Посвідчення УБД отримав тільки кожен п'ятий військовий: як бюрократія краде пільги у бійців ЗСУ

Читать на русском

УБД незабаром стане просто посвідченням статусу, бо держава не витягне фінансово всі прописані в законі пільги

Читать на русском
Бюрократія проти військових
Державна бюрократія нищить життя військових - у соціальному сенсі: колаж Інформатор-Україна

УБД незабаром стане просто посвідченням статусу, бо держава не витягне фінансово всі прописані в законі пільги

В Україні ширяться плітки про те, що відомі блогери та волонтери без проблем отримують статус учасника бойових дій (УБД). Водночас українські військові, які воюють на передовій з перших днів війни, скаржаться на те, що не можуть отримати від держави належне їм посвідчення. Процедура настільки забюрократизована, що багатьом просто не вистачає сил та часу пройти її. Верховна Рада 16 січня ухвалила законопроєкт про цифровізацію армії, де передбачено автоматичне отримання статусу УБД. Та чи буде це працювати, питання відкрите. Чому так важко отримати посвідчення та що зміниться з’ясовував "Інформатор".

Бійці скаржаться, що в них не витримують нерви

Військові скаржаться, що чекати на посвідчення УБД, яке дає право на ряд пільг, доводиться місяцями, а то й більше. Окремий біль - ставлення до військовослужбовців в державних установах.

"Немає ніякої справедливості - щоб отримати УБД треба пройти 3 круги пекла. Жахливе відношення до військових, які перебувають поза штатом! Обіцянки тільки. Співчуваю хлопцям які після поранень,  так само чекають як і я рік, а деякі і більше. Кому війна, а кому… Дякую 92-а бригада за таке відношення", - пише в соцмережах військовий Олександр Кашуба.

Бійці обурені відсутністю УБД
Бійці обурені неможливістю отримати статус УБД
Такий допис лишив боєць 92 бригади
Такий допис лишив боєць 92 бригади
У декого не витримують нерви
У декого не витримують нерви

"Нерви не витримують. Зробили спрощену процедуру отримання УБД. При цьому змінили формат довідок. Тепер старі довідки не підходять. Різниця між цими довідками - в одній написано в рядок, в іншій в стовпчик. Але треба переробляти. Довідку роблять (УВАГА!) - кілька місяців. Зробили довідки. Змінився формат заяви про дозвіл на обробку персональних данних. Треба переписувати. І так по кругу. Результат - другий рік служби УБД немає", - розповідає Дмитро Лінько.

Скаржаться також рідні воїнів
Скаржаться також рідні воїнів
Люди обговорюють бюрократію
Люди обговорюють бюрократію
Дехто чекає УБД роками
Дехто чекає УБД роками

"Син на війні 22 місяці, а посвідчення УБД до цього часу немає. Звертався вже тисячу раз, подав всі документи ще рік тому – результату ніякого. Нам сказали, що немає бланків. А між тим ми платимо за житло всі 100% ось уже майже два роки", - пише Галина Галюк.

"А ще може бути таке, що УБД присилають, а там невірно написане прізвище чи ім’я, потрібно перевіряти обов'язково, нове УБД прийшло тільки через півроку!", - пише інша користувачка соцмереж.

Захисник Азовсталі? В УБД відмовлено!

До цього інформаційний простір збурила історія захисника Маріуполя, прикордонника Іллі Ільяшенка. Він зміг отримати статус УБД тільки через рік після звільнення з полону, а його історія набула суспільного розголосу.

Рік після повернення з полону в Ільяшенка вимагали документи, отримати які нереально. Аби видати довідку про участь у бойових діях, знадобилися б підтвердження командира – а той наразі перебуває у полоні. Окрім того, військові бюрократи заявили, що довідка про перебування у полоні – не дорівнює документу, який підтверджує участь у бойових діях.

"Таких, як я, є чимало. Але всі мовчать", - пояснив Ільяшенко.

Ілля Ільяшенко. Кадр Reuters
Ілля Ільяшенко. Кадр Reuters

Таких історій в соцмережах справді чимало. Обурюються як самі військові, так і їхні рідні – адже статус УБД дає право на пільги, серед яких – медичне обслуговування військового, пільги на оплату комунальних послуг, безплатний проїзд, харчування для дітей у школах та садочках тощо. 

За словами нардепа Ірини Геращенко, з мільйона військових, які брали та беруть участь у захисті країни, лише 20% мають статус УБД – тобто, лише кожен п’ятий. 

