Таке явище дозволяє психологам і психоаналітикам зазирнути в підсвідоме пацієнта
Кожен з нас, траплялося, обмовлявся, тобто хотів сказати одне, а говорив інше. Про цей феномен навіть жарти вигадують, але популярний в Україні лікар Євген Комаровський пояснив, що він може бути симптомом. Обмовка по Фрейду має медичну назву - парапраксис. При цьому, на думку самого Фрейда - всесвітньо відомого австрійського психоаналітика, таке явище дозволяє психологам і психоаналітикам зазирнути в підсвідоме пацієнта. А самі обмовки буцімто можуть відображати пригнічений вміст несвідомого людини.
За визначенням Американської психологічної асоціації, обмовка по Фрейду - це несвідома помилка в письмі, мові чи дії, викликана імпульсами, які прориваються через захист его і демонструють справжні бажання людини.
Натомість звичайні люди частіше розглядають обмовки, як свідчення втоми чи й взагалі як випадковість. Лікар Комаровський так само переконаний, що в більшості випадків, обмовка по Фрейду - це випадкова мовна помилка.
Як приклад лікар навів ситуацію, коли хтось із батьків допомагав робити уроки одній дитині, а потім назвав іншу - ім'ям першої. Лікар закликає не робити серйозних і глибоких висновків із таких обмовок.
"Зазвичай такі помилки не є підставою для придумування діагнозу, розлучення чи оголошення війни", - переконаний лікар.
Проте лікар не виключає, що трапляються ситуації, в яких за обмовками може стояти любов чи пристрасть до іншої людини, конфлікт чи острах через можливі дії тощо. Проте все одно будь-які припущення психологів в цій царині залишаються на рівні гіпотез, підкреслює медик.
Медики встановили, що на дві тисячі слів здорова людина може припускати одну мовну помилку. Чим більше людина говорить, чим вищий темп її мови, чим більша спонтанність мовлення, чим вищий IQ, чим більший словниковий запас, - все це фактори, які підвищують ймовірність обмовки по Фрейду.
Також вірогідність обмовки вище в ситуації, коли людині щось чи хтось заважає зосередитись, коли є відволікаючий фактор.