Нобелівську премію з фізики отримала група вчених за вивчення електронів і природи світла

Нобелевську премію з фізики присудили вченим Пʼєру Агостіні, Ференцу Краушу та Анн ЛʼЮйє за експериментальні методи вивчення динаміки електронів у матерії

Оголошені лауреати Нобелівської премії з фізики
Лауреати Нобелівської премії з фізики - П'єр Агостіні, Ференц Краш та Анн Л'Юльє
Лауреатами Нобелівської премії в галузі фізики у 2023 року стали фізики П'єр Агостіні, Ференц Краус та Анн Л'Юйє. Вони отримали нагороду за "експериментальні методи, які генерують аттосекундні імпульси світла для дослідження динаміки електронів у речовинах". Про це стало відомо 3 жовтня.
 
Результати оголосив Нобелівський комітет Королівської академії наук в Х (колишній Twitter). Премія присуджена за "за експериментальні методи, які продукують аттосекундні світлові імпульси для вивчення руху електронів в матерії", йдеться в мотивувальній частині рішення Нобелівського комітету.
 
Науковці продемонстрували спосіб створення надзвичайно коротких імпульсів світла, які можна використовувати для вимірювання швидких процесів, у яких електрони рухаються або змінюють енергію.
 
Нобелівські лауреати з фізики. Фото: twitter.com/NobelPrize
Нобелівські лауреати з фізики. Фото: twitter.com/NobelPrize
 

Нобелівську премію з фізики присуджували з 1901 року. До 2022 року нагороду отримали 222 лауреати. Єдиним ученим, відзначеним премією двічі, був Джон Бардін. Це сталося в 1956 і 1972 роках.

У 2022 році Нобелівську премію в цій галузі отримали Ален Аспект, Джон Ф. Клаузер і Антон Цайлінгер "за експерименти із заплутаними фотонами, встановлення порушення нерівностей Белла і новаторство в галузі квантової інформатики".

Лауреати Нобелівської премії 2023 року

2 жовтня Нобелівська асамблея в Каролінському інституті присудила премію 2023 року з фізіології та медицини Каталін Каріко та Дрю Вайсману. Американські вчені зробили відкриття щодо модифікацій нуклеозидних основ, які дозволили розробити ефективні мРНК-вакцини проти COVID-19.

Також відомі інші дати оголошення лауреатів Нобелівської премії з інших напрямків. Їх імена будуть оголошені до 9 жовтня.

  • Хімія - середа, 4 жовтня;
  • Література - четвер, 5 жовтня;
  • Мир - п'ятниця, 6 жовтня.

Відомо, що цьогоріч серед претендентів на Нобелівську премію миру опинились президент України Володимир Зеленський й російський опозиційний політик Олексій Навальний. Нагадаємо, що лауреати Нобелівської премії виступили проти нападу росії на Україну. Під листом продовжують збиратися підписи вчених та діячів культури. На даний момент під листом вже підписалися 206 Нобелівських лауреатів. Кількість людей, які стали на бік України, постійно зростає.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері стежте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live.Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube