Міжнародні резерви України у вересні скоротилися на 8,1 % - в НБУ назвали причини

Загалом упродовж вересня 2024 року динаміку міжнародних резервів визначала низка чинників

НБУ
Міжнародні резерви України знизилися на 8,1% - на 1 жовтня вони становили 38 898,6 мільйона доларів

Міжнародні резерви України станом на 1 жовтня 2024 року, за попередніми даними, становили 38 898,6 мільйона доларів. У вересні вони знизилися на 8,1%, така динаміка зумовлена валютними інтервенціями Національного банку для покриття структурного дефіциту валюти на ринку та згладжування курсових коливань, а також борговими виплатами країни в іноземній валюті. Про це повідомили у пресслужбі НБУ.

Вказується, що вищезазначені операції були частково компенсовані надходженнями від розміщення валютних облігацій внутрішньої державної позики (валютні ОВДП) та одним із найменших з початку року обсягів міжнародної допомоги, що надійшли у вересні після значних обсягів у серпні. Це вкотре продемонструвало притаманну для цього року неритмічність надходження допомоги від міжнародних партнерів. Загалом упродовж вересня 2024 року динаміку міжнародних резервів визначала низка чинників:

  • По-перше, операції Національного банку на валютному ринку України. НБУ відповідно до балансових даних продав на валютному ринку 3 213,8 мільйона доларів та викупив до резервів 0,6 мільйона доларів. Отже, чистий продаж валюти НБУ у вересні становив 3 213,2 мільйона доларів.
  • По-друге, надходження на користь Уряду та виплати за обслуговування й погашення державного боргу. На валютні рахунки уряду в Національному банку надійшло 674,7 мільйона доларів. З цієї суми: 603,6 мільйона доларів – від розміщення валютних ОВДП; 60,0 мільйона доларів – від Світового банку; 11,1 мільйона доларів – від Банку розвитку Ради Європи. За обслуговування та погашення державного боргу в іноземній валюті виплачено 552,4 мільйона доларів, з яких: 456,3 мільйона доларів – обслуговування та погашення валютних ОВДП; 52,1 мільйона доларів – обслуговування та погашення боргу перед Світовим банком; 44,0 мільйона доларів – сплата іншим міжнародним кредиторам. Крім того, Україна сплатила Міжнародному валютному фонду 729,8 мільйона доларів.
  • По-третє, переоцінка фінансових інструментів (через зміну ринкової вартості та курсів валют). У вересні завдяки переоцінці вартість фінансових інструментів збільшилася на 381,8 мільйона доларів. Поточний обсяг міжнародних резервів забезпечує фінансування 5,0 місяця майбутнього імпорту. Дані про міжнародні резерви та ліквідність в іноземній валюті складаються та оприлюднюються щомісяця: не пізніше сьомого дня місяця, наступного за звітним, – попередні дані, не пізніше 21 дня місяця, наступного за звітним, – уточнені дані.

35 мільярдів євро макрофінансової допомоги для України на безповоротній основі

20 вересня 2024 року під час свого візиту до Києва президентка Європейської Комісії Урсула фон дер Ляєн оголосила пропозицію надати Україні макрофінансову допомогу (Macro-Financial Assistance – MFA) обсягом до 35 мільярда євро на 2024-2025 роки. Погашення позики відбуватиметься виключно коштом майбутніх прибутків від заморожених суверенних активів РФ в ЄС. Таким чином, очікується що усі кошти MFA для України будуть на безповоротній основі. Внутрішні фінансові ресурси не спрямовуватимуться на погашення. Було запропоновано створити механізм кредитної співпраці з Україною (Ukraine Loan Cooperation Mechanism – ULCM), який забезпечить безповоротну форму макрофінансової допомоги. Рішення Єврокомісії є частиною ініціативи (не альтернативою) G7 щодо механізму додаткових кредитів для збільшення надходжень до бюджету України (Extraordinary Revenue Acceleration Loans for Ukraine).

Механізм дозволить залучати доходи від заморожених суверенних активів РФ для покриття основної суми позики MFA, відсотків та будь-яких інших витрат, пов'язаних з позикою. Тобто кошти матимуть безповоротний характер для України. Європейська Рада вирішила, що російські активи повинні залишатися знерухомленими доти, доки Росія не припинить війну проти України та не компенсує збитки, завдані війною. Що означає, що активи будуть знерухомленими, поки не буде отримана компенсація від Росії для погашення кредитів. Україна сама визначатиме на що спрямовувати кошти. Макрофінансова допомога не буде привʼязана до конкретних видатків, водночас вона дозволить забезпечити найбільш нагальні потреби. Пропозиція набуде чинності після розгляду та її підтримки Європарламентом та Радою ЄС. Кошти можуть бути доступними вже найближчими місяцями.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube