Прем’єр Словаччини повідомив, що письмова пропозиція Єврокомісії щодо газових гарантій уже передана партіям, але рішення щодо підтримки 18-го пакету санкцій проти РФ досі не ухвалене. Він закликав політичних лідерів якнайшвидше висловитися
Словаччина поки не дає згоди на ухвалення 18-го пакету санкцій ЄС проти Росії, вимагаючи гарантій щодо майбутнього постачання газу. Прем’єр-міністр Роберт Фіцо заявив, що письмова пропозиція від Єврокомісії вже надійшла. І тепер він очікує публічної позиції від лідерів усіх політичних партій країни.
"Я передав пропозицію всім політичним силам і чекаю на їхню заяву", - зазначив Фіцо у соцмережах увечері 14 липня, повыдомляє видання tasr.
Хоча конкретних деталей документа він не навів, прем'єр нагадав: Братислава не голосуватиме за санкції, поки не отримає хоча б мінімальних гарантій у зв’язку з можливим припиненням постачання російського газу з 1 січня 2028 року.
"Одержимість Росією настільки велика, що у нас немає шансів змусити Єврокомісію відкликати свою демагогічну і шкідливу пропозицію", - заявив глава уряду.
За його словами, ЄК все одно протисне це рішення кваліфікованою більшістю. Це станеться навіть якщо Словаччина проголосує проти. Фіцо визнав, що ця битва "не буде виграна 100:0", але й "не може бути програна 100:0".
"З вовками жити - по-вовчому вити. Це сувора реальність сучасного Союзу", - додав прем’єр, наголосивши, що боротиметься до останнього за прийнятний компроміс.
Наступне голосування за 18-й санкційний пакет може відбутися вже 15 липня або в найближчі дні. Раніше Фіцо висловлював готовність підтримати санкції, якщо до цього часу вдасться досягти домовленостей щодо імпорту російського газу.
Європейський Союз готує черговий, 18-й пакет санкцій проти РФ, який стане найжорсткішим із початку повномасштабного вторгнення. Нові обмеження мають вдарити по енергетичних доходах Москви, фінансовій системі та обхідним схемам через треті країни. ЄС координує ці кроки з американськими сенаторами.
У США також готували законопроєкт, який передбачає 500% мит на російську нафту для країн, що не підтримують Україну. Його автор - сенатор-республіканець Ліндсі Грем. Рішення очікує схвалення президента Дональда Трампа. Щоправда, 14 липня Трамп заявив, що через 50 днів Сполучені Штати можуть запровадити жорсткі економічні санкції проти Росії та її партнерів. Але йдеться про 100-відсоткові мита. Він також озвучив позицію щодо війни в Україні, майбутніх поставок зброї НАТО та перспектив перемовин з Володимиром Путіним.
На саміті НАТО у Гаазі союзники намагались переконати Трампа діяти жорсткіше щодо Кремля. У Європі ж наразі головна інтрига - чи вдасться остаточно домовитися зі Словаччиною, щоб розблокувати запровадження нового пакету санкцій.