Труханів острів на Дніпрі розташований в центральній частині Києва та є улюбленим місцем відпочинку киян
За словами депутата Київської міської ради Олесі Пинзеник, із 450 гектарів площі Труханова острова киян вже позбавили близько 100 Га. Наразі депутат за підтримки Департамент захисту довкілля та адаптації до зміни кліматуКМДА готує документи для визнання Труханового острова природним заказником. Про це вона розповіла на прес-конференції 11 вересня.
“Спочатку на землі Труханового острова дійсно розташовувались спортивні та рекреаційні заклади, але потроху все це перетворювалось на сумнівні рекреаційні комплекси, що по суті є дачками для можновладців. І, якщо ми хочемо зберегти цей острів для нас та наших дітей, ми маємо надати йому заповідний статус”, - говорить Олеся Пинзеник.
При цьому передбачається, що острів буде не заповідником, а саме заказником. Тобто, місцем, де кияни зможуть займатися спортом, відпочивати тощо. Головна мета - унеможливити подальшу забудову острову.
Наразі, за словами депутата, Еколого-культурний центр готує наукові обгрунтування унікальності флори та фауни Труханового острова, чому острів має право на даний статус.
“Фактично вже є наукове обґрунтування, отримані всі дозволи, і я, як депутат, буду подавати проєкт рішення(щодо присвоєння острову статусу, - заув. ред.), який має пройти 2 комісії, екологічну і земельну. І я сподіваюся, що до кінця цього року дане рішення буде проголосоване київською міською радою”, - говорить Олеся Пинзеник.
За словами Володимира Борейко, директора Київського еколого-культурного центру, на Трухановому острові озера отримали заповідний статус. Але велика частина острова довгий час була у розпорядженні ДУС (Державне управління справами). В пресі розгорались скандали щодо нібито спроб узаконити дачні участки, наприклад, заступника голови Державного управління справами Євгена Сарнацького. Писали медіа і про те, що екс-міністр культури Олександр Ткаченко користувався будинком на Трухановому острові.
“Але потім ця територія перейшла в Київзеленбуд, - говорить Володимир Борейко. - Київзеленбуд просив нас: “Давайте Труханів заповідати, тому що ми нічого з ними забудовами не можемо зробити”. Тим більше, що Труханів - останній отсрів в межах Києва на Дніпрі, який ще не має заповідного статусу, всі інші - захищені”.
Тим більше, що за словами екозахисника, на Трухановому острові є рідкісні рослини - гронянка багатороздільна, яка занесена в Червону книгу і вважається реліктовим видом, червонокнижна коручка болотяна та інші.
Юрист КЕКЦ Олександр Дядюк підкреслює: “Отримання територією статусу заповідника чи заказника часто недооцінюється киянами, але це насправді дуже важливе питання, адже дає більше інструментів для захисту землі від забудов і навіть спроб рейдерських захоплень, як це сталось нещодавно із ландшафтним заказником Троєщинські Луки. Якби не було статусу заказника, то, скоріше за все, ця земля залишилася б рейдерам, а місто втратило б ці 370 гектарів. Але статус був і суд ми виграли. Тому чим швидше пані Леся з колегами доб'ються надання Трухановому острову статусу заказника, тим більше землі буде врятовано від подальшого дерибану, забудов і знищення природи”.
Прийняття цього рішення навряд чи буде простим, адже серед депутатів Київради багато тих, хто так чи інакше пов'язаний із забудовниками, визнають екозахисники і говорять, що розголос і підключення громадськості є важливим допоміжним інструментом на користь заповідного майбутнього Труханового острова.
Наталія Тютюненко
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.