Прогноз курсу гривні: експерт розповів, як на нього вплине ескалація на Близькому Сході та вибори в США

Ці події можуть вплинути також на ціну пального

Аналітик Олексій Козирев
Аналітик Олексій Козирев

Ескалація конфлікту на Близькому Сході може вплинути на коливання курсу гривні. Мало того, що періодично виникають розмови про можливі удари Ізраїлю по ядерних об'єктах Ірану, так ще й масовані атаки на економічні об'єкти обох сторін та поступове втягування у війну ще щонайменше Лівану, вже призвели до зростання цін на нафту до $78 за барель. Крім того, посилилися коливання пари євро/долар, ціна на золото закріпилася на рівні близько $2 660 за унцію, а на всіх світових ринках, у тому числі й валютному, панує нервозність. В цьому впевнений аналітик Олексій Козирев. 

Загострення на Близькому Сході

Для України це все, в будь-якому разі, погано: зростання цін на нафту призведе до подорожчання енергоносіїв (читай, зростання витрат в Україні на закупівлю палива та забезпечення опалювального сезону 2024−2025 років). Це збільшить попит на валюту для купівлі імпортних енергоносіїв, що, зі свого боку, змусить НБУ активніше витрачати ЗВР для покриття дефіциту долара на торгах”, - пише Олексій Козирев. 

Вибори в США

На думку аналітика, на курс гривні вплинуть наближення виборів у США, засідання ЄЦБ та заяви ФРС. Наближення президентських виборів у США (вони відбудуться 5 листопада) — саме собою серйозний стрес для всіх ринків, включаючи міжнародний валютний. Крім того, вже 17 жовтня відбудеться засідання ЄЦБ щодо відсоткових ставок, а 7 листопада (тобто практично відразу після президентських виборів у США) — чергове засідання Федрезерва.

“Самі собою ці події серйозно «розгойдають» пару євро/долар, а нещодавні підтвердження ФРС про продовження циклу зниження відсоткових ставок серйозно змінять поведінку всіх учасників світового фінансового ринку. Нагадаю, що ФРС у вересні вже знизила базову ставку відразу на 50 б.п. — до цільового діапазону 4,75−5,0% (вперше з 2020 року). При цьому на Федрезерв чекає ще два зниження ставки на 25 б.п. у 2024 році та зниження ставки на 100 б.п. — у 2025 році”, - пише Олексій Козирев. 

На думку аналітика, саме по собі пом'якшення монетарної політики Федрезерва ринок ще якось може закласти до своїх розрахунків, але формулювання регулятора про те, що комітет «рішуче налаштований на підтримку максимальної зайнятості на додачу до повернення інфляції до цільового рівня в 2%» — залишає ФРС масу можливостей для маневру та посилює інтригу на всіх сегментах світового фінансового ринку.

“У результаті пару євро/долар найближчим часом знову штормитиме, що негайно позначатиметься на курсі євро в Україні щодо гривні”, - зазначив Олексій Козирев. 

З огляду на те, що цього тижня, 9 жовтня, буде опубліковано протокол FOMC (тобто дилери та спекулянти отримають нові натяки на подальшу поведінку Федрезерва), ралі цього тижня за парою євро/долар гарантовані щонайменше у середу, 9 жовтня. А отже, і український міжбанк за євро 9−10 жовтня «трястиме»

Українські події, що вплинуть на валютний ринок

11 жовтня набудуть чинності підвищені нормативи резервування коштів банками на їх коррахунках у НБУ. Ця дата припадає на п'ятницю, і залишок на коррахунку в Нацбанку за 11 жовтня вже зробить резерв відразу за три дні (враховуючи вихідні), тому більшість великих банків віддадуть перевагу підготовці до завершення тижня і накопиченню гривневої ліквідності до п'ятниці, вже з огляду на вимоги підвищеного нормативу резервування.

“Хтось для цього вже зараз активно закуповується бенчмарк-ОВДП, які покривають частину резервування, інші просто заберуть частину коштів із депозитних сертифікатів чи міжбанківського ринку. А дехто змушені будуть активно продавати валюту з валютної позиції, щоб отримати необхідну додаткову гривневу ліквідність”, - пише Олексій Козирев.

Найближчим часом частина банків проводитиме спеціальні акції задля залучення вкладників на гривневі вклади та коштів на депозити юридичних осіб, щоб таким чином забезпечити ресурсами дотримання посиленого нормативу. 

“У будь-якому разі, дефіцит гривні на ринку — позитивний чинник для валютного ринку, з погляду утримання курсу долара та євро від нового суттєвого зростання”, - зазначив Олексій Козирев.

