Наближення Нового року дає можливість підсумовувати минулий і він був важким для авторитарних правителів світу.
Вождь росії володимир путін, президент Китаю Сі Цзіньпін і верховний лідер Ірану Алі Хаменеї мали серйозні проблеми в своїх країнах через свої ж помилкові рішення. Але в наступному році варто очікувати загострення протистояння авторитарних режимів та демократій.
На початку цього року здавалося, що автократії чудово себе почувають. Завдяки швидкості прийняття рішень та ігноруванню громадської думки, видавалося, що вони мають перевагу над демократичними країнами, пише CNBC.
Китай перебував на піку економічної та політичної могутності, готувався продемонструвати всю міць і блиск режиму на Олімпійських іграх. Путін готував напад на Україну, який очікував здійснити швидко, оскільки він був впевнений у беззубості Заходу.
На Олімпійських іграх у Пекіні путін і Сі провели зустріч і уклали стратегічне партнерство та «безмежну дружбу». Ймовірно, Цзіньпін погодився підтримати росію у війні проти України й це мало б стати викликом Заходу й початком кінця домінування США у світі.
Але за рік росія, Китай та Іран через особливості їхніх правлячих систем, прийняли рішення, які погіршили внутрішні проблеми країн. Їхні режими зіткнулися з новими викликами.
Через впевненість у своїй безкарності та геніальності, путін розпочав повномасштабне вторгнення. За його задумом, пише Washington Post, росія мала спровокувати масові безлади в Україні, а потім ввести «миротворців».
Коли це не вийшло, путін вирішив, що може провести бліцкриг: вдертися в Україну, захопити Київ, поставити свою владу, відрізати від України частину території. Він уявляв, як у цей час налякана Європа безладно і кволо лепече про «схвильованість», але наввипередки біжать на поклон і США нічого не може із цим зробити.
Але вийшло не так. Українці вигнали його війська з-під Києва, з Харківщини та Херсону. НАТО об’єднане як ніколи, а ЄС позбавилося енергетичної залежності, а значить і впливу кремля.
Понад мільйон росіян покинути свою країну через страх бути мобілізованим і загинути на війні. Росія стала країною-ізгоєм і міжнародні суди мають незаперечні докази злочинів його армії проти людства.
Авантюра путіна «спалила» всі досягнення російської економіки за десятиліття. І це ще санкції не набрали повну силу. Армія росії втратила вже сто тисяч особового складу й гори техніки. Як виявилося, вона погано навчена, недисциплінована й не розуміє, за що воює. А ті астрономічні суми коштів, які в неї вкладалися, елементарно розкрадали.
Китайський правитель не розпочинав війну, але через його помилки постраждало чимало людей. Через особисту позицію Сі Цзіньпіня КНР не прививало своє населення західними вакцинами. Китайські ж виявилися набагато гіршими й не забезпечили утворення колективного імунітету. Офіційно з початку пандемії від вірусу померло трохи більш як 5200 осіб, але насправді число загиблих має бути набагато більшим
Але авторитарний правитель не може визнавати свої помилки. Тому Китай продовжив політику «нульової боротьби з COVID-19». Це спровокувало широкомасштабні протести, які стали найсерйознішим викликом за десятиліття його керівництва. Врешті Пекін частково пішов на послаблення антиковідних заходів, паралельно проводячи приховані репресії, але це не вихід.
″Містер Сі перебуває в кризі, яку він сам створив, і немає швидкого чи безболісного виходу з неї. Захворюваність Covid зростає до рекордного рівня. Хвороба поширилася на понад 85 % міст Китаю. Натиснути сильніше, щоби повернути його під контроль — економічні витрати зростуть, що ще більше підігріє громадський гнів. Дозвольте йому поширитися — сотні тисяч людей помруть», — оцінив ситуацію Economist.
У небезпеці й неписаний суспільний договір між Комуністичною партією Китаю, яка налічує 90 мільйонів членів, і загальним населенням Китаю в 1,4 мільярда. Згідно із цією угодою китайський народ приймає обмеження свободи в обмін на економічні винагороди та соціальне забезпечення. Через політичні прорахунки ріст економіки уповільнився до 3 % у 2022 році, але падіння триває.
В Ірані режим аятол зустрівся з найбільшими антиурядовими протестами у своїй історії. Смерть Махси Аміні, яку затримали за неналежне носіння хіджабу, а після цього побили до смерті «поліція моралі», спровокувала численні мітинги. Їх причиною є корупція та жорстоке свавілля влади, прикрите релігійністю.
Протестували навіть діти, яких безжалісно вбивали поліціянти. для придушення акцій непокори поліція та «Корпус вартових ісламської революції» почали використовувати гелікоптери, бронетехніку та зброю з бойовими набоями. На протестах заарештували близько 14 тисяч людей. А 8 грудня в Тегерані стратили першого учасника масових протестів, який напав на охоронця.
Протести в Ірані в разі досягнення їх мети — скинення режиму аятол і встановлення поміркованого уряду — могли б справити визначальне вплив на стан справ на Близькому Сході. Адже така країна не мала б наміру встановлювати свої порядки в регіоні та розробляти ядерну зброю. Життя було б спокійнішим.
Цей рік був важким для демократій, адже вони змушені були реагувати на атаки автократичних урядів, які часто діють разом: путін здобув економічну підтримку Китаю, між росією та Іраном встановилося військове співробітництво. Але наступний 2023 рік буде вирішальним. Саме за його результатами стане зрозуміло, яким буде наступне десятиліття, а, можливо, майбутнє цивілізації взагалі.
Якщо демократії під керівництвом США зуміють зберегти єдність, уникнуть «втоми від України», і надаватимуть нам необхідну допомогу — режим путіна впаде. Його крах означатиме подальше процвітання демократій.
Китай, у такому випадку навряд чи шукатиме силового вирішення «Тайванського питання». Натомість зосередиться на економічній конкуренції із Заходом. У разі ж програшу України нові конфлікти тільки питання часу.
Нагадуємо, Іран погрожує Зеленському за його виступ у Конгресі США. Ми також писали, що президент України здійснив історичний візит до Вашингтону.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.