Все через проголосоване Верховною Радою підвищення податків
На годині запитань до уряду 11 жовтня доповідав міністр освіти Лісовий. Декілька питань стосувалося зарплат вчителів: які перспективи їх збільшення і що влада збирається робити для їх не зменшення після підняття ставки військового збору. Про це повідомила народна депутатка Ніна Южаніна.
“Щодо незменшення зарплат міністр сподівається «як мінімум вийти з понижуючих коефіцієнтів». Для довідки. З 2023 року запроваджено застосування коефіцієнта 0,9 до обсягів освітньої субвенції минулого року (у 2024 році коефіцієнт 0,89), що, звісно, негативно позначилося на фінансуванні зарплат вчителів. Фактично кошти на утримання 10% вчителів мають забезпечити місцеві громади. Крім того, з 2023 року до розрахунку освітньої субвенції не включаються додаткові години навчального плану з окремих предметів, факультативних курсів тощо (наприклад, гурток з основ журналістики, літературна чи театральна студія). Щодо збільшення зарплат вчителів риторика та ж сама, що й у красивих слайдах з презентації держбюджету-2025:
«Нам вдалося за підтримки уряду, Міністерства фінансів зберегти обсяг субвенції попри те, що все-таки у нас кількість здобувачів освіти в закладах загальної середньої освіти падає». Тобто дякувати слід за те, що освітню субвенцію наступного року збережуть на рівні 2024 року”, - зазначила Ніна Южаніна.
Нардепка зазначила, що для підвищення зарплат вчителям потрібно 270 млрд грн додатково, для старту — хоча б більш ніж 80 млрд грн. Але цих грошей немає.
«Як тільки у нас появиться спроможність, я абсолютно впевнений, що вчителі будуть перші в черзі на підвищення їх соціальних стандартів. Більше того, нами розроблено кілька сценаріїв підвищення заробітних плат для вчителів», - зазначив Оксен Лісовий.
Ніна Южаніна зазначила, що в бюджеті на 2025 рік закладено підвищення зарплат податківців та інших чиновників, яким зарплату підняли вже і у 2024 році і піднімуть ще. Вчителів це не стосується.
10 жовтня, Верховна Рада України підтримала у другому читанні законопроєкт №11416-д «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану».
Як зазначає Мінфін, законопроєктом передбачено залучити кошти до державного бюджету за рахунок:
Українські старшокласники масово виїжджають за кордон. Особливо це стосується хлопців-підлітків, які навчаються в 10-11 класах. Така тенденція виникла через війну в Україні - 17-річні хлопці мають ставати на військовий облік, а вже з 18 років їм заборонений виїзд з України.
Про це 11 жовтня під час години запитань до уряду у Верховній Раді заявив міністр освіти і науки України Оксен Лісовий. За його словами, МОН спонукає дітей залишатися в Україні.
"Що стосується виїзду. Я поділяю вашу тривогу. Ми спостерігаємо за тим, як у 10-11 класах багато дітей, особливо хлопчиків, виїжджають за кордон. Ми спонукаємо їх залишатися в Україні різними способами", - каже міністр освіти.
Лісовий наголосив, що ключове, що Міносвіти має запропонувати учням, - це якісну професійну, передвищу та вищу освіту, яка спонукатиме дітей залишатися в країні. Очільник МОН також заявив що західна освіта частково міфологізована, а ті вищі навчальні заклади, в які вступають українці, не кращі за вітчизняні регіональні виші.
Масовий виїзд підлітків за кордон пов'язаний з війною в Україні. Хлопці з 17 років мають ставати на військовий облік, а вже з 18 років - не можуть виїхати з країни. Тож багато батьків намагаються вивезти своїх синів за кордон до того моменту, як їм виповниться 17-18 років.
Нагадаємо, на початку жовтня до Ради внесли законопроєкт, яким хочуть зобов'язати призовників у віці 17 років ставати на облік через Резерв+ або через ТЦК. Тим, хто це не зробить, у разі ухвалення закону може загрожувати штраф 17-25,5 тисячі гривень.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.