Рамштайн на День Валентина: чому нам не дають винищувачі прямо зараз

Читать на русском

На зустрічі міністрів оборони союзників у форматі «Рамштайн», Україні не надали західні літаки, адже зараз ми маємо серйозніші проблеми

Читать на русском
Рамштайн на День Валентина: чому нам не дають винищувачі прямо зараз
Головне, відбити наступ росіян

На зустрічі міністрів оборони союзників у форматі «Рамштайн», Україні не надали західні літаки, адже зараз ми маємо серйозніші проблеми

Західні союзники вважають, що постачання літаків Україні не на часі — важливіше протидіяти російському наступу, який триває на Сході Україні. На тлі інформації про підготовку авіації рф для удару по українському ППО, набагато більш пріоритетним є оснащення українських збройних сил засобами протиповітряної оборони. До розгляду питання про передачу західних винищувачів можна буде повернутися через кілька місяців.

Літаків не дали. Покищо

У зустрічі міністрів оборони союзників у форматі «Рамштайн», яка відбулася 14 лютого, узяли участь представники 54 країн. Ключовим завданням, яке постало на порядку денному, була протидія новому наступу росіян. У рамках зустрічі велику увагу приділяли постачанню Україні засобів ППО, боєприпасів та важкої бронетехніки.

Хоча цього не було на порядку денному, багато хто в Україні все ж сподівався зрушень у питанні постачання західних літаків. Міністр оборони України Олексій Резніков навіть натякав, що це можливо — він показав журналістам хустинку із силуетом винищувача.

 

Але, як стало відомо за підсумками першого дня зустрічі, літаки не дали. Пізніше з’явилися коментарі керівників оборонних міністерств західних країн щодо цього питання.

«Щодо бойових літаків, не готовий зараз зробити жодного оголошення. Ми продовжуватимемо працювати з Україною для того, аби зрозуміти, чого Україна найбільше потребує. Ми зараз акцентуємо увагу на контрнаступі навесні. У нас є багато над чим працювати, зокрема зараз говоримо про ті системи, які Україні надаються, а саме Stryker, Bradley, міномети, артилерійські установки та інше. Дуже важливо зараз створити цілісну картину з усього цього озброєння, аби зрозуміти, що Україна має все необхідно, аби перейти в контрнаступ навесні», — зауважив міністр оборони США Ллойд Остін.

Чому не дають літаків

Аналітики британського видання ВВС стверджують, що є низка об’єктивних чинників, на які зважають західні союзники, коли відтерміновують передачу нам літаків:

  • перенавчання пілотів триває довго, мінімум пів року, тому ЗСУ на деякий час втрачає можливість залучити їх до бойових дій на наших «сушках» та «мігах»;
  • західні літаки потребують спеціального обслуговування після кожного вильоту, для цього треба також навчити персонал техпідтримки;
  • не всі літаки, які готові передати на заході, можуть літати на низьких висотах, аби уникнути російської ППО;
  • дехто із західного істеблішменту все ще говорить, що надання літаків Україні спровокує кремль до «подальшої ескалації» конфлікту, але таких голосів щораз менше.

Міністр оборони Великобританії Бен Воллес в ефірі ВВС зробив заяву щодо того, чи можлива передача британських літаків, як Eurofighter Typhoon, Україні та якщо так, як швидко це відбудеться. У коментарі він заявив, що це можливо, але займе місяці чи роки.

«Я не думаю, що в найближчі кілька місяців чи навіть років ми обов’язково передамо винищувачі, тому що це зовсім не те озброєння, ніж, ви знаєте, ручні протитанкові ракети… Ви просто не можете навчитися літати за тиждень або два, це займе багато часу», — заявив Воллес.

Бен Воллес каже, що не можна надати Україні британські літаки найближчим часом
Бен Воллес каже, що не можна надати Україні британські літаки найближчим часом

Бен Воллес додає, що уряд його країни не може надати Україні винищувачі просто зараз, оскільки потрібно буде надіслати близько 200 осіб ВПС. Якщо військові НАТО загинуть у результаті участі в цій місії, це може спровокувати відкритий конфлікт Альянсу із рф.

Хто контролюватиме небо України

Напередодні «Рамштайн-9» росіяни, показово з увімкненими транспондерами, підняли в повітря відразу 5 бортів спеціального призначення, передає Defence Express. Два з них — літаки Ту-214ПУ-СБУС — називають ще літаками «Судного дня», оскільки вони потрібні для командування військами під час ядерних конфліктів. Це не вперше росія намагається залякати ядерною зброєю, але тепер використовує авіацію.

Financial Times з посиланням на власні джерела повідомляє, що росія накопичує літаки і гвинтокрили біля кордону з Україною. Авіація має допомогти сухопутним військам ворогів зламати опір ЗСУ і прорвати фронт. У НАТО вважають, що росія готується розпочати повітряну кампанію, у якій можуть узяти участь близько 80 % російської військової авіації. Їхня першочергова мета — вивести з ладу ППО України.

Ще на початку війни росія звітувала, що знищила нашу протиповітряну оборону, але швидко виявилося, що це брехня. Російські пілоти бояться залітати вглиб території України. Без авіаційної підтримки сухопутні війська можуть просуватися лише з великими втратами. Однак, схоже, сухопутні сили ворога виснажені, тому путін вирішив ризикнути літаками.

Росія заявляла, що придушила українську ППО ще на початку повномасштабного вторгнення, але це не правда
Росія заявляла, що придушила українську ППО ще на початку вторгнення, але це брехня

Міністр оборони США Ллойд Остін підкреслив загрозу, яку становлять військово-повітряні сили країни-окупанта. Водночас, за словами Остіна, США не бачать неминучих ознак «масованої повітряної атаки», адже українська ППО «дуже ефективна».

«Зараз ми намагаємося якнайшвидше доставити системи протиповіряної оборони в Україну, а потім інтегрувати ці спроможності, щоб у нас був справді комплексний потенціал протиповітряної та протиракетної оборони. І я хотів би додати, що Україна виконала неймовірну роботу з перехоплення багатьох ракет, які росія запустила протягом нещодавніх атак», — передає слова міністра «Голос Америки».

Під час минулого ракетного обстрілу протиповітряна оборона України збила 61 ракету із 71 запущеної — це 86 %. Жоден російський пілот не зможе бути впевненим у безпеці в зоні дії українського ППО. Україна ще не в змозі збивати балістичні ракети, але завдяки поставкам західного озброєння, навесні отримає ще досконалішу систему.

«За великим рахунком, весна, включаючи травень, — це той період, коли ми вже більш-менш зможемо стабільно розуміти, як ми боремося і з іранськими дронами, і з крилатими або балістичними ракетами ворога. Але ж ви бачите, що наші Повітряні сили вже досить ефективно працюють», — сказав журналістам Ukrinform міністр оборони України Олексій Резніков.

Резніков стверджує, що в травні ми зможемо боротися і з балістичними ракетами
Резніков стверджує, що в травні ми зможемо боротися і з балістичними ракетами

Голова Об’єднаного комітету начальників штабів генерал Марк Міллі заявляє, що хоча українське ППО суттєво прогресувало за час війни, потрібно й далі працювати над його підсиленням. Він додавав, що зберігається загроза масових обстрілів українських міст.

«Завжди є потенційна загроза (для Києва — ред), загрози з повітря, загрози ракетних ударів. Київ — це столиця і є важливою ціллю в цій війні. Я б ніколи не відкидав спроможності рф здійснити напад на Київ. Але станом на зараз ми не спостерігаємо жодних істотних прикмет чи натяків (щодо цього)", — сказав генерал Міллі.

Не на часі

Ймовірно, західні політики та військові вважають, що передача Україні літаків доцільна після того, як ЗСУ успішно відіб’є наступ ворога, який набирає сили. Як очікують, росіяни вичерпають спроможність наступати десь наприкінці весни-початку літа. Тоді, підсилена західною бронетехнікою, Україна матиме можливість провести контратаку. А поки перед Заходом і Києвом стоїть завдання унеможливити російській авіації атаки з повітря.

«Спочатку повітряний простір над Україною має бути безпечним, а потім ми можемо говорити про подальші кроки. Якщо небо над Україною буде безпечним упродовж наступних трьох-чотирьох місяців, тоді можна буде говорити про всі подальші кроки — використання бронетехніки, зокрема, тоді матиме результат. Але питання винищувачів, безумовно, обговорюватиметься в Брюсселі», — заявив оборони Німеччини Борис Пісторіус в інтерв’ю Tagesschau.

Видання Financial Times з посиланням на джерела серед американських чиновників, заявляє, що США передадуть Україні «досконалішу авіацію» у разі «затягування війни» або дозволять передачу винищувачів F-16 з інших країн.

Зеленський каже, що не все, про що спілкувалися на  зустрічі в Рамштайні можна обговорювати публічно
Зеленський каже, що не все, про що говорили в Рамштайні, можна обговорювати публічно

Важливою темою, яку обговорювали на зустрічі в «Рамштайні» було навчання українських військових. Зважаючи на слова німецького міністра, а також на зауваження президента Володимир Зеленського про те, що «не все про «Рамштайн» можна повідомляти публічно», можна припустити, що українські пілоти таки готуються пересісти на F-16 чи на інший західний літак. Але зараз головне вистояти.

Інформатор також розповідав про те, що Україні найближчими місяцями не варто розраховувати на винищувачі. Нагадуємо, що Польща планує лобіювати передачу Україні винищувачів на Мюнхенській конференції безпеки. Раніше ми писали про те, що українські бійці підбили Су-24 засновника ПВК «Вагнер» Євгена Пригожина.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.