Через спротив деяких країн генсек НАТО відмовився від ідеї створити фонд для України на п'ять років
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг прийняв рішення відмовитися від ідеї створити фонд допомоги Україні, розрахований на п'ять років. Деякі члени НАТО чинили спротив його ініціативі, оскільки вона вимагала виділення 100 млрд доларів. Натомість Столтеберг тепер намагається змусити членів Альянсу хоча б зберегти поточні внески.
Як пише видання Bloomberg, Столтенберг хоче змусити членів НАТО витрачати щонайменше 43 млрд доларів на рік на надання військової та іншої допомоги Україні. Дивно, але ця ідея викликала більше прийняття: міністри оборони НАТО можуть підтримати її на засіданні НАТО наступного тижня.
Джерела видання сказали, що ця сума дорівнює середньорічним витратам на надання допомоги з 2022 року. Внески будуть робитися пропорційно, залежно від ВВП країни-члена НАТО, окрім США – Вашингтон буде вносити приблизно половину.
"Хоча новий план не потребуватиме додаткових коштів, НАТО сподівається, що він забезпечить Києву більшу передбачуваність щодо рівня підтримки найближчими роками. Союзники були вражені після того, як Конгрес США кілька місяців чекав на схвалення нового раунду допомоги, а також стурбовані тим, що можливе переобрання Дональда Трампа в листопаді може вплинути на фінансування України", – пише видання.
Зазначається, що пропозицію підтримали майже всі союзники, хоча складними питаннями залишаються Угорщина та Туреччина. Перша зазвичай блокує усе, що пов'язано з Україною, а Анкара несподівано почала заявляти, що вона "занепокоєна". Туреччина також вимагає проявити обережність – рішення НАТО буцімто можуть створити враження активнішої участі союзників у війні.
У квітні Столтенберг запропонував створити фонд допомоги Україні, розрахований на п'ять років. Цей фонд допоможе зберегти підтримку України у випадку, якщо в США до влади прийде Дональд Трамп. Розмір фонду складе 100 млрд євро (за іншими даними – 100 млрд доларів), формуватися він буде в такий же спосіб, як бюджет НАТО – через пропорційні внески.
Окрім цього, країни НАТО планують створити спеціальну місію, яка буде сформована для збільшення фінансової та військової допомоги Україні. Це поліпшить координацію та обсяги надання допомоги.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.