Дропів залучають тоді, коли потрібно вивести нелегальні гроші
В останні роки кількість онлайн-шахрайств суттєво зросла. За даними Національної поліції, близько 70% з них відбувається з залученням дропів. Вони допомагають легалізувати кошти, отримані незаконним шляхом, чи уникнути сплати податків. Тому з дропами ведуть боротьбу не лише правоохоронці, а й банки та регулятор. Наразі Національний банк України (НБУ) розробляє спеціальний реєстр, який допоможе боротися з шахрайством.
Дропи — це особи, які надають свої банківські реквізити третім сторонам або переказують через свої рахунки кошти за винагороду. Їх ще називають «грошовими мулами». Вони також надають «послуги» з верифікації в фінансових установах та підтвердження легітимності транзакцій під час виникнення підозр у банку.
Дропів залучають тоді, коли потрібно вивести нелегальні гроші. Це можуть бути крадені гроші чи фінанси, які потрібно відмити або перевести на інший рахунок для уникнення сплати податків. Головне завдання ― заплутати сліди. Частіше за все «грошовими мулами» стають свідомо, бо бажають легкого заробітку. «Менеджери» пропонують один з наступних варіантів отримання винагороди:
Є випадки, коли людина сама того не знаючи стає посібником шахраїв. «Схемні дропи» — це люди, які несвідомо стають співучасниками злодіїв через компрометацію їхніх даних під час фішингових атак, фейкових співбесід чи реєстрацій на підозрілих сайтах.
Часто жертви самостійно передають скани документів за винагороду або погоджуються на фіктивне працевлаштування з комфортними умовами: віддаленою роботою, мінімумом обов’язків і щедрою оплатою за переказ коштів через власний рахунок. Запам’ятайте: пропозиції надто легкого заробітку — завжди пастка.
Дроповоди ― це люди, що шукають потенційних дропів, отримують від них потрібну інформацію та передають «менеджерам» (організаторам схем з перепродажу карток) або напряму замовникам. Вони будують цілу базу «грошових мулів» та в потрібний момент залучають їх до своїх проєктів. Інколи дроповодів ще називають «бігунками», якщо вони шукають дропів на вулиці. Проте все частіше їх вербують в Інтернеті. Для цього використовують рекламу в соцмережах та месенджерах, особливо у Telegram.
Інколи в оголошеннях одразу пишуть суть роботи та обіцяють легкий заробіток. Під час повномасштабної війни українці стали активніше відгукуватися на такі пропозиції через втрату роботи та погіршення фінансового становища.
Реальними замовниками можуть бути абсолютно різні люди:
Вони відмивають кошти, роблячи їх легальними, та ухиляються від сплати податків. Це створює серйозну проблему для економіки країни, особливо в умовах повномасштабної війни. Щобільше, саме після введення воєнного стану кількість подібних злочинів суттєво зросла.
«Використання платіжних засобів так званих дропів або грошових мулів при здійсненні фінансових злочинів з початком повномасштабного вторгнення набуло масового характеру і зросло приблизно на 40%», ― повідомили Finance.ua у пресслужбі департаменту Кіберполіції Національної поліції України.
Кількість «чорних» та «сірих» схем з залученням підставних осіб зростає чи не щотижня. Найчастіше банківські рахунки дропів використовуються у наступних аферах:
Активні перекази коштів ускладнюють встановлення джерела коштів та кінцевого отримувача. Через це розслідування таких справ є складним.
Як повідомили Finance.ua у пресслужбі департаменту Кіберполіції Національної поліції України, розслідування злочинних схем, у яких були залучені мережі дропів, потребує більше часу, оскільки нерідко зловмисники можуть переказувати гроші через десятки рахунків, а потім виводити у криптовалюту.
Таким чином, зростає число необхідних слідчих дій, які треба провести для викриття безпосередніх організаторів. Іноді такі заходи проводяться в порядку міжнародної взаємодії відповідно до чинного законодавства.
«Суттєвим фактором, який сприяє тому, що громадяни надають злочинцям свої платіжні засоби для використання у подібних схемах, є відсутність прямого кримінального покарання за передавання індивідуальних платіжних інструментів третім особам», ― зазначають у пресслужбі департаменту Кіберполіції Нацполіції.
