Матері мають швидше виходити на роботу: очільниця Мінсоцполітики поділилася планами

Міністерство має на меті знайти різноманітні інструменти підтримки матерів, зокрема допомогу для багатодітних родин, а також для молодих матерів із малозабезпечених сімей

Міністерка соціальної політики Оксана Жолнович
Міністерка соціальної політики Оксана Жолнович

Міністерство соціальної політики України активно працює над тим, щоб допомогти молодим матерям швидше повернутися на роботу після народження дитини. Про це заявила міністерка соціальної політики Оксана Жолнович 11 жовтня під час виступу у Верховній Раді, відповідаючи на запитання щодо можливості підвищення виплат у зв'язку з народженням дитини.

"Коли ми говоримо про матір, народження дітей, то я би більше говорила про швидку її професіоналізацію і не залишення в ситуації, коли вона три роки змушена перебувати з дитиною вдома сама і таким чином потім не могла виходити на роботу і потребувала повної перекваліфікації. Давайте ми подумаємо про те, як ми таким чином допомагаємо нашим матерям, щоб вони могли виходити швидше на роботу", – заявила Жолнович. 

Наразі державна допомога у зв'язку з народженням дитини передбачена у розмірі 41 280 гривень, але виплата цієї суми розтягнута у часі на три роки. Спочатку держава виплачує одним платежем 10 320 гривень, а решта суми – по 860 гривень протягом 36 місяців. 

"Розстрочка на три роки такої суми, можливо, є не дуже вдалим рішенням, тож давайте подумаємо, а що ми зробимо з цієї сумою, яка є насправді одноразовою, при народженні дитини", – сказала очільниця Мінсоцполітики.

Вона також зазначила, що Міністерство має на меті знайти різноманітні інструменти підтримки матерів, зокрема допомогу для багатодітних родин, а також для молодих матерів із малозабезпечених сімей.

"Якщо родина не має можливості утримувати одного з батьків у цей період, у нас також є програми підтримки малозабезпечених сімей. Зараз ми працюємо над новим видом допомоги, зокрема базовим соціальним доходом і базовою соціальною допомогою, щоб підтримати родини, які не мають достатнього доходу", – додала міністерка.

Зарплата вчителів у 2025 році знизиться

На годині запитань до уряду 11 жовтня доповідав міністр освіти Лісовий. Декілька питань стосувалося зарплат вчителів: які перспективи їх збільшення і що влада збирається робити для їх не зменшення після підняття ставки військового збору. Про це повідомила народна депутатка Ніна Южаніна. 

“Щодо незменшення зарплат міністр сподівається «як мінімум вийти з понижуючих коефіцієнтів». Для довідки. З 2023 року запроваджено застосування коефіцієнта 0,9 до обсягів освітньої субвенції минулого року (у 2024 році коефіцієнт 0,89), що, звісно, негативно позначилося на фінансуванні зарплат вчителів. Фактично кошти на утримання 10% вчителів мають забезпечити місцеві громади. Крім того, з 2023 року до розрахунку освітньої субвенції не включаються додаткові години навчального плану з окремих предметів, факультативних курсів тощо (наприклад, гурток з основ журналістики, літературна чи театральна студія). Щодо збільшення зарплат вчителів риторика та ж сама, що й у красивих слайдах з презентації держбюджету-2025:
«Нам вдалося за підтримки уряду, Міністерства фінансів зберегти обсяг субвенції попри те, що все-таки у нас кількість здобувачів освіти в закладах загальної середньої освіти падає». Тобто дякувати слід за те, що освітню субвенцію наступного року збережуть на рівні 2024 року”, - зазначила Ніна Южаніна. 

Нардепка зазначила, що для підвищення зарплат вчителям потрібно 270 млрд грн додатково, для старту — хоча б більш ніж 80 млрд грн. Але цих грошей немає.

«Як тільки у нас появиться спроможність, я абсолютно впевнений, що вчителі будуть перші в черзі на підвищення їх соціальних стандартів. Більше того, нами розроблено кілька сценаріїв підвищення заробітних плат для вчителів», - зазначив Оксен Лісовий.

Ніна Южаніна зазначила, що в бюджеті на 2025 рік закладено підвищення зарплат податківців та інших чиновників, яким зарплату підняли вже і у 2024 році і піднімуть ще. Вчителів це не стосується.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube