Нова тактика ракетних обстрілів росіян: чим це загрожує Україні?

Ворог застосував для атаки нову тактику ракетних обстрілів. Виявилося, що українську протиповітряну оборону прорвала понад половина ракет

Нова тактика ракетних обстрілів росіян: чим це загрожує Україні?
Кремль готує біля кордонів великий повітряний флот

В Україні в ніч на 16 лютого відбулася масована ракетна атака країни-окупанта, росія випустила 36 ракет різних видів.  Однією з особливостей стало масове використання повітряних куль для дезорієнтації української ППО. Виникає запитання, наскільки небезпечною для України є зміна тактики ворога в контексті масового наступу росії.

Нова тактика

Ворог підняв у небо летючі кулі, безпілотники та ракети. Загалом росія випустила по Україні 36 крилатих ракет повітряного та морського базування, повідомив на своїй сторінці у Facebook головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний.

«Усього в ударі було застосовано 36 ракет (12 крилатих ракет повітряного базування Х-101/555, 8 крилатих ракет морського базування «Калібр», 12 крилатих протикорабельних ракет повітряного базування Х-22, 3 керовані авіаційні ракети Х-59/31, 1 протикорабельна ракета «Онікс»)», — пише генерал.

Є влучання на Півночі, Заході України, а також у Дніпропетровській та Кіровоградській областях. За повідомленням Залужного, Україна збила 14 крилатих ракет та 2 керовані авіаційні ракети, це складає 44%. Але, для порівняння, під час минулої ракетної атаки наша ППО знищила 86% цілей.

Х-22
Україна поки не може збивати неточні, але швидкі Х-22. Фото з Вікіпедії

Пояснюється це тим, що балістичні ракети Х-22 Українська протиповітряна оборона не може перехопити, повідомив речник Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат. Відповідно, якщо не враховувати ті ракети, які завідомо не могли збити, відсоток уражених цілей залишається високим.

«Росіяни дещо змінили тактику. Вони проводять активну розвідку, застосовують фальш-цілі. Але ППО впоралася з більшістю ворожих ракет та БПЛА», — писав у своєму телеграмі керівник Офісу президента Андрій Єрмак.

Про знищення української ППО не йдеться

Відомо, що по одній ракеті прилетіло в об’єкти цивільної інфраструктури у  Кропивницькому, на Дніпровщині, Кропивницькому та Кривому Розі, дві прилетіли на Полтавщину, три — на Львівщину. Ще 12 ракет поки невідомо куди влучили.

Застосування нової тактики ворога на тлі відомостей про те, що біля кордону з Україною росія збирає 80% своєї боєздатної авіації, викликає занепокоєння. Ворог хоче підтримати свої сухопутні сили з повітря, інакше втрати особового складу та бронетехніки зупинять наступ. Але для цього потрібно знищити українське ППО.

Пропагандист Соловйов, навіть, поспішив заявити, що «залишки української ППО знищено», але це очевидний фейк. Якщо повірити ворогу та уявити, що всі їхні ракети були спрямовані на наші зенітно-ракетні комплекси і влучили, всеодно зрозуміло, що в Україні далеко не 20 ЗРК.

Будинок у Дніпрі
Будинок у Дніпрі знищили саме російською ракетою Х-22

В основному пройшли нашу оборону надзвукові радянські Х-22, які мають бойову частину вагою 650 кг, а їхня заявлена точність складає +/- 600 м. Ці ракети речник Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат називає «терористичними», адже вони непридатні для враження військових цілей — лише для житлової забудови та цивільної інфраструктури. Саме цією ракетою росіяни влучили в багатоквартирний будинок у Дніпрі. Якщо взяти до уваги факт про феноменальну неточність цієї зброї, то ймовірність знищення нашої ППО цим ударом взагалі опускається до нуля.

