Кабінет Міністрів України ухвалив нові правила бронювання для військовозобов’язаних, які працюють на критично важливих підприємствах, в органах державної влади та інших установах
Кабінет Міністрів України опублікував постанову про зміни в деяких питаннях мобілізації. Зокрема, всі відстрочки від мобілізації, видані раніше Міністерством економіки або через платформу "Дія", втратять чинність після лютого 2025 року. Крім того, зміняться підстави для отримання підприємством статусу "критично важливого".
Про це повідомляється на сайті Кабміну. Зміни внесли до постанови від 27 січня 2023 року, що стосується мобілізаційної підготовки та бронювання на період мобілізації і воєнного часу. Постанова набере чинності вже з 1 грудня 2024 року.
Згідно з новими змінами, всі відстрочки від мобілізації, видані раніше Міністерством економіки або через платформу "Дія", втратять чинність 28 лютого 2025 року. Відстрочки також анулюються в разі завершення робіт, спрямованих на потреби Збройних сил України, втрати статусу критично важливого підприємства або ліквідації організації, яка мала бронювання.
Крім того, бронь втратять працівники, які звільняються або призупиняють трудові договори. Міністерство економіки має повідомити органи державної влади, Міністерство цифрової трансформації та Міністерство оборони про анулювання відстрочок.
Постанова набирає чинності з 1 грудня 2024 року, але деякі її пункти наберуть чинності з моменту публікації. Статус критично важливого підприємства зможуть отримати компанії в галузі енергетики, оборонно-промислові підприємства, а також малий і середній бізнес за рішенням комісій обласних військових адміністрацій.
Щоб отримати статус "критично важливого підприємства", підприємство має довести, що воно не має податкових боргів. Крім того, таке рішення узгоджується з державними органами, які відповідають за економіку і оборону країни. Щоб зберегти цей статус, підприємство має регулярно підтверджувати свою важливість. Для підтвердження відповідності критеріям, підприємства проходять регулярні перевірки кожні три місяці.
Для підприємств, що зберігають статус критично важливих, і мають заброньованих працівників, діятиме перехідний період до 28 лютого 2025 року. Протягом цього часу всі компанії повинні переоформити бронювання відповідно до нових умов, які будуть визначені окремою постановою Кабінету Міністрів.
Згідно з постановою, не підлягають бронюванню військовозобов'язані, які працюють на критично важливих підприємствах чи в установах, якщо їхня нарахована заробітна плата в кожному місяці останнього звітного кварталу нижче за розмір мінімальної заробітної зарплати по країні (яка становить 8000 гривень), помноженої на коефіцієнт 2,5. Тобто, зарплата має бути не менше 20 000 гривень, щоб отримати можливу мобілізацію.
Це правило не застосовується до:
Іншими словами, якщо людина працює на приватному підприємстві, яке визнано критично важливим, і ваша зарплата менше ніж 20 000 гривень, її не зможуть забронювати. Для інших категорій військовозобов'язаних (державні службовці, працівники міжнародних організацій тощо) вимоги до зарплати можуть відрізнятися.
Нагадаємо, статус критично важливих для економіки втратили 5% підприємств. Також повідомлялося, чи отримають відстрочку від мобілізації аспіранти-контрактники.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.