Обстановка на фронтах, атаки Росії на українську критичну інфраструктуру, а також наближення осінньо-зимового опалювального сезону. Закупівлі держструктурами енергоносіїв для забезпечення армії та ЖКГ для успішного проходження нового опалювального сезону все серйозніше впливатимуть на поведінку міжбанку.

Насамперед на обсяг попиту на валюту з боку держкомпаній та приватних структур, які займаються постачанням ПММ, енергетичного обладнання та безпосередньо електроенергії, якщо вітчизняної електрогенерації в моменти підвищеного попиту у жовтні не вистачатиме”, - зазначив Олексій Козирев.

Нацбанк залишається головним продавцем долара на міжбанку та періодично закриває до 50−60% щоденного попиту на торгах. А тому підвищення попиту на валюту призведе до активнішої витрати золотовалютних резервів вже з жовтня цього року саме за цією статтею імпорту. За моїми прогнозами, це буде (залежно від погодних умов, із жовтня 2024 року до березня 2025 року) щомісяця додатково «з'їдати» $400−800 млн із резервів Нацбанку.

“Єдиним плюсом даної ситуації буде те, що завдяки майже монопольному положенню Нацбанку, як основного продавця долара на торгах, його тактика інтервенцій, їх обсяги та цінники формуватимуть курсовий тренд на міжбанку. Значна частина товарів в Україні зараз «зав'язана» на імпорті, і це впливає на глобальний стан цін у країні. Тож Нацбанку, який відповідає за цінову стабільність в Україні, зараз буде легше через курс впливати на інфляційні процеси. Принаймні, у тій частині, де він може, «рухаючи курс», частково стримувати зростання цін”, - зазначив Олексій Козирев.

Це не означає, що НБУ активно зміцнюватиме гривню, щоб зупинити інфляцію, але те, що він хоча б активно не гратиме «на підвищення» курсу долара на міжбанку, вже добре. Але і на особливу ревальвацію гривні я теж поки що не розраховував би. Річ у тім, що зміцнення гривні на валютному ринку зараз є невигідним для бюджету: на офіційному курсі «зав'язані» багато митних зборів та платежів, крім того, при зростаючих цінах відрахування податків також є більшим.
За значного дефіциту бюджету навіть опосередковано через зниження валютного курсу урізати доходи скарбниці ніхто з чиновників Нацбанку зараз не наважиться.

“У результаті НБУ через політику «гнучкого курсоутворення» все ж таки поступово девальвуватиме гривню, але при цьому намагатиметься максимально згладжувати зайві стрибки котирувань на міжбанку і цим фактично керуватиме офіційним курсом долара в Україні. На стрімкий обвал нацвалюти, наслідком якого стане нове значне зростання цін, зараз очікувати не варто”, - зазначив Олексій Козирев.

Прогноз курсу долара та євро на 7−11 жовтня

На думку аналітика, НБУ збереже статус головного продавця долара на ринку та «законодавця» за курсовим трендом на торгах. Беручи до уваги наближення опалювального сезону та необхідність фінансування імпортних закупівель для ЗСУ, особливо заощадити резерви найближчими днями регулятору не вдасться. За моїми розрахунками, цього тижня він витратить від $640 млн до $820 млн резервів для покриття дефіциту долара на міжбанку. Курс євро в Україні щодо гривні, як і раніше, залежатиме від двох складових: поведінки пари євро/долар на світових ринках та динаміки курсу долара щодо гривні на нашому міжбанку.

Курс валют на сьогодні

Image Дізнайтесь актуальну інформацію станом на 17.12.2024
Валюта
Покупка
Продаж
usd
41.74
41.74
eur
43.81
43.81
Всі новини про гроші

На період із 7 до 11 жовтня я прогнозую коридор за парою євро/долар у межах від 1,09 до 1,107 долара за євро з максимальними коливаннями 9 жовтня, під час оголошення протоколів FOMC. Найактивнішим та найнапруженішим цього тижня на міжбанку буде період із 8 до 10 жовтня, коли до української специфіки роботи нашого ринку додадуться ще й міжнародні «подразники» курсу. За моїм прогнозом, котирування долара на міжбанку перебуватимуть у межах коридору від 41,05 до 41,50 гривень. У цьому випадку через перерахунок пар євро/долар і долар/гривня курс євро на торгах цього тижня перебуватиме в межах коридору від 44,74 до 45,94 гривень”, - зазначив Олексій Козирев.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube