Падіння Башара Асада - це прямий результат підтримки України з боку США та стратегічний успіх Вашингтона та його союзників, вважають в Офісі президента
Російське вторгнення в Україну підірвало здатність РФ підтримувати режим Башара Асада. Перекидання ресурсів на український фронт зробило безсилою Москву в Сирії, що стало стратегічною поразкою для російського правителя Володимира Путіна. Захід має враховувати цей контекст у своїй підтримці України, наголосив глава Офісу президента України Андрій Єрмак у колонці для The Wall Street Journal 19 грудня.
Цей провал Путіна демонструє межі російської військової могутності й підриває її авторитет на глобальному рівні. Водночас стратегічна поразка Росії в Сирії - це прямий результат підтримки України США перед обличчям імперських амбіцій Путіна - і стратегічний успіх Вашингтона та його союзників, підкреслює Єрмак.
"Завдяки матеріальній підтримці США Україна витримала напад російської армії та виснажила військові та дипломатичні ресурси Росії. Постійний тиск з боку США на багатьох фронтах у Східній Європі та на Близькому Сході, включно з підтримкою США Ізраїлю, знищив керівництво ХАМАС і Хезболли, завдавши удару по авторитарній осі на чолі з Росією та Іраном", - нагадав глава ОП.
Український чиновник підкреслив, що ЗСУ за майже три роки війни завдали серйозних втрат окупантам і значно послабили армію РФ. Єрмак звернув увагу, що цей успіх дорого коштував і Україні: десятки тисяч воїнів загинули, сотні тисяч - поранені, країна зруйнована російськими ударами.
Водночас санкції, накладені на Росію, допомогли підняти інфляцію вище 9%, підвищивши ризик масових банкрутств у всій російській економіці, додав він.
"Оскільки його армія та економіка деградували, а його увага прикута до України, у Путіна не було іншого вибору, як дозволити сирійському режиму Асада впасти", - констатує глава ОП.
Єрмак підкреслює, що Асад був основним союзником Путіна на Близькому Сході. За останнє десятиліття Росія витратила мільярди доларів на підтримку режиму Асада проти сирійського народу, а стратегічні військові бази в Сирії використовувала, щоб спробувати "врівноважити" США та Організацію Північноатлантичного договору в усьому регіоні. Також Путін використовував Сирію як плацдарм для підриву союзників США в Африці.
"Нарешті, зі своїх позицій у Сирії Росія та Іран експортували свій злобний антиамериканізм. Але нездатність Кремля врятувати режим Асада посилає повідомлення іншим деспотам, які покладаються на Росію, що Путіну не можна довіряти", - зазначає Єрмак.
Глава ОП наголошує, що завдяки постійній підтримці США Україна й надалі готова відбивати навалу РФ. Єрмак підкреслив, що разом США та Україна можуть "додатково заробити на слабкій позиції Путіна".
"Ми впевнені, що США продовжуватимуть підтримувати Україну, і що Росія та Іран зазнають нових поразок, як наслідок. Американське лідерство має вирішальне значення", - підсумував Єрмак.
Нагадаємо, обраний президент США Дональд Трамп заявив, що витіснення росіян та самого Асада з Сирії може виявитися найкращим, що могло статися з ними. За його словами, Росія, через "сильну зайнятість" в Україні та втрати там понад 600 тисяч солдатів, не здатна захистити Сирію - країну, яку вона роками вважала "своєю" на Ближньому Сході. Єрмак, своєю чергою, зазначив, що геополітична дурість Путіна наближає Росію до краху за сценарієм Асада.
Росіяни чіпляються за Сирію
Раптовий крах режиму Башара Асада, який Росія активно підтримувала з 2015 року, став серйозним політичним провалом Кремля. Ця подія породила нову кризу для Москви, яка прагне зберегти свої військові бази та геополітичний вплив у Сирії. Ситуація може призвести до значних геополітичних втрат для Росії та погіршити її репутацію як союзника.
Коментарі про втечу Асада означають насамперед таке: поразку Росії видно усьому світу. І всі розуміють: це удар по планах Путіна, який за допомогою Сирії якийсь час намагався всім довести, що Росія є впливовим геополітичним гравцем. І цей вплив зник за 10 днів. Вже цього достатньо, щоб записати собі в пасив "сирійську кампанію" Росії, яка всередині країни-агресора давно визнана успішною.
ГУР зазначає, що стан російського контингенту в Сирії після того, як зруйновано режим Башара Асада, залишається "катастрофічним". Військові РФ поспішно виводять особовий склад, техніку та озброєння. Для цього вони залучили додаткові кораблі Балтійського флоту. При цьому російський контингент відчуває нестачу води та їжі.
Проте Кремль намагається повністю не виводити військові бази з Сирії після падіння режиму Башара Асада. Однак РФ відводить російський військовий контингент з півночі країни та блокпостів у Алавітських горах. Зазначається, що Росія веде переговори з новою владою у Сирії щодо майбутнього своїх військових баз на території держави. Серед російських солдатів є розмови, ніби Кремль домовився про збереження присутності на сирійських базах у Тартусі та Хмеймімі. Йдеться про кількість до трьох тисяч військовослужбовців, зазначили в ГУР.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.