Польща думає, як зберегти українських переселенців, які встигли працевлаштуватися

Поляки ухвалили рішення, що з вересня 2024 року соціальну допомогу будуть отримувати тільки ті українські біженці, діти яких вчаться в польських школах. Це говорить про інтеграцію та адаптацію

Біженці у Польщі
Польща зацікавлена, щоб українці адаптувалися та залишалися працювати

Польща погіршила умови для біженців з України, але зроблено це не просто так. Варшава намагається зберегти українських працевлаштованих переселенців. Зокрема, соцдопомогу будуть отримувати тільки ті громадяни України, діти яких вчаться в польських школах. А це свідчить про намагання Польщі адаптувати українців до життя у своїй країні.

Про це в інтерв'ю Район.in.ua розповіла Маргарита Ситник, речниця Міграційної платформи EWL. За її словами, Польща зацікавлена в тому, щоб українці адаптувалися та залишалися працювати.

"Польща думає, що робити далі щоб втримати українців, які вже перебувають в цій країні. Ухвалили рішення, що, наприклад, з вересня цього року соціальну допомогу будуть отримувати тільки ті біженці, діти яких вчаться в польських школах. Це теж говорить про інтеграцію і адаптацію українських біженців. Ну і власне вони зацікавлені в тому, щоб українці надалі залишалися, працювали, бо українці близькі ментально", - каже Ситник.

Вона каже, що процес повернення в Україну після завершення бойових дій може відбуватися протягом якогось часу. Бо багато українських дітей пішли в школи чи університети, і це прив'язує до тих місць, де вони знаходяться. Втім ті біженці, у яких складеться життя в Польщі, там і залишаться.

"Якщо наводити приклад Польщі, як це було з 2014 року, то ті біженці, які приїхали з Донбасу і Криму, вони спочатку приїжджали як трудові мігранти. Розуміли, що в Польщі можна взяти іпотеку під не такий високий відсоток, як в Україні. Заробляли певну кількість грошей. Ті трудові мігранти, які тоді почали свій шлях в Польщі, вони вже осідають, купують житло і залишаються... Хто збирається повернутися, хто ні. У кого складеться, вони напевно захочуть залишитися, можливо, у них покращилися умови порівняно з Україною. У кого не складеться, а це можуть бути й висококваліфіковані працівники, в яких дуже добре все було в Україні й вони не можуть знайти, наприклад, таку ж саму роботу за фахом і соціальним статусом в Європі, то вони можуть повернутися. Можуть повернутися ті люди, які просто хочуть жити в Україні", - розповіла Ситник.

 

Хто з біженців залишиться без виплат у Польщі

З 1 жовтня 2024 року українські біженці в Польщі втратили право на деякі дитячі виплати. Це пов'язано з новими змінами в державних програмах соціальної допомоги.

Однією з ключових змін є скасування для українських біженців таких виплат, як субсидія на ясла та допомога "Сімейний опікунський капітал", які раніше покривали до 12 тисяч злотих на другу та наступну дитину в сім'ї. Нові виплати, такі як "Активні батьки на роботі" і "Активні вдома", не поширюватимуться на українців, які приїхали до Польщі через війну.

Проте українські біженці можуть отримати допомогу на відвідування ясел ("Активні в яслах") за умови, що вони проживали в Польщі понад 365 днів зі статусом UKR. Ця допомога призначена для покриття витрат на догляд за дитиною в яслах або подібних закладах і може досягати 1500-1900 злотих на місяць залежно від стану здоров'я дитини.

Окрім того, головний дипломат Польщі Радослав Сікорський запропонував скасувати соціальні виплати для українських чоловіків призовного віку, які отримали прихисток у країнах ЄС, як біженці від війни. Такий крок, на його думку, стимулюватиме повернення в Україну сотень тисяч чоловіків, які втекли від мобілізації та виїхали за кордон незаконно.

Нагадаємо, українці у Польщі створили 59,8 тисячі активних індивідуальних підприємств JDG (jednoosobowa działalność gospodarcza - форма ФОП у Польщі).

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube