Зарплата вчителів у 2025 році знизиться - міністр Лісовий киває на Мінфін

Все через проголосоване Верховною Радою підвищення податків

Зарплата вчителів
Зарплата вчителів

На годині запитань до уряду 11 жовтня доповідав міністр освіти Лісовий. Декілька питань стосувалося зарплат вчителів: які перспективи їх збільшення і що влада збирається робити для їх не зменшення після підняття ставки військового збору. Про це повідомила народна депутатка Ніна Южаніна. 

“Щодо незменшення зарплат міністр сподівається «як мінімум вийти з понижуючих коефіцієнтів». Для довідки. З 2023 року запроваджено застосування коефіцієнта 0,9 до обсягів освітньої субвенції минулого року (у 2024 році коефіцієнт 0,89), що, звісно, негативно позначилося на фінансуванні зарплат вчителів. Фактично кошти на утримання 10% вчителів мають забезпечити місцеві громади. Крім того, з 2023 року до розрахунку освітньої субвенції не включаються додаткові години навчального плану з окремих предметів, факультативних курсів тощо (наприклад, гурток з основ журналістики, літературна чи театральна студія). Щодо збільшення зарплат вчителів риторика та ж сама, що й у красивих слайдах з презентації держбюджету-2025:
«Нам вдалося за підтримки уряду, Міністерства фінансів зберегти обсяг субвенції попри те, що все-таки у нас кількість здобувачів освіти в закладах загальної середньої освіти падає». Тобто дякувати слід за те, що освітню субвенцію наступного року збережуть на рівні 2024 року”, - зазначила Ніна Южаніна. 

Нардепка зазначила, що для підвищення зарплат вчителям потрібно 270 млрд грн додатково, для старту — хоча б більш ніж 80 млрд грн. Але цих грошей немає.

«Як тільки у нас появиться спроможність, я абсолютно впевнений, що вчителі будуть перші в черзі на підвищення їх соціальних стандартів. Більше того, нами розроблено кілька сценаріїв підвищення заробітних плат для вчителів», - зазначив Оксен Лісовий.

Ніна Южаніна зазначила, що в бюджеті на 2025 рік закладено підвищення зарплат податківців та інших чиновників, яким зарплату підняли вже і у 2024 році і піднімуть ще. Вчителів це не стосується.

ВР підвищила військовий збір та інші податки

10 жовтня, Верховна Рада України підтримала у другому читанні законопроєкт №11416-д «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану». 

Як зазначає Мінфін, законопроєктом передбачено залучити кошти до державного бюджету за рахунок: 

  • підвищення ставки військового збору для фізичних осіб з 1,5% до 5%, окрім грошового забезпечення військовослужбовців та працівників Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, для яких залишається ставка збору у розмірі 1,5%;
  • ⁠встановлення військового збору для ФОП 1,2 та 4 груп у розмірі 10% від мінімальної заробітної плати;
  • встановлення військового збору у розмірі 1% для платників єдиного податку 3 групи;
  • підвищення ставки податку на прибуток для фінансових компаній до 25% з 2025 року;
  • ⁠встановлення щомісячних авансових внесків з податку на прибуток та ПДФО для платників податку, які здійснюють діяльність з роздрібної торгівлі пальним (за кожну АЗС);
  • податок на прибуток від банків за 2024 рік у розмірі 50%;
  • Також законопроєкт передбачає зміну податкового періоду подання звітності з ПДФО з квартального на місячний.

Лісовий розповів про свою тривогу через масовий виїзд школярів-хлопчиків за кордон

Українські старшокласники масово виїжджають за кордон. Особливо це стосується хлопців-підлітків, які навчаються в 10-11 класах. Така тенденція виникла через війну в Україні - 17-річні хлопці мають ставати на військовий облік, а вже з 18 років їм заборонений виїзд з України.

Про це 11 жовтня під час години запитань до уряду у Верховній Раді заявив міністр освіти і науки України Оксен Лісовий. За його словами, МОН спонукає дітей залишатися в Україні.

"Що стосується виїзду. Я поділяю вашу тривогу. Ми спостерігаємо за тим, як у 10-11 класах багато дітей, особливо хлопчиків, виїжджають за кордон. Ми спонукаємо їх залишатися в Україні різними способами", - каже міністр освіти.

Лісовий наголосив, що ключове, що Міносвіти має запропонувати учням, - це якісну професійну, передвищу та вищу освіту, яка спонукатиме дітей залишатися в країні. Очільник МОН також заявив що західна освіта частково міфологізована, а ті вищі навчальні заклади, в які вступають українці, не кращі за вітчизняні регіональні виші.

Масовий виїзд підлітків за кордон пов'язаний з війною в Україні. Хлопці з 17 років мають ставати на військовий облік, а вже з 18 років - не можуть виїхати з країни. Тож багато батьків намагаються вивезти своїх синів за кордон до того моменту, як їм виповниться 17-18 років.

Нагадаємо, на початку жовтня до Ради внесли законопроєкт, яким хочуть зобов'язати призовників у віці 17 років ставати на облік через Резерв+ або через ТЦК. Тим, хто це не зробить, у разі ухвалення закону може загрожувати штраф 17-25,5 тисячі гривень.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube