Нобелівська премія миру-2023: чи продовжиться тренд на шанування "хороших росіян" та бездіяльних правозахисників

Читать на русском

За премію миру цьогоріч можуть змагатися Зеленський, Навальний і навіть Міжнародний суд ООН

Читать на русском
Нобелівська премія миру
Війна не стала на заваді до шанування громадян рф Нобелівською асамблеєю

За премію миру цьогоріч можуть змагатися Зеленський, Навальний і навіть Міжнародний суд ООН

Цього тижня в почався сезон оголошень лауреатів Нобелівської премії. 2 жовтня нагороду у категорії фізіологія та медицина отримали американські вчені Каталін Каріко та Дрю Вайсману, чиї відкриття дозволили створити вакцини від ковіду. Однак головна увага прикута до Нобелівської премії миру - переможця у цій категорії мають оголосити вже у пʼятницю.

Цікаво, що останнім часом Нобелівська асамблея схильна шанувати премією миру росіян. Це не змінилося навіть попри початок повномасштабної агресії рф проти України у 2022 році. Інформатор згадує скандальні рішення щодо нагородження лауреатів у цій номінації.

Зокрема, у 2021 році Нобелівську премію миру отримав росіянин, один з засновників "Нової газети" Дмитро Муратов. На думку комісії, він "упродовж десятиліть захищає свободу слова в росії у дедалі складніших умовах". Однак вже за рік дедалі складніші умови склалися саме в Україні і саме з провини російського керівництва та пасивного громадянського суспільства країни-агресора.

Тим не менш, це не стало достатньою причиною для Нобелівської асамблеї, щоб бойкотувати росіян. Премію миру минулого жовтня отримала російська правозахисна організація "Меморіал", яка займається збереженням пам'яті стосовно політичних репресій у СРСР у XX сторіччі. Окрім цього нагороджений був правозахисник Алесь Біляцький, затриманий в Білорусі у 2021-му та засуджений до 10 років вʼязниці у 2023-му році.

Премію миру вперше в історії отримали і представники України - у 2022 році була нагороджена правозахисна організація "Центр громадянських свобод". Однак скандал полягає в тому, що Україну в перший рік великої війни поставили в один ряд з представниками росії, що є державою-агресором, та Білорусі, що допомагає Кремлю. Таким чином Нобелівська асамблея також відтворила шкідливий стереотип про те, що український, російський та білоруський народом є "братськими".

Нобелівська премія миру-2023: є ризик нового скандалу

Як писало агентство Reuters, серед ймовірних номінантів 2023 року - президент України Володимир Зеленський і російський увʼязнений опозиціонер Олексій Навальний. За даними ЗМІ, вони є фаворитами букмекерів. Третім фаворитом ставок є ув'язнений уйгурський активіст Ільхам Тохті. Також серед потенційних номінантів 2023 року екоактивістки Ґрета Тунберґ та Ванесса Накате, ув’язнений російський опозиціонер Володимир Кара-Мурза, китайський художник та активіст Пен Ліфа, іранська борчиня за права жінок Масіх Алінеджад, борчиня за права корінних народів Амазонки Джані Сілва.

Однак наприкінці вересня директор Інституту дослідження миру в Осло (PRIO) Хенрік Урдал оголосив свій шорт-лист список претендентів на Нобелівську премію миру 2023 року. У списку фігурує Міжнародний суд ООН. Представників України там немає. Це дивує одразу з декількох причин.

По-перше, це суд, в якому лежать два позови України проти росії (2017-го та 2022 років). Перший позов все ще продовжує розглядатися, тож на швидкі рішення щодо другої справи очікувати не доводиться. Цей суд також відхилив позов Грузії проти рф, що стосується війни серпня 2008 року. Це каже про те, що експертна спільнота в Осло, де відбуваються церемонії нагородження, ігнорують контекст України та розвʼязаної проти неї росією неспровокованої військової агресії.

У разі, якщо Нобелівська комісія і справді захоче вшанувати Міжнародний суд ООН, який вже тривалий час проявляє свою бездіяльність, це стане новим скандалом, повʼязаним з премією миру. Тож, слідкуємо за ситуацією - результати цього очікування можна буде дізнатись вже 6 жовтня.

Підписуйтесь на наш Telegram-каналщоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері стежте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.