Лідери ЄС збираються на спільну вечерю, щоб затвердити керівництво Євросоюзу на наступні 5 років

Читать на русском

Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн розраховує отримати другий мандат, а за останній тиждень зросла підтримка кандидатури Антоніу Кошти на пост глави Євроради

Читать на русском
ЄС
Для затвердження кандидатів потрібна кваліфікована більшість

Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн розраховує отримати другий мандат, а за останній тиждень зросла підтримка кандидатури Антоніу Кошти на пост глави Євроради

Лідери Європейського союзу ввечері 17 червня зустрінуться на неформальній вечері, щоб затвердити пакет кандидатур на головні посади у ЄС. Зокрема, йдеться про посади президента Європейської комісії, голів Євроради та Європарламенту, посаду головного дипломата Європейського Союзу. Очікується, що угоди досягнуть швидко, а підтвердять її на Саміті ЄС 27-28 червня.

Про це пише Euractiv. Зазначається, що президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн розраховує отримати другий мандат після того, як її правоцентристська Європейська народна партія здобула перемогу на європейських виборах. Лідери ЄС також обговорять інші ключові позиції, включаючи посади голів Євроради та Європарламенту, а також посаду головного дипломата Європейського Союзу.

Очікується, що зустріч розпочнеться близько 19:00 за київським часом з неформальних переговорів між 27 лідерами ЄС, фон дер Ляєн та президенткою Європейського парламенту Робертою Метсолою. Після цього Метсола і фон дер Ляєн покинуть залу, а лідери ЄС сядуть за стіл, щоб обговорити розподіл портфелів.

За словами восьми дипломатів та посадовців ЄС, лідери ЄС мають досягнути "політичної угоди" в понеділок ввечері, 17 червня, а саміт ЄС 27-28 червня офіційно підтвердить цю угоду, що є незвично раннім консенсусом. Серед кандидатів на посаду наступного керівника Євроради - експрем'єр-соціаліст з Португалії Антоніу Кошта, на посаду глави дипломатії ЄС - прем'єрка-лібералка з Естонії Кайя Каллас, на посаду глави Європейського парламенту - чинна президентка цього органу Роберта Метсола.

"Це буде пакетна угода… Якщо є розбіжності щодо (кандидатури) Урсули фон дер Ляєн, то це матиме побічний ефект і на інші високі посади, а цього ніхто не хоче", - сказав неназваний дипломат ЄС.

Підтримка кандидатури Антоніу Кошти на пост глави Євроради зросла за останній тиждень. Особливо після того, як прем'єр-міністр Іспанії Педро Санчес і канцлер Німеччини Олаф Шольц дали свою згоду, за словами кількох дипломатів ЄС. Держави-члени ЄС також дедалі більше потеплішали до кандидатури Каллас, хоча деякі з них побоюються, що вона надмірно зосередиться на Росії.

"Може здатися дивним, що угода може бути досягнута так швидко, але більшість країн-членів ЄС дійсно відчувають, що не можна втрачати час - і, чесно кажучи, немає реальної альтернативи цьому пакету", - сказав другий дипломат ЄС.

Для затвердження кандидатів потрібна кваліфікована більшість, що означає підтримку 15 з 27 лідерів ЄС з країн, які представляють 65% населення Євросоюзу. Кілька дипломатів ЄС заявили, що навіть якщо деякі лідери ЄС можуть не захотіти погодитися з "пакетною угодою" або її конкретними персоналіями, очікується, що вони не зірвуть швидку політичну домовленість.

Щоб отримати другий мандат, фон дер Ляєн також знадобляться голоси більшості у Європарламенті - щонайменше 361 із 720 євродепутатів. Якщо лідери ЄС досягнуть домовленості щодо найвищих посад, парламент може проголосувати вже 18 липня за її обрання.

Вибори до Європарламенту

Протягом 6-9 червня проходили перші після Brexit (2020 рік) вибори до Європейського парламенту. В них взяли участь близько 370 млн виборців із 27 держав ЄС. Результати виборів впливатимуть на політичну діяльність ЄС протягом 2024-2029 років.

Так, у Німеччині, Бельгії та Франції правлячі політсили з тріском його провалили на користь ультраправих партій. Президент Франції Емануель Макрон через це проголосив позачергові вибори до парламенту.

Натомість в Угорщині правопопулістська партія Віктора Орбана втратила понад 10% виборців. В Словаччині політсила проросійського прем'єра Роберта Фіцо була лише на другому місці.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.