Документом почнуть займатися вже після прийняття основного закону про мобілізацію
Нардепи виключили демобілізацію із законопроєкту про посилення мобілізації №10449. Питання повʼязані з механізмами ротації та демобілізації розглянуть у окремому законопроєкті, який розроблятимуть протягом 8 місяців, тобто до кінця року. Це відбудеться вже після прийняття основного закону про мобілізацію.
Як повідомили в УП з посиланням на джерела в оборонному комітеті, виключення питання демобілізації із законопроєкту ініціював головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський. Він наголосив у листі до міністра оборони Рустема Умєрова, на необхідності невідкладного внесення законодавчих змін щодо вдосконалення питань проходження військової служби та мобілізації.
Тому члени Комітету ВР з питань нацбезпеки на засіданні 9 квітня ухвалили рішення про виключення положення щодо демобілізації і ротації військових із урядового законопроєкту.
"У висновку Комітет доручив Кабінету Міністрів впродовж восьми місяців з дня опублікування законодавчого акту в газеті "Голос України", тобто вже після ухвалення, розробити і внести на розгляд законопроєкт щодо удосконалення механізмів ротації військовослужбовців під час воєнного стану, їх демобілізації та медико-соціальної реабілітації", - пише УП.
Крім того, із законопроєкту прибрали все, стосовно термінів служби. Вирішено навіть скасувати норму про демобілізацію через 36 місяців за рішенням Ставки, яка раніше була включена в цей проєкт Закону. Про це написав у Telegram нардеп Гончаренко.
"Комітет з національної безпеки та оборони за поданням Кабінету Міністрів ПОВНІСТЮ прибрав розділ про терміни служби з мобілізаційного законопроєкту. Тільки що прийнято відповідне рішення. Розгляд законопроєкту в Раді починається вже завтра. Я в шоці", - заявив він.
Комітет Верховної Ради завершив розглядати усі правки щодо проєкту закону. В новому законі стосовно мобілізації довгий час обговорювали норми щодо того, яким чином відпустити людей з війська. Перш за все тих, які "на передку" вже два роки. Однак, цю норму врешті повністю прибрали, головком Сирський попрохав винести її в окремий закон, який розглядатимуть не раніше ніж за вісім місяців після ухвалення багатостраждального закону про мобілізацію.
Нагадаємо, що Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський заявив, що наразі потреба в мобілізації, яка раніше оцінювалася у 500 тисяч військових, суттєво зменшилася. Але захисники, які прийшли воювати у лютому 2022 року, потребують відпочинку та лікування. Зараз переглядається чисельність певних військових частин, які не беруть участі у бойових діях, на підставі аудиту їхньої діяльності.
Нагадаємо, що 1 квітня в Україні почався процес демобілізації військовослужбовців, які пройшли свій термін служби, але залишалися в Збройних Силах після російського вторгнення. 2 квітня Зеленський підписав законопроєкт про зниження мобілізаційного віку. Відтепер до армії зможуть забирати чоловіків від 25 років. Раніше цей вік складав 27 років. При цьому сам закон Верховна Рада ухвалила ще в 2023-му.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.