Дебанкінг та дерискінг – нові терміни у сфері банківської діяльності, що з'явилися у світі через збільшення вимог до протидії легалізації коштів, отриманих злочинним шляхом
Народний депутат Ніна Южаніна зазначила, що посилення вимог до фінансового моніторингу супроводжується відмовою клієнтам у наданні певних фінансових послуг, надавання їх в обмеженому обсязі (встановлюючи певні ліміти) або ж взагалі до розриву стосунків з клієнтомтакож. А також скороченням банківських відділень через необхідність реалізації належного ризик-орієнтованого підходу у наданні фінансових послуг.
“Дебанкінг та дерискінг – нові терміни у сфері банківської діяльності, що з'явилися у світі через збільшення вимог до протидії легалізації коштів, отриманих злочинним шляхом. Україна не виключення у цьому процесі та вже понад 20 років розвиває систему фінансового моніторингу, який значно посилився за останні п'ять років. Належна система управління ризиками, поглиблений моніторинг ділових відносин, достатні заходи встановлення джерел статків (багатства), належна перевірка клієнтів та надійність джерел для її проведення – це лише частина вимог до банків для перевірки клієнтів та їх коштів. Все це потребує значних фінансових ресурсів для розробки автоматизованих систем контролю, залучення висококваліфікованого персоналу, безперервної роботи з оцінки ризиків, дотримання стандартів та правил фінансового моніторингу – за їх порушення на банки накладаються значні штрафи та навіть можуть позбавити банківської ліцензії. Для уникнення таких наслідків банки вдаються до спрощення своїх дій, відмовляючи клієнтам у наданні певних фінансових послуг, надаючи їх в обмеженому обсязі (встановлюючи певні ліміти) або ж взагалі розриваючи стосунки з клієнтом. Це і є дебанкінг та дерискінг”, - написала Ніна Южаніна.
Як раніше повідомляв Інформатор, Нацбанк у березні 2025 року застосував до шести банків заходи впливу за порушення у сфері фінмоніторингу та валютного законодавства. Мільйони гривень заплатили МІБ, УКРАЇНСЬКИЙ КАПІТАЛ, ПІВДЕННИЙ, ПРАВЕКС БАНК, СЕНС БАНК, АКБ Львів.
Фінансовий моніторинг – це діяльність із виявлення незаконно отриманих доходів та запобігання фінансуванню тероризму. Національний банк встановлює до банків та небанківських установ вимоги щодо протидії відмиванню незаконно отриманих доходів та перевіряє їх дотримання.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.