Адвокат розповів, що відбувається з лімітами на карткові перекази

Найбільші банки вирішили взяти ініціативу у свої руки і запровадили власні обмеження

Перекази
Адвокат про ліміти на карткові перекази

Національний банк України нещодавно скасував офіційне обмеження на карткові перекази. Воно діяло з жовтня минулого року і обмежувало сумою 150 тисяч гривень на місяць. Здавалося б — можна святкувати, але насправді наразі ситуація трішки менш однозначна. Про це у своєму Telegram-каналі розповів адвокат Яків Воронін.

Найбільші банки вирішили взяти ініціативу у свої руки і запровадили власні обмеження: 50 тисяч гривень на місяць для клієнтів з високим рівнем ризику, 150 тисяч гривень для клієнтів із середнім та низьким рівнем ризику (з 1 червня зменшиться до 100 тисяч гривень). ПриватБанк, Ощадбанк, Монобанк і Райффайзен Банк підписали відповідний меморандум ще у грудні. Згодом до них приєдналися ще 25 фінансових установ — серед них Укрексімбанк, Укргазбанк, NovaPay, RozetkaPay та багато інших.

"Річ у тім, що разом вони контролюють понад 90% усіх платіжних карток України. Тобто, для абсолютної більшості з нас фактичний ліміт не змінився, хоч НБУ обмеження й не подовжив. Навіть більше — ліміт тепер залежить від ризик-профілю у банку, і якщо ви входите в категорію «ризикових», то для вас обмеження, які банки встановили самостійно, є суворішими, ніж ліміти НБУ. При цьому вони стосуються не лише переказів з картки на картку, а ВСІХ операцій з поточних рахунків на користь фізичних осіб, включаючи перекази за реквізитами IBAN. Чому це важливо з думки податкової? Бо правила банків часто впливають на те, як ми структуруємо свої фінансові операції. З думки контролю, це означає, що банки фактично стають додатковим запобіжником у боротьбі з «сірими» розрахунками. Важливий нюанс: якщо ваш офіційний щомісячний дохід перевищує цей ліміт, і ви можете це підтвердити — зверніться до свого банку", - вказав Воронін.

НБУ скасував ліміт у 150 тисяч гривень на перекази між картками

Раніше ми писали, що НБУ прийняв рішення не продовжувати дію регуляторних обмежень у розмірі 150 тисяч гривень на місяць для вихідних переказів (також відомих як P2P, C2С) за всіма рахунками клієнтів – фізичних осіб, відкритими в одному банку, на рахунки інших фізичних осіб. Зазначені обмеження стимулювали напрацювання комплексних спільних рішень, спрямованих на мінімізацію використання платіжної інфраструктури в протиправній діяльності, як за рахунок законодавчих змін, так і через саморегулювання ринку, шляхом підписання відповідного Меморандуму. За час дії регуляторних обмежень:

  • був ухвалений та почав діяти Закон України від 08.10.2024 року № 3994-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення функцій Національного банку України з державного регулювання ринків фінансових послуг" на основі законопроєкту № 11043, яким передбачене збільшення суми штрафів до порушників платіжного законодавства;
  • був розроблений та підписаний за координації банківських асоціацій Меморандум про забезпечення прозорості функціонування ринку платіжних послуг, до якого приєдналася абсолютна більшість банків, які обслуговують роздрібних клієнтів, та надавачі платіжних послуг, які мають ліцензію на ведення розрахункових рахунків роздрібних клієнтів;
  • банки та небанківські надавачі платіжних послуг продовжують поліпшувати роботу систем моніторингу платіжних операцій відповідно до вимог і рекомендацій НБУ;
  • з боку правоохоронних органів ведеться активна робота щодо виявлення та припинення злочинних схем. До прикладу, Бюро економічної безпеки нещодавно викрило мережу, яка нараховувала понад чотири тисячі осіб-дропів;
  • Національний банк напрацював концепцію реєстру осіб, що потребують посиленого контролю платіжних операцій. Пропозиція буде надіслана відповідному комітету Верховної Ради для подальшого розгляду у квітні.

"Минулого року ми фіксували аномальний сплеск обсягу переказів між рахунками фізосіб, який наразі знизився внаслідок введення регуляторних обмежень, комунікації НБУ, що звернула увагу ринку на проблему дропів, та впровадження Меморандуму. Короткострокова тенденція до стрімкого зростання кількості відкритих платіжних карток, яка фіксувалася у вересні-жовтні минулого року, також припинилася. Національний банк і далі моніторитиме ситуацію та працюватиме над іншими ініціативами, які посилять ефективність боротьби зі злочинними схемами за участю дропів, а також за потреби вживатиме додаткових заходів відповідно до свого регуляторного мандата", - заявляв регулятор. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube