Міністр освіти каже, що ключове, що МОН має запропонувати учням, - це якісну професійну, передвищу та вищу освіту, яка спонукатиме дітей залишатися в країні
Українські старшокласники масово виїжджають за кордон. Особливо це стосується хлопців-підлітків, які навчаються в 10-11 класах. Така тенденція виникла через війну в Україні - 17-річні хлопці мають ставати на військовий облік, а вже з 18 років їм заборонений виїзд з України.
Про це 11 жовтня під час години запитань до уряду у Верховній Раді заявив міністр освіти і науки України Оксен Лісовий. За його словами, МОН спонукає дітей залишатися в Україні.
"Що стосується виїзду. Я поділяю вашу тривогу. Ми спостерігаємо за тим, як у 10-11 класах багато дітей, особливо хлопчиків, виїжджають за кордон. Ми спонукаємо їх залишатися в Україні різними способами", - каже міністр освіти.
Лісовий наголосив, що ключове, що Міносвіти має запропонувати учням, - це якісну професійну, передвищу та вищу освіту, яка спонукатиме дітей залишатися в країні. Очільник МОН також заявив що західна освіта частково міфологізована, а ті вищі навчальні заклади, в які вступають українці, не кращі за вітчизняні регіональні виші.
Масовий виїзд підлітків за кордон пов'язаний з війною в Україні. Хлопці з 17 років мають ставати на військовий облік, а вже з 18 років - не можуть виїхати з країни. Тож багато батьків намагаються вивезти своїх синів за кордон до того моменту, як їм виповниться 17-18 років.
Нагадаємо, на початку жовтня до Ради внесли законопроєкт, яким хочуть зобов'язати призовників у віці 17 років ставати на облік через Резерв+ або через ТЦК. Тим, хто це не зробить, у разі ухвалення закону може загрожувати штраф 17-25,5 тисячі гривень.
Як повідомляє Управління Верховного комісара ООН у справах біженців, станом на жовтень за кордоном перебуває 1,4 мільйона українських дітей-біженців. Втім, з них 600 тисяч не відвідують школу та інші заклади освіти.
Один з найвищих показників відвідування в Ірландії - там у школи ходять 97% українських дітей. У Румунії теж відносно високі показники – 83%, у Франції - 69%, а у Німеччині та Австрії - по 63%. Натомість один з найнижчих показників у Молдові – лише 8% українських дітей біженців відвідують там школи. Також низькі показники у Хорватії та Великій Британії - 16% та 17% відповідно.
Дослідження показують, що основною проблемою вступу до шкіл стала відсутність мовних курсів та підготовчих класів для дітей з України. Все це ускладнює можливість інтегруватися у національні системи нової країни. Але без освіти ці діти не залишаються. Відомо, що близько 57% українських біженців, які не відправили своїх дітей до місцевих шкіл зробили це через дистанційне навчання за українськими програмами.
Нагадаємо, в українців за кордоном вилучили 430 дітей. З них вдалося повернути 65. Найбільше випадків, коли дітей забирали від українських батьків, було у Німеччині.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.