Євросоюз змінює формулу підтримки України: йдеться про мільярди євро, які не зможе ветувати Угорщина

Найближчими днями посли ЄС домовляться про надання Україні 50 мільярдів євро з відсотків із заморожених російських активів, але спосіб використання коштів суттєво зміниться

ЄС, допомога Україні
Євросоюз змінює формулу підтримки України

Євросоюз змінює систему підтримки України: очікується, що в середу, 9 жовтня, посли ЄС досягнуть домовленості про надання Києву 50 мільярдів євро відсотків із заморожених російських активів. Переважна більшість коштів буде спрямована на програми, які напряму фінансуються з бюджету ЄС. Лише п'ять відсотків буде перераховано до Європейського фонду миру (EPF). Відтак, Угорщина відтепер не зможе блокувати ці кошти.

Про те, що формулу фінансування допомоги Україні змінять, пише польське видання RMF FM. Журналісти нагадують, що раніше більшість відсотків із заморожених російських активів йшла до EPF, завдяки якому ЄС фінансував зброю для України. Кошти, зібрані у фонді, були використані для відшкодування підтримки, надісланої Києву державами-членами.

Кошти з Європейського фонду в минулому багато разів блокувалися через вето Угорщини. Польське Радіо 24 нагадує, що через спротив Будапешта це питання триває вже майже рік, і ЄС не може використати приблизно шість мільярдів євро. Однією з країн, які постраждали від ситуації, є також й Польща, яка місяцями чекає на відшкодування Києву 450 мільйонів євро (майже два мільярди злотих) за зброю.

Що це означає?

Новий спосіб підтримки Києва дозволить обійти вето Угорщини. З іншого боку, кореспондент RMF FM зазначає, що зменшення коштів, виділених на EPF, може бути пов'язане зі скороченням поставок обладнання в Україну з країн ЄС. Кошти від підтримки можна буде спрямувати на розвиток власного ОПК.

Угорщина усіляко сприяє Росії

Угорщина не захищалася б від російської агресії, як це зробила Україна, враховуючи  досвід революції 1956 року. Про це раніше повідомив Балаж Орбан, глава політичного кабінету прем’єр-міністра Угорщини. Політик назвав рішення Зеленського захищати Україну "безвідповідальним". За його словами, це було суверенне рішення України, "але якби нас запитали, ми б не радили через події 1956 року".

У липні уряд Віктора Орбана послабив візові обмеження для економічних мігрантів з Росії та Білорусі, які можуть приїжджати до Угорщини за спрощеними правилами. За даними Financial Times, голова Європейської народної партії Манфред Вебер побоюється, що це уможливить приплив російських шпигунів до Шенгенської зони.

Угорщина разом з 28 іншими європейськими країнами є частиною Шенгенської зони – території з населенням майже 400 мільйонів людей, куди можна подорожувати без паспорта чи прикордонного контролю. Членство в Шенгенської зоні передбачає низку зобов'язань. Наприклад, Угорщина зобов’язана перевіряти, чи відповідають громадяни третіх країн усім умовам для в’їзду в ЄС, викладеним у ст. 6 Шенгенського кодексу про кордони. 

Угорщина під час саміту НАТО 9-11 липня публічно виступила проти України. Будапешт не тільки відмовився долучатися до військової підтримки України. Угорський прем'єр-міністр Віктор Орбан заявив, що Україна не потрібна в НАТО.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube