Російський капітал вплинув на курс криптовалют і надав рф можливості, щоб оминати міжнародні санкції
Напередодні халвінгу біткоїна, який очікується вже 18 квітня, світ поширив тиск на підсанкційних росіян. Зокрема, в країнах ЄС та США грунтовно взялися за володарів "цифрового золота", заборонивши їм анонімні платежі криптовалютою. Такі запобіжні дії виглядають цілком логічно, якщо зважати на те, що рф продовжує оминати міжнародні санкції за рахунок криптовалюти.
Розповідаємо покроково, як російський капітал вплинув на курс криптовалют, а також про можливості, які криптовалюта надає росіянам, щоб оминати заборони держав щодо головного спонсору війни - влади рф.
Існує принаймні дві теорії факторів зростання біткоїна, назвемо ці чинники загальноприйнятими (вони грунтуються на підставі популярності криптовалют серед інвесторів, прийняття їх в якості платіжного засобу, технологічних інноваціях тощо) та альтернативними (зростання біткоїна може бути пов'язане геополітичними подіями, ринковою маніпуляцією чи навіть діяльністю окремих країн у світі криптовалют). І більшість експертів схиляються до другої версії, бо росіяни почали активно вкладатися рублями в криптовалюту під час повномасштабної війни з Україною і накладених на рф міжнародних санкцій. Цим самим рф почала впливати на вартість криптовалюти.
У попередньому матеріалі Інформатор Україна аналізував, як саме це відбувається. Додамо лише, що наразі для заблокованої міжнародними санкціями країни-агресора криптогаманці залишились однією з нечисельних можливістей хоч якось залишатись на світовому фінансовому ринку. Росіяни використовують крипту, щоб розплачуватися за підсанкційні товари і потім везти їх у росію таємними стежками, за біткоїни вони купляють зброю і інші військові товари через треті країни, криптою вони оплачують роботу найманців та шпигунів, фінансуючи підривну діяльність зокрема і в Україні, розраховуються із пропагандистами, зокрема і тими, що діють в українському інфопросторі.
До того ж, на зацікавленність кремлівської військової машини продовжувати юзати біткоїн задля спонсорування війни проти України вказують численні законопроєкти держави-агресорки. Так, 11 березня цього року диктатор рф підписав закон, який дозволяє використовувати цифрові фінансові активи (ЦФА) у міжнародних розрахунках. Звісно ж рф давно посіла одне з перших місць за обсягом використання кріпти в Європі.
За вартістю отриманих активів у криптовалюті за липень 2021 - червень 2022 року зі значним відривом лідирувала саме росія. Україна ж знаходилася на другому місці. Це свідчить про те, що активний обіг криптовалюти росія напрацьовувала напередодні великої війни і накладених на неї глобальних санкцій.
Зважаючи на все вищеперераховане, доходимо висновків, що росія – приклад країни, яка нелегально використовує криптовалюту в світі. Недостатньо ліквідні ринки криптовалют держава-агресор використовує, щоб повністю нівелювати економічний вплив санкцій. І халвінг 18 квітня може вплинути не тільки на майбутнє біткоїна, а й на рф, яка може збагатитися. Або ж збанкрутувати, якщо ринок криптовалюти здивує всіх нас новим поворотом.
Але не все виглядає райдужно для віртуальних грошей росіян, які призвичаїлись за рахунок криптовалюти обходити санкції. Справа в тому, що нещодавно в ЄС почали вводити обмеження щодо платежів у криптовалюті. Нова заборона діє на готівкові платежі в розмірі 10 000 євро. Також під заборону потрапили й платежі через анонімні криптогаманці (порог у понад 3 000 євро). Таким чином, криптовалютні платежі, що здійснюються через неідентифіковані криптогаманці, стануть фактично незаконними на території ЄС. При цьому заборона не буде поширюватись на постачальників апаратного та програмного забезпечення або на постачальників некастодіальних гаманців (тих, хто не має доступу або контролю над цифровими активами). Нові правила будуть діяти протягом трьох років після набрання чинності.
Рішення ЄС приблизно збіглося в часі з санкціями США проти конкретних криптобірж та криптообмінників. Зокрема, Мінфін США вніс до списку санкцій 11 компаній і дві фізособи, пов'язані з торгівлею з рф криптовалютою.
"Росія все частіше вдається до альтернативних платіжних механізмів, щоб оминути санкції Сполучених Штатів та продовжувати фінансувати війну проти України", - повідомив заступник міністра фінансів з боротьби з тероризмом та фінансовою розвідкою Брайан Нельсон.
Нельсон заявив, що Міністерство фінансів США продовжуватиме "розкривати та руйнувати компанії, які намагаються допомогти російським фінансовим установам, що підпадають під санкції, повернутися до глобальної фінансової системи". Представник Держдепартаменту США Меттью Міллер також наголосив, що заходи, вжиті США, "підтверджують відданість G7 у питанні обмеження використання міжнародної фінансової системи росією для подальшої війни проти України" та відображають постійні зусилля Вашингтона у припиненні діяльності компаній, які обслуговують "основну фінансову інфраструктуру росії".
У списку санкцій опинилися, зокрема, російський сервіс B-crypto, що здійснює платежі за допомогою криптовалют закордонними постачальниками в російських рублях, а також:
Санкції також застосовані до компаній "Ешелон" і "Лабораторії кібербезпеки", яка володіє ними, - груп, які працюють у сфері інформаційної безпеки та розробляють програмне забезпечення для захисту від хакерських атак та їхнього проведення.
Тобто рішення ЄС та США - перші кроки, які пов'язані з бажанням запобігти фінансуванню нелегальних дій та відмиванню російських коштів через криптовалютні канали. Американські санкції проти криптобірж та криптообмінників мають такі ж корені. Ці санкції були введені через те, що деякі російські громадяни використовували криптовалюту для обходу міжнародних санкцій та фінансування нелегальних дій.
Росія відіграє значну роль у світі криптовалют через свої дії та рішення. Тому можемо припустити, що здорожчення криптовалюти - стратегія ворога, який таким чином може використовувати криптовалюти у своїх геополітичних цілях. Включати обхід міжнародних санкцій, фінансування нелегальних дій, а також розвиток технологій блокчейну для власних потреб. Тому прийняття рішення щодо обмежень у криптовалютному секторі в ЄС і США - логічне рішення партнерів України, зумовлене спробами стримати дії росії та інших країн, які використовують криптовалюту для обходу санкцій.
Якщо копнути глибше, наразі ми спостерігаємо здорожчання відразу цілого ряду криптовалют (наприклад, Ethereum, який виріс до $3,66 тис., оновивши максимум з 16 травня 2022 року - ред.). І ця криптовалюта зростає за рахунок інших каталізаторів. Зокрема, виокремлюють основні причини такі:
Найімовірніше пояснення для суцільного буму криптовалют цього року – у тому, що росія вкладається у криптоактиви для обходу міжнародних санкцій. Але, аналізуючи зазначені фактори та події, можна зробити декілька висновків.
По-перше, нагальною проблемою для світу має стати регулювання криптовалютного простору у контексті геополітичних змін та загроз безпеці. По-друге, важливо розрізняти криптовалюти та їхні фундаментальні принципи, оскільки кожна з них може мати свої власні динаміки розвитку та вплив на ринок.
З цього боку важливо, щоб рф і надалі стикалася з труднощами у впровадженні своїх стратегій через різні правові рамки та обмеження в інших країнах. Нарешті, необхідно розглядати криптовалюту як складну екосистему, в якій взаємозв'язок між різними учасниками та факторами може мати значний вплив на її розвиток. Простими словами, рф має стикнутися з опозицією з боку інших країн або міжнародних організацій, які ускладнять її спроби захоплення ринку криптоактивів.
У майбутньому мають бути втілені механізми запобігання незаконним угодам із використанням віртуальних активів рф. Наприклад, дієвим запобіжником має стати закон MiCA (Markets in Crypto Assets). Це законопроект про регулювання криптоактивів у ЄС, який націлений на боротьбу з відмиванням грошей від постачальників кастодіальних послуг, має на меті перевірку особистості своїх клієнтів під час переказів коштів. Положення щодо емітентів та постачальників послуг почнуть застосовуватися не раніше січня 2025 року. Але ці законодавчі норми допомогли б віднайти баланс регулювання, який не суперечитиме природі блокчейну, але водночас створить запобіжники для фінансових маніпуляцій рф.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.