Працівники ДБР спільно із СБУ та Нацполіцією ліквідували злочинну групу, яка допомагала чоловікам отримувати фальшиві довідки про психічні розлади для виїзду за кордон
ДБР у співпраці із СБУ та Нацполіцією ліквідували масштабну злочинну схему на Закарпатті, через яку чоловіки призовного віку отримували фіктивні діагнози про психічні розлади. Таким чином вони уникали мобілізації та могли виїжджати за кордон. Відомо, що послуга коштувала близько 14 тисяч доларів.
Схему організували у серпні минулого року. До її складу входили начальниця відділу Берегівського районного ТЦК, посадовиця військово-лікарської комісії, а також психіатри з Хустської та Виноградівської районних лікарень. Учасники злочинного угруповання пропонували "послугу" за винагороду в розмірі до 14 тисяч доларів США.
Як працювала схема: чоловіків, які бажали уникнути мобілізації, скеровували до "спеціальних" лікарів. Медики вигадували потрібні діагнози, а для створення видимості правдивості "пацієнтів" навіть тримали на стаціонарі. Після цього клієнти отримували медичні довідки про непридатність до військової служби. На основі цих документів посадовиця ТЦК забезпечувала виключення чоловіків із військового обліку.
ДБР задокументувало низку випадків виготовлення фальшивих довідок. Відомо, що послугами групи скористалися десятки чоловіків призовного віку, які згодом виїхали за кордон. Наразі триває розслідування, спрямоване на встановлення всіх фактів протиправної діяльності та ідентифікацію решти причетних осіб.
Українська служба безпеки у середині жовтня ліквідувала ще чотири схеми ухилення від мобілізації. Останнім часом схеми ділків стають "креативнішими". Приміром, одна з них передбачала шлюб з жінками з інвалідністю, інша - переправлення за кордон через прикордонну річку. До набору "послуг" навіть входили рятувальні жилети. Нагадаємо, раніше Інформатор писав, що у Львові ділок за $7 тисяч робив чоловіків інвалідами для ухилення від мобілізації.
Між тим, чоловіки, які незаконно виїхали з України за кордон під час війни, не зможуть повернутися додому без покарання. За словами речника Державної прикордонної служби України Андрія Демченка, прикордонники фіксують найбільше спроб виїхати з України по так званому "зеленому коридору". Станом на вересень 2023 року потік громадян на кордоні дещо зменшився у порівнянні з серпнем, але досі залишається високим. При поверненні чоловіків додому вони будуть притягнуті до відповідальності. Випадки, коли при поверненні чоловіків додому відповідальність не наступить - виключені.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.