Однією з найбільших проблем для ветеранів стала професійна самореалізація
Нині в Україні пропонують різноманітні пільги ветеранам війни. Водночас чимало бійців нарікають, що багатьма преференціями так і не змогли скористатися, бо існують вони лише на папері. А головне – у нашій країні поки немає повноцінної програми адаптації колишніх учасників бойових дій до цивільного життя.
Безкоштовні ліки, відновлення в санаторіях, знижка на комунальні послуги,– це частина пільг, які належить отримати військовому, що має статус учасника бойових дій (УБД). Проте держава не враховує важливий момент - починати роботу з УБД потрібно, перш за все, з їхнього повноцінного повернення до роботи у довоєнній професійній сфері.
Підвищення кваліфікації, здобуття нового фаху або започаткування власної справи є важливою частиною реінтеграції до мирного життя. Проте сучасна система пільг для УБД не враховує індивідуальних потреб ветеранів, не містить системи переходу від військового до цивільного життя. Як наслідок, чим довше людина виконує обов’язки військової служби, тим важче їй інтегруватися до нового життя, побудувати успішну кар’єру та забезпечити власний добробут.
У ГО «Принцип», яка займається правозахистом військових, розповіли, що потреби ветеранів - це, не лише наслідки для фізичного та, в деяких випадках, психічного здоров’я, а і зміна професійних компетенцій. Адже у багатьох випадках у військового є часткова або повна втрата конкурентоздатності в попередній цивільній професії. Крім того, що вони втрачають роботу та свої заощадження, вони не можуть повноцінно конкурувати з тими людьми, які продовжували працювати, поки військовий був на війні.
Водночас ветерани стикаються і з небажанням роботодавців працевлаштовувати фахівця саме через наявний ветеранський статус та додаткові державні гарантії у сфері відпусток та збереження місця роботи (виконання яких часто покладається на роботодавців). УБД зазначають і про зміну місця роботи через зміну світогляду, погіршення стосунків з колегами тощо.
«Окрім того, виконання гарантованих державою трудових прав ветеранів та військовослужбовців в більшості перекладається на роботодавців, що навпаки не сприяє працевлаштуванню ветеранів та економічному розвитку підприємництва. Тому держава повинна забезпечити виконання взятих на себе соціальних гарантій (наприклад, виплати середньої заробітної плати під час військової служби)» , - вважають у ГО «Юридична сотня».
Державна підтримка УБД повинна бути спрямована на швидке відновлення цивільного добробуту серед ветеранів та їхніх сімей. Наприклад, Україні варто було б запозичити міжнародний досвід. Пільги та послуги держави у сфері зайнятості для ветеранів (професійна адаптація, освіта, допомога для відкриття власної справи) є важливим елементом реінтеграції ветеранів до цивільного життя в таких державах як США, Хорватія, Боснія та Герцеговина, Нідерланди.
Ветерани/ки та їхній досвід – є прикладом для тих, хто буде долучатися до військової служби у майбутньому, вважають у ГО «Принцип». Відчуття приналежності до чину, який належно визнається державою – це мотивація для тих, хто буде йти на службу до ЗСУ. Зокрема, враховуючи те, яким чином держава та суспільство підтримували ветеранів після їхнього повернення, нові військовослужбовці прийматимуть рішення чи готові вони інвестувати свій час та здоров’я, ризикувати своїм життям при захисті країни. Тому політика щодо ветеранів та їх сімей невідривно пов’язана з оборонною стратегією та формуванням престижу військової служби в Україні.
Українська влада надає допомогу та пільги тим, хто захищає нашу країну - учасникам бойових дій (УБД). Статус учасника бойових дій матимуть військовослужбовці ЗСУ, СБУ, Нацгвардії, Держприкордонслужби, Служби зовнішньої розвідки, Держспецтрансслужби та Військової прокуратури України.
На цей статус також можуть податися особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції, Міністерства внутрішніх справ, Держспецзв’язку, Державної фіскальної служби, Управління державної охорони, Державної служби з надзвичайних ситуацій, Державної кримінально-виконавчої служби, які перебували у складі добровольчих формувань. Окрім військових, статус УБД можуть отримати волонтери.
Для отримання цього статусу необхідно бути залученим до воєнних дій щонайменше на 30 днів.
Згідно з інформацією Державної прикордонної служби України особи зі статусом учасника бойових дій можуть:
Наталя Толуб
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.