Аварія та витік газу з "Північного потоку": реакція рф та можливі причини руйнування газопроводу

Розглядається дві версії аварії

Аварія та витік газу з "Північного потоку": реакція рф та можливі причини руйнування газопроводу

Речник російського диктатора володимира путіна Дмитро Пєсков назвав ситуацію навколо "Північного потоку" безпрецедентною ситуацією. За його словами, вона потребує термінового розгляду. Через падіння тиску на обох нитках газопроводу відбувся витік газу у винятковій економічній зоні Данії на північний схід від острова Борнхольм. 

Про це пише видання Reuters. Кремль не виключає ймовірності того, що на газопроводах "Північний потік" та "Північний потік-2" відбулася диверсія.

"Зараз не можна виключати жодного варіанту, доки не з'явилися висновки експертів. Справді, йдеться про якісь руйнування в трубі, поки що незрозуміло, якого характеру. У данській економічній зоні значно впав тиск. Це абсолютно безпрецедентна ситуація, яка вимагає термінового розгляду. Ми надзвичайно стурбовані цими новинами", - заявив Пєсков  журналістам.

Тим часом наслідки цього інциденту очевидні — різке скорочення поставок російського газу до Європи.

Що сталося

Оператор "Північного потоку-1" — компанія Nord Stream — заявила, що 26 вересня диспетчери центру управління "Північного потоку-1" зафіксували падіння тиску на обох нитках газопроводу. Причини з'ясовуються. Як пише Интерфакс, із посиланням на оператора, руйнування сталися одночасно на трьох нитках морських газогонів системи "Північний потік". Терміни відновлення поки що оцінити неможливо. А це означає, що при тимчасовому відключенні газопроводу "Північний потік" постачання газу з рф до Німеччини та Центральної Європи будуть можливі лише через Польщу чи українську трубопровідну мережу.

За інформацією Морського управління Данії, витік газу зафіксовано у виключній економічній зоні Данії на північний схід від острова Борнгольм (ці точки відповідають трасі газопроводу "Північний потік-1"). Навколо зон витоків встановлені 5-мильні зони заборони для судноплавства. Речник Шведської морської адміністрації (SMA) заявив, що на Nord Stream 1 було два витоки, один у шведській економічній зоні, а інший у датській зоні, додавши, що обидва витоки були в районі на північний схід від датського острова Борнгольм.

"Ми стежимо за тим, щоб жоден корабель не наблизився до місця", - сказав інший представник SMA.

Аварія та витік газу з "Північного потоку": реакція рф та можливі причини руйнування газопроводу 1

Влада Данії попросила підвищити рівень готовності країни до енергетичного та газового сектору після витоків. Зазначається, що порушення в газопроводах трапляються вкрай рідко.

"Ми хочемо забезпечити ретельний моніторинг критичної інфраструктури Данії, щоб посилити безпеку постачання в майбутньому", - заявив голова Данського енергетичного агентства Крістоффер Ботцау.

Підвищений рівень означатиме, що компанії в енергетичному та газовому секторі мають вжити заходів щодо безпеки. Судна можуть втратити плавучість, якщо вони увійдуть у цей район може виникнути ризик загоряння над водою та в повітрі, заявило Данське енергетичне агентство, додавши, що жодних ризиків для безпеки, пов'язаних із витоком за межами зони відчуження, не було. Витік газу вплине на навколишнє середовище лише локально, а це означає, що буде порушено лише область, де знаходиться газовий шлейф у товщі води. Однак викид метану в повітря може завдати шкоди клімату.

Можливі причини витоку газу

Як пише Радіо Свобода з посиланням на німецьку газету Der Tagesspiegel, причиною падіння тиску в газопроводах "Північний потік - 1" та "Північний потік - 2" могли стати пошкодження внаслідок цілеспрямованих атак, наприклад, диверсії.

За інформацією Tagesspiegel, зараз розглядаються дві гіпотези. Згідно з першою, газопроводи пошкодила Україна чи пов'язані з нею сили, щоб газ із росії надходив до Європи лише через українські газопроводи чи газопровід "Ямал" територією Польщі.

За другою версією, газопроводи пошкодила росія "під чужим прапором", щоб звинуватити в диверсії Україну, посилити енергетичну кризу і, можливо, ще більше підвищити ціну на газ.

Що цьому передувало 

росія скоротила постачання газу до Європи "Північним потоком-1", перш ніж повністю призупинити його в серпні, звинувативши західні санкції у виникненні технічних проблем. Європейські політики кажуть, що це був привід для припинення постачання газу. Будівництво нового газопроводу "Північний потік - 2" було завершено, його не було введено в комерційну експлуатацію. План постачання газу трубопроводом було скасовано Німеччиною за кілька днів до того, як у лютому росія вторглася в Україну. Після рішення путіна визнати незалежність самопроголошених "ЛНР" та "ДНР". 

Нагадаємо, рф знайшла спосіб обходити нафтові санкції за допомогою Єгипту. Крім того, через санкції економічний оптимізм росіян впав до нуля. 

Також Інформатор писав, що доходи бюджету рф від експорту нафти, газу та вугілля подвоїлися.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube