Небезпека пам'ятних речей: як умовити себе їх викинути

Деколи нікому непотрібні скарби в коморі та шафах з'їдають весь життєвий простір

Речі, одяг, коробки, психологія, корисні поради, здоров'я
Психолог пояснив просту техніку позбавляння від зайвого

Багато людей схильні до ностальгії – болісної туги за минулим. Саме тому вони зберігають речі, які нагадують про колишні дні. Втім, запитання, яке психологи часто чують від своїх рідних, друзів і пацієнтів – чому я це зберіг? Отже, так само часто люди зберігають речі, про які з часом навіть не пам'ятають, навіщо вони подовжили їм життя. Дипломований клінічний психолог, чиї дослідження зосереджені на характеристиці, оцінці та лікуванні розладу накопичення, особливо у дорослих віком від 60 років, пояснив, як безболісно позбуватися зайвих речей. Про це йдеться в матеріалі ScienceAlert.

Навіщо людям всі ці речі

Зазвичай з віком людям стає складніше приймати рішення, в тому числі, щодо того, яких речей слід позбутися. Крім того, як наполягають психологи, деякі люди можуть зберігати речі через бажання допомогти іншим. Таким чином, люди можуть зберігати речі не тільки через страх їхньої втратити, а тому, що їх збереження відповідає їхнім цінностям.

Тримати речі, які мають сентиментальну цінність або можуть бути корисними в майбутньому, є природною частиною дорослішання. Однак у деяких людей ця тенденція тримати речі з часом зростає до такої міри, що це врешті відповідає критеріям розладу накопичення.

Розлад накопичення – це психіатричний стан, який визначається труднощами відмовлятися від наявного майна. Для дорослих із клінічно важким розладом накопичення це призводить до такого рівня домашнього безладу, який погіршує повсякденне життя і навіть може створити небезпеку пожежі.

Не накопичуйте мотлох – не перетворюйте ваш дім в захаращене звалище.
Не накопичуйте мотлох – не перетворюйте ваш дім в захаращене звалище.

Як легко викидати старе

Цінності – це все, що рухає нами, і може включати сім’ю, віру чи бажання допомогти іншим. Отже, якщо ви хочете допомогти рідним чи самі прагнете очистити своє помешкання від зайвих речей, згадайте, кому ці речі можуть бути потрібними й корисними. І дійте!

Ось практичні крокивід психологів, які люди можуть зробити, щоб упорядкувати свій будинок. 

  • Почніть із запису своїх цінностей: здоров'я, безпека, альтруїзм і допомога іншим. 
  • Визначення ціннісні цілі щодо використання вашого простору. Мова про необхідність мати чисту оселю, незахаращений робочий стіл, вдосталь місця і повітря. 
  • Проаналізуйте предмети й речі, які вас оточують – відкладіть те, що не відповідає вашим цінностям. Якщо ви більше не займаєтесь спортом вдома, а бігаєте щоранку на подвір'ї, можливо прийшла пора віддати громіздкий старий тренажер тому, хто його потребує вдома.  
  • Загалом частіше перебирайте одяг та речі. Якщо сумніваєтесь, відкладіть їх в окрему коробку, до якої завжди зможете повернутись. Якщо ви кілька разів повертались до коробки, втім жодного разу не носили чи не використовували ці речі, й при цьому все ще не змогли викинути їх, це означає тільки одне – схоже, все ж варто наважитись розпрощатися з ними. 
  • Дякуйте речам за служіння і віддавайте їх іншим людям, тим, кому вони потрібніші за вас. 
  • Сувеніри, які нагадують вам про щасливі моменти в житті принаймні мінімізуйте, і також зберігайте їх в окремій коробці.
  • Пам’ятайте, що цінності суб’єктивні. Якщо ви допомагаєте близькій людині навести порядок, зберігайте цікавість, не засуджуйте. Там, де ви можете побачити ящик, наповнений мотлохом, ваша мама чи бабуся може побачити щось, наповнене справжніми "скарбами".

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube