Хто кращий терапевт: кіт чи собака - відповідь медиків

Домашніх улюбленців застосовують для полегшення самотності та стресу в людей

Коти, тварини, терапія, природа, стрес, психологія
Кицьки-терапевти сіють феромон F3 і мурчать на частоті до 50 Гц: як це допомагає.

Світом шириться нова популярна терапія від стресу - за допомогою котиків-терапевтів. Їх використовують у школах, хоспісах, будинках для людей похилого віку та лікарнях. Їх рекомендують людям, які бояться собак або можуть мати труднощі у взаємодії з великими тваринами, такими як коні. Терапію за допомогою тварин проводять медпрацівники з клінічними цілями, пише ScienceAlert.

Середовище, в яке часто потрапляють коти-терапевти, може бути шумним, непередбачуваним й наповненим незнайомими людьми. Саме такі місця можуть вивести з рівноваги типового кота. І це зрозуміло, адже, подібно до своїх диких предків, домашні коти надають пріоритет територіальній безпеці.

Коти покладаються на запах. Так, феромон F3 допомагає котикам позначати території як безпечні або відомі, створюючи своєрідну нюхову карту домашнього ареалу. Однак останні тенденції в соцмережах демонструють нам котів, які подорожують разом з господарями літаком чи навіть на мотоциклах. 

У дослідженні 2021 року виявили, що майже половина з 42 котів демонструвала ознаки ефекту безпечної бази - коли поряд з котом його людина. Це може допомогти котам-терапевтам справлятися з новим середовищем.

Нещодавнє дослідження бельгійської дослідниці взаємодії людини і тварин вивчало, чим коти, відібрані для послуг з доглядом за тваринами, відрізняються від домашніх улюбленців. Ці коти стають більш товариськими через звикання до взаємодії з тваринами та людьми. 

Проте, коти все ще можуть стикатися з труднощами в терапевтичному середовищі. У дослідженні 2023 року американські психологи Тейлор Гріффін та Лорі Коган виявили, що навіть добре адаптовані коти можуть мати труднощі на практиці.

Дослідження показало, що 68% кінологів завершували візити раніше, коли вважали це найкращим для кота. Вчені також описали міцні зв'язки зі своїми котами. Саме міцні стосунки з людьми є ключовими для здатності кота адаптуватися.

За такої терапії враховується стан не тільки людини, а й котика!
За такої терапії враховується стан не тільки людини, а й котика!

Коти-терапевти VS собаки

Коти відрізняються від собак своїми соціальними потребами, темпераментом та толерантністю до змін. Ці відмінності мають і переваги. Наприклад, коти-терапевти можуть приносити більше користі людям, які вважають себе котолюдьми. Котолюди часто є більш незалежними, креативними та самодостатніми.

Люди, що люблять собак, схильні бути більш комунікабельними, товариськими та орієнтованими на групу. Любителі котів можуть почуватися комфортніше на індивідуальній терапії, тоді як любителі собак можуть віддавати перевагу груповим заняттям.

Уподобання щодо видів також можуть впливати на емоційні реакції. У дослідженні 2022 року проаналізували реакцію учасників на зображення тварин. Зображення як котів, так і собак викликали подібний рівень щастя.

Проте зображення собак викликали значно більше страху. Страх перед собаками може знизити ефективність терапії, що робить котів цінною альтернативою. Собаки можуть чудово надавати емоційну підтримку через фізичну взаємодію, але котяче муркотіння - це унікальна характеристика, яка може мати терапевтичні переваги.

Дослідження 2001 року показало, що домашні коти муркотять на частоті від 25 до 50 герц, яка сприяє загоєнню у людей. Також власники котів повідомляли, що муркотіння їхніх котів має заспокійливий ефект.

Отже, собаки можуть бути традиційними тваринами для терапії, але коти показали, що вони теж мають для цього все необхідне. З правильним темпераментом та дресируванням коти можуть запропонувати щось інше тим, хто потребує комфорту.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube