому пункт до того не розглядався на виконкомі, у профільних депутатських комісіях, а депутати на сесії за це проголосували (раніше не ознайомившись з такою ініціативою чиновників, адже виникла вона таємно та напередодні голосування).
Після голосування депутатами Харківради Добкін підписав документ, яким землю офіційно передали забудовникам. Генпрокуратура у 2014 році вважала, що Добкін цим та іншим схожим епізодом (16,57 га землі для кооперативу «Авантаж» нардепа Анатолія Денисенка) завдав збитків на 227 млн грн, за що йому загрожувало позбавлення волі до 12 років. Втім, Добкін був депутатом Верховної Ради протягом 2014-2019 років і ніякого покарання не поніс. У червні 2024 року цю справу закрили за спливом терміну притягнення до кримінальної відповідальності.
У 2015 році прокуратура Київського району Харкова розслідувала кримінальну справу за фактом розтрати частини з 230 млн грн, що були перераховані ПАТ "Трест-Житлобуд-1" для реконструкції парку Горького. За даними слідства, частину цих коштів фірма перерахувала на кілька фірм, які майже одразу припинили свою діяльність. Правоохоронці підозрювали, що вони були фіктивними й створені спеціально для виводу коштів.
У 2016 році компанія почала будувати панельну багатоповерхівку замість старовинного двоповерхового маєтку на вул. Мироносицькій в центрі Харкова на придбаній землі. 12-поверхівку здали в експлуатацію у 2019 році.
За часів Кернеса з компанією укладали договори на реконструнструкцію зоопарку у Харкові на 280 млн грн. При цьому у 2018 році стало відомо, що 57 млн грн з них виділили як субвенцію на округ для народного депутата Валерія Писаренка з Харківщини. А у 2022 році компанія відновлювала будівлю Держбюро розслідувань (ДБР) у Полтаві за 7,95 млн грн та пошкоджену будівлю міськради Харкова за майже 20 млн грн.
У 2019 році з фірмою уклали 2 договори на будівництво обласного онкоцентру у Харкові - за програмою Президента України Володимира Зеленського "Велике будівництво". Вартість робіт мала скласти близько 820 млн грн. Роботи мали виконати до кінця 2022 року. Втім, фірма виконала роботи на 57 млн 246 тис. 132 грн та розірвала договори наприкінці 2021 року. А 67 млн грн, які чиновники Харківської ОДА не змогли освоїти на будівництво онкоцентру через розірвання угод, повернули до держбюджету з бюджету області.
У реєстрі судових рішень міститься інформація про кілька кримінальних проваджень, фігурантом яких є або було це товариство. Одне з них — щодо незаконного заволодіння нерухомістю, відкрите у 2020 році, ще одне — забруднення або псування земель та порушення правил охорони вод, відкрите у 2021 році. Втім, негативних наслідків для забудовників це не мало.
Історія компанії "Житлобуд-1" почалася з 1947 року, коли заснували Харківський союзний будівельний трест. Після десятиліть змін, перейменувань та реорганізацій, у 2004-му він став відкритим акціонерним товариством "Трест Житлобуд-1". Щонайменше до 2009 року включно серед засновників ВАТ був Регіональний відділ Фонду держмайна у Харківській області.
Власник – почесний громадянин Харкова Олександр Харченко, він очолював це підприємство з 1996 року, працював на підприємстві ще з радянських часів та пройшов шлях від майстра будівельного управління до керівника тресту. За даними аналітичної платформи YouControl, з 2016 року фірма підписала угод через ProZorro на 10 млрд 715,5 млн грн з бюджетними організаціями, здебільшого у Харкові.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.