Що буде далі з економікою росії
Сім пакетів санкцій з моменту повномасштабного вторгнення росії на територію України. З червня російська федерація визнана світом банкротом, оскільки країна не змогла провести у валюті обов’язкові платежі за зовнішніми позиками. За даними російських економістів, населення рф потроху починає замислюватися над майбутнім і менше цікавитися питанням війни.
Інформатор розбирався, чому стабільний рубль – це погано для російської економіки та коли в рф розпочнеться технологічний регрес.
За даними, які наводить S&P Global, у липні оптимізм російського бізнесу опустився на найнижчу відмітку за останні 13 років. Населення країни-агресора виявилося більш витривалим: індекс економічного оптимізму росіян знизився до 0 у першій половині серпня. І це лише дані російських внутрішніх досліджень.
Загалом впроваджені санкції мали катастрофічний вплив на економіку росії. Такої думки дотримується професор Єльського університету Джеффрі Сонненфельд. За його словами, всі оптимістичні прогнози щодо росії від іноземних аналітиків базувалися лише на даних російської федерації, які не відображають реальну економічну картину в рф. Сам Сонненфельд проводив дослідження, орієнтуючись на дані торговельних партнерів росії, дані про перевезення та аналіз статистики рф. Його висновок такий: 40% російської економіки опинилися під ударом через те, що більше 1000 компаній вийшли з росії, у кремля закінчуються гроші, країна змушена витрачати золотовалютні резерви, половина з яких заблокована за кордоном, а імпортозаміщення не працює.
До того ж, переорієнтування доходної частини бюджету суто на надходження від експорту нафтопродуктів може мати катастрофічні наслідки для агресора, впевнений професор Єльського університету.
Згідно дослідження Єльського університету, доходи від нафти складають 60% від загальних доходів бюджету росії. За словами економіста Олега Іцхокі, до війни цей показник дорівнював менш ніж 40%.
«Тобто у росії пряма залежність від світових цін на енергоносії. Якщо ціни високі і рф продаватиме багато нафтопродуктів, то вона зможе підтримувати видимість зайнятості населення ще дуже довго. А от якщо ціна знизиться на світовому ринку, тоді ситуація для росії одразу суттєво погіршиться. Зараз у вільному доступі немає статистичних даних по бюджету росії. Єдине, що відомо, що у липні спостерігається серйозний дефіцит бюджету», - розповідає Олег Іцхокі.
Про те, що складнощі в росії почнуться восени, ще на початку березня прогнозували українські економісти. Саме у вересні-жовтні санкції в росії досягнуть свого максимуму і тотальне безробіття охопить росію.
«Санкції – це процес наростаючий, і він не носить блискавичного характеру, тому що їхнє завдання не лише зупинити цю війну, а й унеможливити наступну. Слід розуміти, що ці каральні заходи, спрямовані на те, щоби поступово послабити можливість ведення агресивних воєн», - зазначає економічний експерт Борис Кушнірук.
До того ж, за словами фахівців, в умовах щоденних видатків на війну та фінансування соціальної сфери кремлю доведеться урізати якісь статті, хоча статистично влада рф намагатиметься утримувати позитивні показники.
«Статистика нічого не відображає, бо ви йдете на біржу труда і тільки тоді вас фіксують як безробітного. Наприклад, Макдональдз закрився у березні і компанія пообіцяла, що півроку буде платити своїм співробітникам. Відповідно, хоч якісь зміни у статистиці ми побачимо у жовтні. А є ще підприємства, які утримують фахівців та платять їм прожитковий мінімум. Тобто за статистикою рівень безробіття не дуже високий, а от рівень зубожіння значно збільшився», - пояснює економіст Сергій Алексашенко.
За умови зміни влади та повної зміни зовнішньополітичного курсу, на думку фахівців, росії знадобиться десятиліття для того, щоб повернутися до економічного рівня, який був в рф до 24 лютого 2022 року.
Економіст Олег Іцхокі прогнозує, що технологічний регрес у росії відбудеться найближчим часом, оскільки економіка рф продовжить стискатися під дією санкцій. До того ж, останні 12 років ВВП росії зростав менш ніж на 1%, тобто навіть без санкцій країна-агресор не демонструвала інтенсивний економічний розвиток.
«В оптимістичному сценарії все буде залежати від того, хто змінить путіна. Складно уявити ще більшу ізоляцію країни. Після зміни влади росія буде поступово позбуватися репутації агресивної країни. Якщо новий режим буде якісно новим, якщо це будуть люди, які не брали участь у війні, можливо, тоді росія зможе піти на зближення з країнами Заходу. Але це триватиме роками. І всередині країни мають впроваджуватися потужні реформи, щоб були гарантії, що всі російські інституції не розваляться», - пояснює Олег Іцхокі.
Окрім цього, вже зараз Мінфін росії просить послабити рубль, оскільки штучне утримування національної валюти лише шкодить економіці, тому, на дмуку фахівців, найближчим часом росії доведеться визнати публічно, що рубль не такий міцний, як заявляв путін раніше.
Інформатор вже писав про те, скільки потрібно санкцій, щоб знищити економіку росії.