Інцидент зі збиттям американського безпілотника MQ-9 Reaper став першим безпосереднім зіткненням росії та Сполучених Штатів у цій війні
Відповіддю Вашингтона на інцидент над Чорним морем, що трапився 14 березня, може стати постачання Україні далекобійного озброєння, а, можливо, і літаків F-16 чи тих же MQ-9 Reaper. Це логічно з огляду на бурхливу реакцію у Сполучених Штатаха, що була викликана збиттям американського розвідувально-ударного безпілотника російською авіацією. Російського посла викликали на килим, хоча кремль заперечує свою вину. Прямого протистояння росії та США не варто очикувати. Але наслідки, без сумніву, будуть.
Американські військові стверджують, що 14 березня росіяни довго намагалися пошкодити американський безпілотник MQ-9 Reaper, який рухався над міжнародними водами в Чорному морі. Але після того, як цього не вдалося досягти, «випадково» зачепили його літаком Су-27, що призвело до його падіння.
За заявою американських військових, MQ-9 виконував звичайну операцію в міжнародному повітряному просторі. З погляду Вашингтону, дії москви є явно зумисними. Натомість у Міноборони рф стверджують, що безпілотник, який прямував «у напрямку державного кордону російської федерації» упав сам.
Координатор Ради національної безпеки зі стратегічних комунікацій Білого дому Джон Кірбі відреагував на інцидент. Він заявив, що перехоплення дронів є звичайним явищем, але «вперше воно призвело до падіння одного з американських дронів».
Конгресмен Майк Роджерс, голова Комітету Палати представників у справах збройних сил відреагував на інцидент у Twitter. Він заявив, що це є «ще одним доказом того, що загроза, яку росія становить для США та НАТО, не зменшилася».
«Путін і його друзі намагаються перевірити нашу рішучість — тест, який ми не можемо дозволити собі провалити», — написав Роджерс.
Сенатор Джек Рід, голова Комітету Сенату в справах збройних сил, назвав дії російського командування «безрозсудними та бездарними». Він закликав покінчити з нахабством кремля.
«Безрозсудна й бездарна — інакше неможливо описати поведінку росії в цьому зіткненні з американським безпілотником над міжнародними водами. Ця модель російських провокацій повинна бути закінчена», — написав він.
«Я хочу сказати пану путіну, припиніть таку поведінку, перш ніж ви станете причиною ненавмисної ескалації. Ми бачили таку поведінку російських військових раніше, і це не стримає Сполучені Штати від проведення операцій над Чорним морем», — сказав лідер демократів у Сенаті Чарльз Шумер.
Міністри оборони Великобританії Бен Воллес та Австралії Річард Марлз заявили, що росіяни повинні дотримуватися і поважати міжнародні правила. Вони засуджують рішення російського Міноборони і вважають, що дії росіян є типовим проявом зневаги до міжнародних правил.
Речник командування Повітряних сил Збройних сил України Юрій Ігнат в етері «Радіо Свобода» заявив, що безпілотник США не становив загрози для росії. Він мав повне право моніторити ситуацію в міжнародному повітряному просторі.
Державний департамент США у зв’язку з інцидентом викликав посла росії. Вашингтон заявив, що збиття безпілотника було унікальним і обговорюватиметься безпосередньо представниками Держдепартаменту зі російськими дипломатами.
У коментарі CNN посол росії в США Анатолій Антонов, заявив, що росія не хоче «конфронтації» зі США, але «американський літак не має права знаходитися поблизу російського кордону». Він повідомив журналістам, що реакція російських ВПС, на його думку, була адекватною «загрозі», а пілоти не встановлювали «жодного контакту».
«Чи можете ви уявити, якби такий БПЛА раптово з’явився поблизу Нью-Йорка чи Сан-Франциско? Ви можете уявити реакцію американської преси, Пентагону на цей безпілотник? Що це був за безпілотник? Подумайте про це, перш ніж викликати мене в Держдепартамент. Це багатоцільовий, з ударними можливостями до 1700 кг вибухового навантаження», — сказав Антонов.
Але для внутрішнього медійного поля Антонов був різкішим і назвав інцидент «провокацією». Він також закликав Вашингтон припинити «ворожі» польоти біля кордону росії.
«Ми припускаємо, що Сполучені Штати утримаються від подальших спекуляцій у ЗМІ та припинять польоти поблизу російських кордонів. Ми розглядаємо будь-які дії з використанням американської зброї як відверто ворожі», — заявив він.
З’явилася інформація про те, що росіяни намагаються знайти уламки безпілотника. Якщо це станеться, то може бути корисним для розробки засобів протидії подібній техніці чи для її копіювання. Але бригадний генерал ВПС США Пет Райдерс заявив, що в росія не знайшла БПЛА. У Вашингтоні заявили, що Сполучені Штати роблять кроки, щоб збитий над Чорним морем безпілотник MQ-9 Reaper не потрапив у чужі руки.
«Не вдаючись у подробиці, я можу сказати, що ми зробили кроки для захисту наших активів щодо цього конкретного безпілотника. І це власність Сполучених Штатів. Ми, очевидно, не хочемо, щоб хтось отримав це у свої руки, крім нас», — сказав CNN Джон Кірбі.
Експерти Інституту вивчення війни (ISW) вважають, що інцидент не призведе до «ескалації і до прямого конфлікту між росією та США». І Вашингтон, і москва неодноразово заявляли, що намагаються уникнути можливого прямого зіткнення.
Беккі Вассер, експерт видання The Hill, каже, що «інцидент викликає глибоке занепокоєння». Водночас вона вказує на те, що подібний інцидент відбувся у 2019 році, коли Іран збив безпілотник ВПС США RQ-4 Global Hawk. Тоді це не призвело до прямої військової відповіді Вашингтону. Власне, відмічає вона, застосування безпілотників якраз і передбачає зниження можливостей конфронтації, адже не страждають пілоти.
Американських експертів турбує те, що подібні інциденти можуть повторитися. Для вирішення таких ситуації в березні 2022 року було створено міжурядову російсько-американську лінію. Однак вона не працює достатньо ефективно.
У Вашингтоні намагалися зв’язатися після інциденту з російським Міноборони, але цього не вдалося зробити. Так само не вийшло сконтактувати після падіння уламків ракети на території Польщі восени 2022 року. Неможливість швидко встановити контакт між сторонами може зрештою вилитися у більшу ескалацію.
Американці відразу заявили, що відмовляються визнавати право російських ЗС контролювати міжнародні води. США запевнили, що й далі продовжуватимуть здійснювати розвідувальні операції над Чорним морем.
«Чорне море не належить жодній нації. І ми збираємося продовжувати робити те, що нам потрібно для наших інтересів національної безпеки в цій частині світу», — повідомив пан Кірбі.
Експерт Іван Яковина заявляє, що відповіддю на нахабну поведінку росії може стати передача Україні безпілотників — тих самих MQ-9 Reaper чи старіших MQ-1C Grey Eagle. Може йтися також про надання далекобійних ракет ATAKAMS.
Збиття MQ-9 Reaper відбулося напередодні «Рамштайну». Адміністрація Байдена наштовхнулася на потужну критику всередині держави як слабка й нерішуча за те, що довго не наважувалися збити китайські розвідувальні кулі над територією США. Варто очікувати, що не менше буде голосів стосовно негайного покарання росіян. Ймовірно, інцидент може підштовхнути американців до передачі Україні далекобійного озброєння, про яке Київ давно просить. А можливо, і до рішучих кроків із передачі західних літаків.
Відомо, що група сенаторів від обох партій вимагає від Пентагону додаткової інформації про те, що буде потрібно, щоб відправити літаки F-16 в Україну. Вони заявили, що варто надати Україні західні винищувачі, які нададуть їй перевагу на критичному етапі війни з рф. Сенатори на чолі з демократом Марком Келлі, попросили міністра оборони США Ллойда Остіна надати їм до кінця тижня оцінку того, як передача Україні F-16 може вплинути на хід війни і як її можна здійснити.
А першою реакцією на нахабство, як вважають, стало те, що в той же день два винищувачі Typhoon Британії та Німеччини, за інформацією ВВС, перехопили російський військово-транспортний літак рф Іл-78, а потім літак Ан-148 поблизу Естонії. Ймовірно, США можуть вдатися до інших дзеркальних дій у відповідь.
«Заява США про те, що вони будуть продовжувати польоти, у тому числі зі застосуванням безпілотників, свідчать про те, що вони не бояться таких проявів ескалації з російського боку. Вони ніби подають сигнал, що спробуйте ще раз перешкодити й щось зробити, тоді можливо повітряні сили США зважаться на збиття російського літака», — вважає Олександр Мусієнко, керівник центру військово-правових досліджень.
Пан Мусієнко вважає, що в гру, яку розпочав путін, можна грати вдвох. Він зазначає, що російські літаки, які часто наближаються до повітряного простору НАТО можуть так само постраждати внаслідок «необережних дій» західних пілотів.
Показовою є офіційна реакція Білого дому на розмову з російським послом. Схоже, що Вашингтон погрожує росії.
«Повідомлення, яке ми передали російському послу, полягає в тому, що їм потрібно бути обережнішими в польотах у міжнародному повітряному просторі поблизу техніки США, яка, знову ж таки, здійснює польоти абсолютно законними способами, виконуючи місії на підтримку наших інтересів національної безпеки», — сказав Кірбі.
Ми повідомляли про те, що бійці Холодного Яру показали, як збили російський СУ-24. Інформатор також писав про те, що в російському Владивостоку партизани спалили СУ-27, який може нести ядерні тактичні боєприпаси.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.