Наскільки нова тактика небезпечна

Воєнний експерт Сергій Кузан вважає, що кремль намагається перебити інформаційну повістку, яка виникла на тлі «Рамштайну-9», та завдати хоч якогось удару, поки не надійшли нові системи ППО. Про це свідчить той факт, що вони не дочекалися, поки назбирають сотню ракет, як раніше, а обмежилися кількістю в 36 штук. Просто так склалося, що понад половину з них складали Х-22, які ми не можемо збити. Щодо нової тактики, про яку казав пан Єрмак, а потім заявляли в РНБО, то насправді використання повітряних куль із відбивачами не приносить відчутних переваг.

Російська кулька
Під час атак використовували повітряні кулі з відбивачами радіосигналів. Фото з соцмереж

«Їхні можливості обмежені лише виявленням… Їхня функція в тому, щоб виявити, активізовувати наші радіо-локаційні станції. І ворожі дрони фіксують, де ж, власне, знаходяться наші системи протиповітряної оборони (звідки здійснено запуски — ред.). І при застосуванні, звичайно ж, ці системи переїжджають, змінюють місце, ну а росіяни намагаються вирахувати, куди може бути переміщено (нашу ППО — ред.)… Залежно від цього потім відбувається ракетний обстріл», — зазначає пан Кузан.

За словами експерта, це ускладнює роботу нашим зенітникам, але не йдеться про щось критичне. Своє твердження він підкріплює словами, що відсоток тих ракет, яке українцям вдалося збити (без урахування Х-22) надзвичайно високий.

Воєнний експерт Сергій Кузан вважає, що найближчим часом кількість обстрілів зростатиме, оскільки росія поспішає поки Україна не отримала нових надходжень зброї. Росіяни будуть застосовувати всі ресурси, щоб завдати удару наприкінці лютого-початку березня.

На зустрічі «Рамштайн-9», яка відбулася 14 лютого зосередилися на протидії новому наступу росіян. Велику увагу приділяли постачанню Україні засобів ППО. Завдяки новим поставкам, сказав журналістам Ukrinform міністр оборони України Олексій Резніков, ЗСУ наприкінці весні зможуть збивати балістичні ракети.

Чи чекати російські літаки після навали ракет

Щодо можливої атаки авіації супротивника, то її важко використовувати для наступу, каже воєнний експерт Петро Черник. Він вважає, що масштабна повітряна операція неможлива, особливо зараз, коли в нас на озброєнні є такі потужні західні системи, як NASAMS, IRIS-T, не кажучи вже про С-300 та Stinger.

«Вони не змогли зробити це на початку війни, коли ми цього не очікували, коли ми були неготові… Як було на  початок цієї війни — їхні ударні гелікоптери і штурмова авіація заходили в наш повітряний простір. Але їх витіснили звідти. Ми тоді ще не мали жодної зенітно-ракетних комплексів західного виробництва. Тепер ми їх маєм дуже й дуже багато. Як вони мають це авіаційне прикриття тепер здійснити, я не розумію», — каже пан Черник.

Загрозу треба сприймати серйозно, але вона не критична. Швидше всього, росіяни можуть спробувати організовувати масові повітряні нальоти на нашу територію після ракетних обстрілів та атаки безпілотників. Вони використовуватимуть малонавчених пілотів для таких операції, оскільки кращих вони втратили у квітні. Літаки будуть пріоритетними цілями і їхні втрати будуть великими. Про атаки вглиб території не йдеться.

«Вони нас переважають і в кількості, і в якості (авіатехніки - ред.)... Але якщо говорити про сьогоднішню повітряну загрозу, то ми вже, навіть, наявними силами протиповітряної оборони, можемо захиститися від тієї штурмової авіації, яку накопичує сьогодні російська федерація. Упродовж цілого року вони бояться залітати в наш повітряний простір саме тому, що ми маємо досить ефективну систему ППО», — каже Сергій Кузан.

Американські військові теж вважають, що про масштабну повітряну операцію не йдеться. Про це заявляв Міністр оборони США Ллойд Остін та Голова Об’єднаного комітету начальників штабів генерал Марк Міллі.

Інформатор писав про історію родини з Павлограду, чиє життя зруйнувала ворожа ракета.
Нагадаємо, путін віддав наказ до березня захопити дві області України. Також Інформатор писав, де в Україні почався новий «великий наступ» російських військ.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube