Альянс планує посилити підтримку України
Альянс НАТО розглядає плани створити посаду і призначити постійного нового представника України в Києві. Передбачається, що новий представник НАТО в Україні координуватиме військову допомогу, а заснування посади відбудеться на саміті у Вашингтоні.
Про такі наміри НАТО повідомляє Foreign Policy. План, який буде оприлюднено на саміті НАТО у Вашингтоні в липні, якщо його буде схвално, передбачає створення нової посади "старшого цивільного представника" НАТО в Україні за зразком аналогічної посади, яку НАТО створила в Афганістані під час своєї майже двадцятирічної присутності там. Новий представник координуватиме підтримку альянсу Україні, включаючи потоки військової допомоги Києву від різних західних країн.
Ця високопоставлена посада посланця також надсилатиме політичний меседж як Україні, так і Росії щодо відданості альянсу боротьбі Києва, оскільки український уряд прагне постійного членства в НАТО, щоб посилити свій захист від російської військової агресії.
Деякі західні чиновники вітають створення нової посади посланця як частини більшого пакету підтримки України з боку НАТО, який буде представлений на майбутньому саміті у Вашингтоні, спрямований на посилення того, як альянс візьме на себе більш офіційну роль у координації західної підтримки України.
Прийняття НАТО на себе більшої відповідальності стане важливим елементом у наближенні України до членства в Альянсі. Це питання виявило глибокі розбіжності у НАТО напередодні Вільнюського саміту минулого року. Україна наполягала на формулюванні чітких критеріїв членства та запрошенні до НАТО.
Деякі члени Альянсу побоювалися, що це призведе до прийняття України під час війни з Росією і, як наслідок, до прямого протистояння між Росією та Альянсом. Тому в НАТО лише заявили, що Україні не доведеться виконувати Програму дій щодо членства, яка мала сприяти адаптації країни-кандидата до стандартів Альянсу.
Водночас було оголошено, що вступ України буде можливий після виконання нею відповідних умов і за згодою всіх країн. Хоча вихід із ПДЧ дозволяє зробити висновок, що шлях до членства скорочено в процедурному вимірі, Україні все ще потрібно провести необхідні реформи.
Водночас у Вільнюсі країни Альянсу домовилися, що міністри закордонних справ НАТО оцінять прогрес України на шляху до вступу до Альянсу. Основним механізмом координації реформ стане Спільний навчальний та освітній центр аналізу (JATEC), створення якого в Бидгощі було схвалено Альянсом у лютому цього року. JATEC, серед іншого, підтримав розвиток оперативної сумісності збройних сил України з військами НАТО та реформування сектору безпеки. Він також може координувати реконструкцію та модернізацію навчальної та освітньої інфраструктури, яка була зруйнована внаслідок бойових дій.
Визнання НАТО того, що Україна відповідає необхідним стандартам, посилить тиск на країни-члени щодо прийняття її до Альянсу. Також зменшиться ризик того, що відсутність реформ буде використано як привід для блокування вступу, а статус України стане предметом переговорів з Росією про припинення війни.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.