Вже колишній сирійський лідер збрехав керівникам армії та служб безпеки в Міністерстві оборони, що російська військова підтримка наближається та закликав їх триматися, в цей час сам він прямував в аеропорт
Башар Асад майже нікому не розповідав про свої плани втекти з Сирії після краху його правління. Він обманув помічників, чиновників та навіть родичів, зокрема молодшого брата, який командував однією з дивізій його армії. Тікаючи, Асад запевняв всіх, що військова підтримка Росії вже в дорозі, хоча насправді РФ відмовила йому в цьому ще на початку повстання.
Про це пише Reuters, посилаючись на зізнання більше десятьох людей, обізнаних з подіями. Повідомляється, що за кілька годин до того, як він втік до Москви, Асад запевнив близько 30 керівників армії та служб безпеки в Міністерстві оборони, що російська військова підтримка наближається, і закликав Сухопутні сили Сирії триматися.
Того ж дня сирійський диктатор, як зазначає джерело видання, після закінчення роботи сказав керівнику свого офісу, що збирається додому, хоча насправді - поїхав в аеропорт. Також Асад телефонував радниці з комунікацій з проханням приїхати до нього додому для написання промови. Однак коли вона прибула, то побачила, що в будинку нікого немає.
Також диктатор не поінформував про плани своїх двоюрідних братів - Ехаба та Еяда Махлуфа. За словами сирійського і ліванського чиновників, коли повстанці захопили Дамаск, Ехаба та Еяда намагалися машиною втекти до Лівану, однак їм влаштували засідку. Одного з них застрелили, а іншого поранили, проте офіційного підтвердження цього немає.
За словами джерел Reuters, Асад був у Росії 28 листопада - через день після наступу повстанців. Там він просив про військове втручання, однак у Кремлі відмовили.
"Він сказав своїм командирам і соратникам після поїздки в Москву, що військова підтримка наближається. Він брехав їм. Повідомлення, яке він отримав з Москви, було негативним", - заявив очільник основної опозиції Сирії за кордоном Хаді аль-Бахра.
Через чотири дні після цієї поїздки, 2 грудня, міністр закордонних справ Ірану Аббас Аракчі зустрівся з Асадом у Дамаску, столиці Сирії. На той час повстанці взяли під свій контроль друге за величиною місто Сирії Алеппо та просувалися на південь. Як сказав Reuters високопоставлений іранський дипломат, Асад був помітно засмучений під час зустрічі та визнав, що його армія надто ослаблена, щоб чинити ефективний опір,
Сам Асад втік із Дамаска на літаку в неділю, 8 грудня, рятуючись від лап повстанців, які штурмували столицю, повідомили двоє регіональних дипломатів. Драматичний відхід поклав кінець його 24-річному правлінню та півстолітній безперервній владі його родини, а також різко зупинив 13-річну громадянську війну.
Асад прилетів на російську авіабазу Хмеймім у сирійському прибережному місті Латакія, а звідти - вирушив до Москви. За словами трьох колишніх близьких помічників і високопоставленого регіонального чиновника, найближчі родичі Асада, дружина Асма та їхні троє дітей, уже чекали його в російській столиці.
У Сирії 8 грудня відбувся переломний момент - повстанці цілком захопили столицю країни Дамаск та оголосили про повне повалення режиму Башара Асада. Військова опозиція вже заявила, що у Сирії прийшов кінець темним часам і почалася нова, світла епоха. Це сталося після 50 років гноблення. Сам Асад з країни втік. Разом з ним тікали у паніці ЗС РФ, що є, як заявив Дональд Трамп, найкращим, що лише могло статися з ними.
Мухаммед аль-Башир оголосив, що його призначено главою тимчасового уряду Сирії до 1 березня 2025 року. Він сформує кабінет міністрів. Аль-Башира називають близьким соратником лідера угруповання "Хайят Тахрір аш-Шам" Абу Мохаммеда аль-Джулані. Аль-Джулані був одним з лідерів, які очолювали повалення режиму Асада.
Раптовий крах режиму Башара Асада, який Росія активно підтримувала з 2015 року, став серйозним політичним провалом Кремля. Ця подія породила нову кризу для Москви, яка прагне зберегти свої військові бази та геополітичний вплив у Сирії. Ситуація може призвести до значних геополітичних втрат для Росії та погіршити її репутацію як союзника.
Коментарі про втечу Асада означають насамперед таке: поразку Росії видно усьому світу. І всі розуміють: це удар по планах Путіна, який за допомогою Сирії якийсь час намагався всім довести, що Росія є впливовим геополітичним гравцем. І цей вплив зник за 10 днів. Вже цього достатньо, щоб записати собі в пасив "сирійську кампанію" Росії, яка всередині країни-агресора давно визнана успішною.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.