В новому році очікуємо на "пушкінопад"
Одна з найскандальніших історій, пов‘язаних з пам‘ятниками в Україні, добігла кінця – в Одесі знесли скульптуру Катерини II. Але навіть у столиці залишаються інші пам‘ятники радянським або російським діячам, які планується перенести або демонтувати. Серед них Ватутін, Щорс, Пушкін та Чкалов. Що ще?
29 грудня під час засідання Експертної ради з декомунізації при Мінкультури обговорили майбутнє цих пам‘ятників. Директор департаменту охорони культурної спадщини Олександр Нікоряк повідомив, що необхідну документацію вже направлено до Міністерства — це дозволить зняти пам‘ятникоохоронний статус.
«Після прийняття рішення про зняття з обліку пам’яток, об’єктів, що відображають радянські та російські історичні та пропагандистські наративи місто готове до ШВИДКОГО вжиття заходів щодо усунення та/або переміщенні таких об’єктів до спеціально визначених місць зберігання»,— написав Олександр Нікоряк. В свою чергу Мінкульт в січні запропонує зібрати робочу групу, яка обміркує питання подальшого розміщення цих об‘єктів.
Важливо відзначити, що небайдужі кияни намагались самостійно і без формальностей демонтувати пам'ятник Пушкіну. Це сталося біля Національного транспортного університету. Демонтаж символічно присвятили лейтенанту ЗСУ, викладачу корейської мови в КНУ Денису Антипову з позивним "Бук", який загинув у травні 2022 року на війні з окупантами. Тоді поліція відкрила провадження через "хуліганство".
4 грудня директор Департаменту з благоустрою міста Тимур Ткаченко повідомив, що до демонтажу готують меморіальну дошку Ванди Василевської – рішення про це ухвалила робоча група. Він зауважив, що кожну пам’ятну дошку та пам’ятник індивідуально вивчають науковці інституту НАН України.
І Чкалов, і Пушкін, і Ватутін, і Щорс, і Василевська – їхні пам’ятники є в переліку об’єктів, які потрібно демонтувати. Його ще 14 травня підписав Віталій Кличко. В наказі є арка Дружби народів, яку навесні перейменували в Арку Свободи українського народу. Її було встановлено в 1981 році як символ возз'єднання росії та України. Тепер там хочуть знести монумент робітників - росіянина та українця, що тримають в руках герб СРСР. А також композицію на честь Переяславської Ради — постать Богдана Хмельницького та московського посла Василя Бутурліна. Окрім арки, перелік містить й інші об'єкти.
Деснянський район:
Печерський район:
Голосіївський район:
Шевченківський район:
Оболонський район:
Солом’янський район:
Дарницький район:
Дніпровський район:
Подільський район:
Він пов'язаний з дерусифікацією пам'ятних об'єктів. В межах цієї програми в Одесі знесли пам'ятник Катерини II, хоча це питання було досить дискусійне, адже рішення демонтажу не підтримувала ні міська рада, ні деякі місцеві мешканці. Цієї ж долі спіткав і пам'ятник Суворову. А в Дніпрі знесли пам'ятник Пушкіну, Горькому та Чкалову.
Більше фото з демонтажу пам'ятника Катерині II дивіться в нашому матеріалі. Також читайте про результати опитування щодо прихильності до СРСР.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері стежте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live.Підписатися на канал у Viber можна тут.