Окупація Дніпра — реальна загроза чи ІПСО агресора

Читать на русском

Військове керівництво запевняє, що загарбники не зможуть окупувати великі міста, але ворожа армія продовжує просуватися на захід від Авдіївки

Читать на русском
Окупація Дніпра, путін
путін не хоче зупинятися на захоплених територіях

Військове керівництво запевняє, що загарбники не зможуть окупувати великі міста, але ворожа армія продовжує просуватися на захід від Авдіївки

Після падіння Авдіївки Дніпром поширюються чутки про можливість близько окупації. Мовляв, фронт прорваний, ворога вже слід чекати під Павлоградом, а невдовзі й на лівому березі обласного центру. З новою силою чутки поповзли після масштабних атак на Дніпро та Павлоград, які відбуваються в останні дні. Звісно, ці чутки є частиною ворожих ІПСО. А заявлений росіянами наступ насамперед прив’язаний до березневих виборів їх президента.

І все ж не все так просто, не на пустому місті з’являються побоювання дніпрян. "Інформатор" вирішив розібратися, наскільки реальна загроза окупації Дніпра та інших великих міст.

Ворог просувається 

Авдіївка є найближчим містом до окупованого Донецька. І тому була важливим плацдармом для ЗСУ, справжнім укріпленим районом. Тому тепер може здаватися, що перед росіянами відкрилися великі можливості для наступу. І їх війська дійсно наступають на трьох напрямках.
Експерти американського Інституту вивчення війни (ISW) зазначають, що ворог атакує у Запорізькій, Харківській та Донецькій областях. Зараз російські сили намагаються скористатися затримками у наданні Києву західної допомоги.

Від Авдіївки лишилися лише руїни. Фото Getty Images
Від Авдіївки лишилися лише руїни. Фото Getty Images

Про активізацію російських військ також говорять представники ЗСУ. Офіцер 4-ї бригади оперативного призначення "Рубіж" Володимир Ращук вважає, що окупанти можуть дійти до міста Дніпро, якщо командування ЗСУ не прийматиме серйозних рішень.

"Зараз у багатьох напрямках ворог наступає. Окупанти застосовують тактику, як у Маріуполі, Бахмуті та Авдіївці Донецької області. Ворог використовує велику кількість бойової техніки, артилерії, FPV-дронів та живу силу", – сказав Володимир Ращук.

У понеділок, 26 лютого, в ЗСУ підтвердили вихід із села Ласточкине поблизу Авдіївки. Речник ОСУВ "Таврія" Дмитро Лиховій заявив, що підрозділи вийшли, аби організувати оборону по лінії населених пунктів Орлівка, Тоненьке та Бердичі. Тож, факт просування російських військ в західному напрямку є, і де українські війська зупинять ворога, можна тільки гадати.  

Сил на окупацію немає

Але Голова ГУР Міноборони України Кирило Буданов риторично запитує, чи можна вважати захват Авдіївки протягом 10 років успіхом "для великої, могутньої російської армії". росії знадобилося майже два роки важких штурмів з початку повномасштабного вторгнення, щоб нарешті захопити місто площею у 29 км2. При тому, що російські гібридні сили почали атакувати місто ще 2014 року.

Попри твердження російської сторони про безладне відступлення українських сил і відсутність у них заздалегідь підготовлених рубежів оборони на захід від Авдіївки, ISW не має даних, що підтверджують це. Аналітики вважають, що українське командування нещодавно підтягло до Авдіївки підкріплення для проведення контратаки та забезпечення безпечного коридору для відходу своїх військ. Швидше за все, саме ці свіжі сили оборонятимуться проти російських підрозділів, що наступають, знекровлених попередніми штурмами й втратами у техниці, що, ймовірно, загальмує або зовсім зупинить цей наступ.

"В районі Авдіївки українські військові закріпилися на нових рубежах оборони та успішно відображають спроби російських окупантів розвинути наступ", – заявив командувач українського угруповання військ "Таврія" Олександр Тарнавський.

ЗСУ відійшли на підготовлені позиції. Фото Getty Images
ЗСУ відійшли на підготовлені позиції. Фото Getty Images

Також Буданов заявив, що зараз країна-агресор Росія не планує вести війну 2025 року: "Можливо, до кінця 2024 року, якщо нічого не зміниться, вони це коригуватимуть. Але поки що таких планів у них немає".

"Країна-агресор також має проблеми, зокрема, з ресурсами, тому що війна дуже дорога. Ми воюємо чужим коштом, а вони за свій. І свої кошти вони рахують, хоч здається, що ні. І дуже прискіпливо", - заявив він.

Представник ГУР Андрій Черняк хоча й підтверджує намір окупантів просуватися на фронті, але стверджує, що рф не має для цього військових ресурсів. На його думку, країні-агресору не вдасться втілити в життя плани взяття контролю над великими містами. Бо ворог і до цього мав плани щодо захоплення міст України. Але ресурсів на це не вистачить, адже наявність людей це одне, а на окупацію та утримання потрібно набагато більше, ніж мобілізовані недосвідчені військові. Черняк пояснив зазначив, що кремль озвучував свої грандіозні цілі кілька років, при цьому жодної з них не було досягнуто.

Чи вірити чуткам

Так звідки ж з’явилися чутки? В грудні експерт німецького видання BILD Юліан Репке написав, що у кремлі не планують жодного перемир'я і розробляють новий середньостроковий план війни в Україні. До кінця 2024 року начебто планується встановити повний контроль над Донецькою та Луганською областями та дійти до річки Оскол у Харківській області.

До кінця 2026 року росія планує наступати далі на захід до Дніпра, захопивши значну частину Запорізької, Дніпропетровської та Харківської областей, зокрема міста Харків, Дніпро та Запоріжжя. На Херсонському фронті планується утримувати оборону по Дніпру, не наступаючи на правий берег на Херсон чи Одесу.

BILD опублікував план рф по подальшій окупації України
BILD опублікував план рф по подальшій окупації України

"Усі східні території ліворуч від Дніпра мають бути завойовані протягом 36 місяців. Тоді річка стане новим фронтом. За даними розвідки, влада РФ готова щороку втрачати в Україні до 100 000 солдатів", – написало видання.

Юліан Репке доволі чітко описував ситуацію на фронті, його прогнози часто справджуються. Ще за декілька місяців до повномасштабного вторгнення він писав про неминучий початок війни, навіть описував, як виявилося потім, цілком реальний план бойових дій. Тепер він же сповіщає про план москви захопити Дніпро. Дійсно, такий план, напевно, є – як і той, що передбачав захоплення крани за три дні. Але українське військове командування відкидає неминучість окупації.

"росіянє знов гучно заявляють про захват Одеси, Харкова, Дніпра та інших знакових міст України. Це ніщо інше, як психологічна підтримка військам, які не мають успіху. Спроба переконання на рівні пропаганди для того, аби створити видимість, що не все так погано. Насправді в російській армії серйозні втрати, серйозне розхитування морально-психологічного стану. Все це ми намагаємося використовувати, щоб максимально ослабити ворога", – зазначила Спікер Сил оборони півдня України Наталія Гуменюк.

Ігор Темин

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.