Статус критично важливих для економіки втратили 5% підприємств: за що їх позбавили бронювання

Зменшення зарплати та збільшення кількості персоналу призвели до втрати права бронювати співробітнників

Заступник міністра економіки Віталій Кіндратів
Заступник міністра економіки Віталій Кіндратів

Під час аудиту критично важливих підприємств, які мають право бронювати співробітників, були виявлені незначні порушення. Лише 5% підприємств були позбавлені статусу критично важливих, розповів заступник міністра економіки Віталій Кіндратів у коментарі Forbes Ukraine. 

Найбільші зловживання з боку компаній: 

  • Різке та необґрунтоване зниження підприємствами заробітної плати працівників після набуття критичності.
  • Використання різних моделей бронювання для понаднормового збільшення чисельності заброньованих.
  • Деякі регіональні критерії мали формальні ознаки.
  • Необґрунтоване збільшення штатної чисельності після визначення критичності, зокрема у підприємств, що можуть бронювати 100% працівників.

В Україні змінять правила бронювання на підприємствах

Уряд України змінить правила бронювання від мобілізації для підприємств. Це відбулось внаслідок результатів аудиту, який був проведений Міністерством оборони України. Згодом з'являться нові критерії, завдяки яким підприємства зможуть отримати або підтвердити статус "критично важливих" для держави.  

Правила бронювання на підприємствах зміняться з 1 грудня 2024 року. Наразі Кабінет міністрів України фіналізує зміни в тексті постанови №76 "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". Заступник міністра економіки Віталій Кіндратів повідомив Forbes, що документ буде підписаний найближчим часом. За його інформацією, для отримання статусу "критичного", підприємства мають відповідати двом обов'язковим критеріям, а третій критерій можна буде обрати на вибір.  

  • Перший обовʼязковий критерій – жодних заборгованостей по сплаті податків.
  • Другий обовʼязковий критерій – середня зарплата повинна бути не менше 2,5 мінімальних заплат, або 20 000 грн.

Відомо, що заробітна плата кожного військовозобов'язаного працівника, якого підприємство хоче забронювати, має становити також не менше 20 тисяч гривень. За словами Кіндратіва, таке рішення дозволить зменшити ризик зловживань у компаніях, котрі влаштовують працівників до себе на підприємство задля того, щоб надати їм бронювання. 

"Це дозволить зменшити ризик зловживань, коли компанії працевлаштовують людину заради "тіньової" домовленості про бронювання і платять лише той мінімум, який вимагається", – пояснює заступник міністра економіки.

Третій критерій керівник підприємства може визначити самостійно, обравши один з наявних у постанові №76. Однак третій критерій має стосуватись регіональних чи галузевих. Зазначається, що обласні військові адміністрації мають погоджувати свої критерії з Міністерством економіки та Міністерством оборони України.   

Уряд на своєму засіданні 15 листопада підбив підсумки аудиту підприємств та організацій, які мають статус критичних та мають право бронювати співробітників. За результатами цього аудиту було виявлено низку проблемних моментів, які потрібно усунути. За словами прем'єр-міністра України Дениса Шмигаля, буде здійснюватися щомісячний моніторинг підприємств та організацій, щоб вони відповідали всім зазначеним критеріям. Саме бронювання працівників здійснюватиметься через портал "Дія" та буде працювати тільки в електронному форматі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube