Навіщо кремлю «жнець»: Чорноморський флот росії шукає уламки американського MQ-9 Reaper

Росія розпочала масштабні пошукові роботи, щоб знайти уламки збитого їхніми літаками американського безпілотника

Чорноморський флот рф
На пошуки вивели 19 кораблів і підводний човен.

У Вашингтоні сумніваються в можливості росії підняти уламки MQ-9 Reaper з дна Чорного моря, але кремль не полишає зусиль. Росіяни намагаються отримати важливі розвіддані, які можуть допомогти у війні з Україною. Водночас може також йтися про чергову інформаційну кампанію росіян. Але найбільш цікаво, що саме росіяни могут знайти серед уламків MQ-9. 

Росіяни шукають американський дрон

Чорноморський флот рф демонструє нетипову активність: у море водночас вивели дев’ятнадцять кораблів та підводний човен. Крім того, фіксують перебування у відкритих водах великої кількості допоміжних суден. Про це в ефірі телемарафону повідомила начальниця координаційного пресцентру сил оборони Півдня Наталя Гуменюк.

«Дійсно, є зафіксована нетипова активність і кількість корабельного угруповання. Наразі в Чорному морі перебуває 20 одиниць, серед яких чотири ракетоносії — один із них підводний — 28 ракет, по максимуму, якщо говорити, можуть бути споряджені для запуску», — розповіла очільниця пресцентру.

Чорноморський флот
Чорноморський флот активно шукає уламки БПЛА. Фото: ВВС

Події розгортаються на тлі повідомлень про намір керівництва рф знайти й дістати уламки американського безпілотника MQ-9 Reaper, якого збили російські Су-27. Такі плани оприлюднив секретар Радбезу рф Микола Патрушев.

«Я не знаю, чи зуміємо ми дістати, чи ні, але те, що це робити треба, і цим займатимемося обов’язково. Сподіваюся, звичайно, на успіх», — сказав Патрушев.

У Вашингтоні заявили, що не допустять цього. 15 березня з’явилася інформація про те, що Пентагон розглядає можливість надіслати пошукову команду на місце падіння дрону. Туреччина розмірковувала над тим, аби зробити виняток і надати для цього кораблям ВМФ США прохід через протоку Босфор, який зачинили для всіх військових суден після початку повномасштабної війни, пише Bloomberg.

Джон Кірбі
Джон Кірбі каже, що уламки впали занадто глибоко. Фото: Yahoo

Водночас 15 березня офіційний представник Ради національної безпеки США Джон Кірбі заявив, що уламки безпілотника MQ-9 Reaper, можливо, уже ніколи не вдасться підняти на поверхню. За його словами, ще йде оцінка можливості пошукової операції.

«Я не впевнений, що ми зможемо дістати його. Він впав у Чорне море в дуже, дуже глибоке місце. Ми все ще оцінюємо, чи можливо спробувати дістати його. Можливо, не варто й намагатися», — передає CNN слова Кірбі.

Росіяни полюють за цінними розвідданими

Схоже, що кремль давно задумав здійснити щось подібне. Провокацію російських винищувачів проти американського безпілотника в небі над Чорним морем затверджувало керівництво росії на найвищому рівні, повідомляє канал NBC. Про те, що це не було випадковістю підтверджують і кадри відео з MQ-9 Reaper перед тим, як він впав.

Ударно-розвідувальний безпілотник MQ-9 Reaper є гордістю американського ВПС. Дістати його було б успіхом для розвідки Китаю чи росії, адже дасть можливість вивчити складну електроніку БПЛА. Про це заявив провідний науковий співробітник Національного авіаційного університету Валерій Романенко в етері радіо NV

«У нього радари із синтезованою апертурою, складна оптоелектронна система, система супутникового зв’язку. Отримати її неушкодженою або злегка пошкодженою, дізнатися про робочі частоти, параметри цієї апаратури — це досить неприємний момент, який дозволив би росіянам здійснювати надалі вплив, ставити якісь перешкоди роботі таких безпілотників навіть без таких суто піратських агресивних дій», — пояснив Романенко.

На думку експерта, США можуть спробувати надіслати корабель, наприклад ВМС Румунії, щоб якщо не дістати уламки, то, принаймні, закидати район затоплення глибинними бомбами, аби унеможливити потрапляння важливої інформації до рук ворога.

Водночас у Вашингтоні, не вдаючись у подробиці, заявляють, що США вже мінімізували ризики потрапляння цінної інформації в чужі руки – спеціально на той випадок, якщо будь-якій іншій країні вдасться дістати безпілотника з дна моря. Але росія, схоже, не довіряє цьому і продовжує пошуки.

Хочуть знайти докази військового застосування БПЛА?

Мотиви москви можуть бути більш у дусі кремлівського вождя. Світ обурений відверто піратськими діями росії і в бункері мали це передбачити. Виправдання москви про те, що MQ-9 Reaper впав сам, як про це одразу оголосили в російські військові, нікого не переконало. У кремлі усвідомлюють, що наражаються на небезпеку отримати різку відповідь США. Відповідні заклики вже пролунали від впливових сенаторів та голів комітетів Конгресу.

Куля-шпигун
Байден отримав шквал критики у США через китайську кулю-шпигуна. Фото: NBC News

Білий дім ледь впорався зі звинуваченнями в слабкості, коли довго не наважувався збити китайську повітряну кулю-шпигуна. Тепер Вашингтон, напевно, показово покарає москву. Це може бути постачання далекобійного озброєння Україні, чи, навіть, «випадкове» збиття російських літаків, які порушують повітряний простір НАТО.

«Повідомлення, яке ми передали російському послу, полягає в тому, що їм потрібно бути обережнішими в польотах у міжнародному повітряному просторі поблизу техніки США, яка, знову ж таки, здійснює польоти абсолютно законними способами, виконуючи місії на підтримку наших інтересів національної безпеки», — сказав Кірбі.

Тому росіяни намагаються «перевести стрілки»: кремлю потрібно заявити, що американці спровокували їх, що безпілотник мав озброєння і навіть, що є підозра на те, що Вашингтон не лише допомагає Україні озброєнням, але й завдає ударів безпосередньо. Російський посол у США Анатолій Антонов заявляв на зустрічі з американською пресою, що безпілотник був «багатоцільовий, з ударними можливостями до 1700 кг вибухового навантаження». Інші російські посадовці обережно просувають подібні наративи.

«З приводу американського безпілотника — американці весь час кажуть, що вони не беруть участь у військових діях — це чергове підтвердження, що вони беруть безпосередню участь у цих заходах, у війні», — заявив Патрушев, натякаючи, що може йтися саме про це.

Сергій Наришкін
Сергій Наришкін вважає, що рф може дістати уламки БПЛА. Фото: РИА Новости

При тому кремлю зовсім не обов’язково знаходити дрон, обвішаний ракетами, адже можна сфальшувати докази, треба лише знайти частину уламків MQ-9 Reaper, а уламки ракет можна знайти десь на Близькому Сході. Показово, що очільник Служби зовнішньої розвідки рф Сергій Наришкін, заявляє, що росіяни, ймовірно, знайдуть дрон.

«Мені здається, що можливості технічні такі є», — сказав він.

Навіщо це потрібно

Навряд чи бункер ставить за завдання надати неспростовні докази, що американці мали намір атакувати військові об’єкти росії — це означатиме, що потрібно визнавати напад США й розпочинати війну вже з НАТО. І москва, і Вашингтон намагаються уникати цього. Але підозра в тому, що дрон був озброєний, різко змінить позиції сторін у ситуації — тоді вже адміністрація Байдена буде виправдовуватися.

Якщо бункер заявить, мовляв, не можна стверджувати однозначно, але є підозри, що США напряму воює в Україні — це вдихне нове життя в заїжджені наративи пропаганди про віну з НАТО. Крім того, це внесе розкол між країнами-союзниками, частина з яких боїться, що Вашингтон напряму почне конфліктувати з москвою. Це також було б репутаційним ударом по Сполучених Штатах.

БПЛА
Якщо рф "доведе" що MQ-9 Reaper був озброєний, проблеми будуть у США. Фото: Warspot

Але ще більш небезпечною ситуація для адміністрації Байдена може бути всередині країни: експрезидент Дональд Трамп та інші опозиціонери, не проминуть можливості розкритикувати Вашингтон за безрозсудну політику, яка може спричинити ядерну війну. На тлі розгортання передвиборчих перегонів це може бути надзвичайно небезпечно.

Однак, якщо путін має намір звинуватити Вашингтон у безпосередньому втручанні у війну, то докази буде важче сфальшувати, аніж поміняти баночки з аналізами спортсменів чи отруїти спіднє політичним конкурентам. В Америці, напевно, усвідомлюють ризики, можливо тому й опубліковане відео збиття MQ-9 Reaper, на якому видно, що під крилами немає озброєння — це може бути частиною плану протидії інформаційній атаці.

Раніше ми повідомляли про те, що американська компанія-виробник запропонувала Україні придбати бойовий дрон MQ-9 Reaper за символічну суму. Ми також розповідали про те, що у відповідь на збиття безпілотника США можуть передати Україні F-16 чи далекобійну зброю.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube