Але виникає певна правова колізія
У липні Верховна Рада прийняла у цілому законопроєкт №11256- 2 про підвищення акцизного податку на пальне з 1 вересня. Але підпис президента на ньому з’явився 1 вересня лише пізно ввечері. Закон має вступити в силу лише після офіційної публікації, яка ще не відбулась. Тож, виникне колізія щодо оподаткування пального за ті дні вересня, що минуть до публікації.
Законопроєкт №11256- 2 мав на меті приведення акцизів у відповідність до законодавства ЄС є одним із фіскальних заходів у межах програми МВФ Механізму розширеного фінансування (Extended Fund Facility).
Відповідно до законопроєкту, акциз зросте:
Зараз ставка акцизу для бензину становить 213,5 грн за 1000 л, для дизелю – 139,5 грн, автогазу – 52 грн.
Як писав заступник голови фінансового комітету Ярослав Железняк о другій годині 1 вересня: “І так, закон №11256-2 про підвищення акцизів на паливо досі не підписано і, відповідно, він не вступив в силу. Нагадаю там була встановлена дата 01 вересня. Колеги по Раді пишуть, що в такому випадку Президент мав би накласти вето. Ну тут напевно вони в теорії праві, але прям переконаний, що все одно підпишуть і ведуть заднім числом і все. Але я про інше. Ціна питання на місяць 2,68 млрд грн. Тобто кожен день затягування коштує 90 млн грн в бюджет. В той самий де зараз 500 млрд на армію не вистачає. Закон має бути підписаний і опубліковано. Відповідно це станеться не раніше скоріш за все 03 вересня.Мінімум 3-и дні на 90 млн = 270 млн грн, які втратив бюджет”.
Економіст Данило Монін назвав прийняття нового Закону «акцизним святом». Він зауважив, що за розрахунками акциз на пальне піднімиться з 213 євро до 359 за тону.
«Перше підвищення буде з 1 вересня. Акциз буде вже 242,6 гривні за тону. Тобто з першого вересня підняття акцизу приблизно на 13%. З першого січня 2025 року акциз на пальне буде вже 271,7 євро за тону. Це вже +27%. А якщо брати плани уряду з бюджетної декларації із середнім курсом 45 гривень долар або десь 49 гривня євро, при поточних 45 гривень євро, то загальне підняття акцизів на пальне у 2025 році у гривнях можна очікувати на 38%», - дав невтішний прогноз експерт.
Народна депутатка Ніна Южаніна звернула увагу, що за всі періоди, на які «розбито» підвищення акцизу, 1 літр бензину зросте в ціні на 8 гривень, дизель — на 10,5 гривень, скраплений газ — на 11 гривень.
«І це за умови незмінного курсу гривні до євро (бо пальне купуємо за євро і ставки акцизу теж в євро)», - зауважила Южаніна.
Вона назвала наступні наслідки цього процесу:
«І це тільки частина негативних наслідків. При цьому гральний бізнес в тіні, виробництво та продаж тютюнових виробів в тіні, а проєкти з врегулювання цих питань вже забулися у податковому комітеті. Чому? Бо там сильне лобі, там "нізя". Людей оббирати легше — так вважають ті, хто проголосував», - написала Южаніна.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.