Як боєць має отримувати статус УБД

Посвідчення УБД мають видавати через 30 днів участі в бойових діях. Питання про надання статусу вирішують спеціальні комісії. Вони утворені в Міноборони, МВС, Мін’юсті, Нацполіції, Нацгвардії, СБУ, ДПСУ та інших структурах.

До комісії звертається уповноважена командиром військової частини посадова особа. Якщо вона це не зробила, військовий може звернутися до комісії самостійно. Якщо воїн звільнений із ЗСУ – слід подати документи через ТЦК. Якщо звільнений зі служби в іншому військовому формуванні – звертається до комісії, яка створена при керівному відомстві.

Комісія сама запитає відсутні документи в уповноваженого органу. Надати необхідні документи або повідомити, чому вони відсутні, повинні не пізніше ніж через 15 днів від запиту. А ухвалити рішення про надання статусу УБД – не пізніше ніж через 10 днів після отримання відповіді на запит.

Як отримати статус УБД
Як отримати статус УБД

Проте найчастіше в бойових бригадах відмахуються від військових, мотивуючи це тим, що зайняті війною, а не папірцями.

Натомість самі військові запевняють, що УБД незабаром стане просто посвідченням статусу, бо держава не витягне фінансово всі прописані в законі пільги для такої кількості пільговиків.

За словами Ірини Геращенко, зараз процедура отримання посвідчення УБД  є бюрократичною і складною, потрібно збирати купу паперів, це принизливо й несправедливо, а новий законопроєкт її спрощує. При цьому важливо, аби статус не отримували "туристи" на фронт з силових структур, з прокуратури, а такі застереження після певних поправок є.

Проте перед тим, як статус УБД будуть видавати автоматично, державі потрібно буде систематизувати роботу державних реєстрів, забезпечити обмін даними між цими реєстрами, доповнити їх  повними даними про кожного військовозобов'язаного, а також розширити перелік інститутів, які мають доступ до реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Окрім того, буде створено портал електронних послуг для військовослужбовців та військовозобов’язаних. Як і коли це запрацює – невідомо. Самі депутати прогнозів не дають.

"Насправді, ніякої спрощеної процедури отримання УБД для військових цей законопроект не забезпечить, а просто покликаний значно розширити персональні й службові дані, які вноситимуть у Єдиний державний реєстр призовників, військовозобовʼязаних та резервістів", -  вважає нардепка Оксана Савчук.

Створення електронних реєстрів може розв'язати проблему

Військовий зі 112-ї бригади Костянтин Соляник поділився власним досвідом, як за декілька тижнів оформив УБД для 300 бійців. Свого часу чоловік був "на нулі", отримав статус обмежено придатного, а оскільки мав досвід підприємництва та роботи з документами – командир доручив йому зайнятися оформленням УБД для бійців.

"Для оформлення статусу потрібно три документи - бойовий наказ, який отримує підрозділ і без якого не можна бути в зоні бойових дій, рапорт командира про виконання про виконання певної задачі і витяг з бойового журналу. Все це я опрацював таблицею. Попросив хлопців фото та копії паспортів, згоду на обробку персональних даних. Далі працює відділ кадрів, який передає наявну інформацію на комісію. Комісія наша засідає кожних два тижні. Тому все пройшло без проблем", - каже боєць.

Військовий. Фото: gettyimages
Військовий. Фото: gettyimages

За його словами, якщо людина не може отримати статус УБД, потрібно розібратися що і де гальмує на цих трьох етапах.

"Є такі люди, які ну ніяк не можуть зробити правильне фото, або просто вважають, що їм персональний фотограф потрібен. Є в частинах бюрократи, які бідкаються на завантаженість. Тому в кожному конкретному випадку треба з’ясовувати. Як на мене, держава вже максимально спростила процедуру отримання статусу учасника бойових дій. Звісно, всього у законі не пропишеш – є окремі випадки, як от з захисником Маріуполя Ільяшенком, але в цілому все можна і треба робити швидко", - пояснює Соляник.

За його словами, видавати УБД автоматично можливо, проте це відбуватиметься лише тоді, коли армійські документи стануть повністю цифровими – а на це потрібно час, бажання і воля. Разом з тим, створення електронних реєстрів військові вважають гарною ідеєю від держави, хоча в законодавстві це прописано досить незграбно.

"Проблема в тому, що в законі передбачено, що громадянин має мати телефонний номер та електронну пошту. Але це не обов'язково, бо це вибір людини, яка може мати телефон та скриньку, а може не мати, може хоч кожен день міняти їх", - каже Соляник.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.