Утім, цю юридичну прогалину скоро можуть усунути. У січні голова Національної поліції Іван Вигівський повідомив щодо розробки законопроєкту про відповідальність дропів за передавання платіжних засобів третім сторонам. Наразі він перебуває на розгляді Верховної Ради. Зараз дропи, чия участь у «сірих схемах» підтверджується, можуть бути засуджені за ст. 209 Кримінального кодексу України (ККУ). Санкція статті передбачає від 3 до 12 років позбавлення волі. Разом із цим справжні власники нелегальних коштів, як і «менеджери» та дроповоди, мають більше шансів уникнути покарання.
Нацбанк почав фіксувати аномальну кількість дропів від осені 2024 року. Щороку через різні шахрайські схеми з залученням «посередників» проходить до 200 млрд грн. У жовтні минулого року регулятор ввів тимчасові обмеження на вихідні перекази фізосіб (P2P / C2С). Ліміт становив до 150 тис. гривень на місяць на рахунки клієнта в одному банку. Транзакції за реквізитами IBAN не обмежувалися. У грудні 2024 року чотири банки-емітенти (Ощадбанк, ПриватБанк, Райффайзен Банк і Універсал Банк) підписали Меморандум про забезпечення прозорості функціонування ринку платіжних послуг. Він передбачає здійснення переказів клієнтів з урахуванням упровадженого ризикоорієнтованого підходу. Тобто обмеження на перекази не стосувалися волонтерів та осіб, що можуть підтвердити свій офіційний дохід. Згодом Меморандум підписали ще 25 фінансових установ.
Від 1 квітня 2025 року Нацбанк скасував ліміти. Регулятор зазначив, що за час дії обмежень були напрацьовані заходи для ефективного моніторингу та контролю підозрілих фінансових операцій, а також створені необхідні механізми протидії шахрайству в платіжній сфері. Зокрема йдеться про напрацювання реєстру дропів. Водночас банки-підписанти Меморандуму посилять обмеження на перекази коштів від 1 червня 2025 року. Клієнти з низьким та середнім рівнем ризику не зможуть проводити транзакції на суми понад 100 тис. гривень у місяць. Для високоризикованих цей ліміт обмежений сумою у 50 тис. грн.
Вперше про реєстр дропів заговорили ще влітку минулого року. Його планували запустити до кінця 2024-го, але регулятор досі працює над пропозиціями. Зазначимо, що створення цього реєстру передбачено законопроєктом щодо платіжної дисципліни. Станом на початок травня, НБУ вже завершує розробку проєкту. У реєстр дропів потрапить інформація про осіб, що були залучені до підозрілих транзакцій. Там міститимуться наступні дані:
Туди ж внесуть дані підприємств, які вдавалися до міскодингу. Тобто підміняли призначення платежу в банківській еквайринговій мережі. Адмініструвати цей реєстр буде регулятор. Доступ до «чорного списку» отримають всі фінансові установи. Передбачається, що цей інструмент сприятиме ефективній детінізації економіки, тому обговорюється питання надання доступу податківцям.
Особи, які потраплять до «чорного списку», стикнуться з певними фінансовими та репутаційними обмеженнями. Попередньо вони діятимуть мінімум рік з моменту внесення до реєстру дропів.
Остаточної інформації поки немає у відкритому доступі, але обговорюються такі обмеження:
Повний перелік обмежень для «грошових мулів» стане відомим після появи тексту відповідного законопроєкту у вільному доступі. Потрапляння особи до реєстру дропів не означає автоматичну кримінальну відповідальність. Проте правоохоронці можуть використовувати дані під час розслідування справ, пов’язаних із шахрайством. Якщо провина «дропа» буде доведена, йому доведеться відповідати перед законом.
Ризик потрапити у «чорний список» звичайних громадян мінімальний. Рахунки дропів мають характерні ознаки, які відрізняють їх від звичайних користувачів банківських послуг. Основні з них:
Інколи дропами стають ненавмисно, а у результаті афери. Якщо підозрюєте, що потрапили на гачок шахраїв, зверніться у кіберполіцію та банк, картку якого використовували для проведення транзакцій. Запам’ятайте, що немає легальної роботи з переказу коштів, а обіцянки легкого заробітку майже завжди є ознакою шахрайства.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.