Прогнози НБУ: навіщо їх роблять та наскільки вони правдиві

Важливою характеристикою прогнозів НБУ було правильне передбачення трендів, зокрема розворот інфляційного тренду у 2024 році

Директор Департаменту монетарної політики та економічного аналізу НБУ Володимир Лепушинський
Директор Департаменту монетарної політики та економічного аналізу НБУ Володимир Лепушинський

НБУ щокварталу оновлює та публікує нові макропрогнози. Попри невизначеність та періодичну критику на кшталт "вгадав/не вгадав", ця вправа є невід’ємною складовою незалежності та відкритості центробанку. Чому публікація макроекономічного прогнозу важлива та як оцінити його якість, розповів директор Департаменту монетарної політики та економічного аналізу НБУ Володимир Лепушинський. 

Про важливість прогнозів

Наслідки залежності монетарних рішень центробанків (ЦБ) від політиків зазвичай мали однакові результати у вигляді фінансових криз. Тож незалежність ЦБ – результат суспільного запиту, сформованого сторіччями помилок. Якщо ЦБ приймає рішення незалежно, то має чітко пояснювати, з якою метою він це робить і яких результатів очікує. Тут роль прогнозу є невід’ємною.
Попри суттєву невизначеність в умовах повномасштабної війни, відкритість ЦБ залишається важливим елементом його незалежності та успіху в забезпеченні макроекономічної стабільності. Прогнози та припущення, на яких вони базуються, дають змогу громадськості бачити картину майбутнього та формувати свої очікування. 

Про точність макропрогнозів НБУ

"НБУ регулярно аналізує характеристики власних макроекономічних прогнозів, порівнюючи їх з прогнозами інших провідних організацій, консенсусними прогнозами та опитуваннями фінансових аналітиків. Зазвичай висновки такого аналізу публікуються в квітні в тематичному боксі інфляційного звіту. Цей рік не стане винятком: детальну інформацію розмістимо 24 квітня відповідно до графіку", - зазначив Володимир Лепушинський. 

Національному банку передусім важливо оцінювати характеристики прогнозів інфляції та ВВП. Це дає змогу виявити вразливі місця прогнозного інструментарію, що, зокрема, можуть генерувати систематичні похибки в прогнозах, і надалі їх коригувати, а сам інструментарій – удосконалити. Крім того, важливо зрозуміти, наскільки учасники ринку орієнтуються в прогнозах Національного банку та довіряють їм.

Історія прогнозів: індекс споживчих цін (ІСЦ), річна зміна на кінець року, %. FE – консенсусні прогнози Focus Economics, Опит – результати опитування Національним банком фінансових аналітиків.
Історія прогнозів: індекс споживчих цін (ІСЦ), річна зміна на кінець року, %. FE – консенсусні прогнози Focus Economics, Опит – результати опитування Національним банком фінансових аналітиків.

Прогнози інфляції НБУ останніх років не мають вираженого систематичного зсуву в один бік. Так, у 2023 році і першому півріччі 2024 року спостерігалися дезінфляційні шоки, а в другому півріччі 2024 року відбувся потужний проінфляційний шок. Зміщення прогнозів інфляції НБУ в цей період були мінімальними та різноспрямованими. Важливою характеристикою прогнозів НБУ було правильне передбачення трендів, зокрема розворот інфляційного тренду у 2024 році.

Історія прогнозів: перегляд прогнозів ІСЦ, % рік до року
Історія прогнозів: перегляд прогнозів ІСЦ, % рік до року

Влучність прогнозів НБУ щодо інфляції на 2019-2024 роки була вища за середній рівень. Серед нескоригованих на тривалість прогнозного горизонту помилок прогнозів індексу споживчих цін прогнози Нацбанку були одними з найкращих.

Прогнози НБУ щодо реального ВВП у 2024 році здебільшого були більш консервативними (нижчими) порівняно з консенсусними, але близькими до фактичного значення. Криза 2020 року та велика війна зумовили розширення діапазону прогнозів ВВП і, відповідно, їх помилок. Короткострокове прогнозування ВВП традиційними методами та моделями ускладнене не лише тим, що економічна активність у країні визначалася насамперед перебігом війни, а й браком оперативних статистичних даних (ДСС обмежила публікацію статистики).

Однак використання альтернативних підходів з обмеженою кількістю даних, підкріплених експертними оцінками Національного банку, забезпечили досить високу точність короткострокових прогнозів економічної активності в умовах безпрецедентної невизначеності. Прогнози Національного банку щодо ВВП, здійснені після початку великої війни, не містять помітного систематичного зсуву в один бік, незважаючи на значний масштаб невизначеності та шоків.

Отже, попри значну невизначеність, відкритість ЦБ залишається ключовим елементом його незалежності та успіху в забезпеченні макроекономічної стабільності. Крім того, прогнози та припущення, на яких вони базуються, дають змогу громадськості бачити картину майбутнього і формувати свої очікування. Навіть за поточних умов наявність у ЦБ плану дій на випадок непередбачуваних сценаріїв сприяє довірі до гривні і впевненості в макроекономічній стабільності. Тим більше, що аналіз характеристик прогнозів проводиться регулярно. 

"НБУ лише один раз не опублікував свій повний макроекономічний прогноз – у квітні 2022-го і повернувся до публікації прогнозів вже в липні 2022 року. Довіра навіть в умовах повномасштабної війни залишається найціннішим ресурсом центрального банку, а публікація якісних прогнозів – важливим елементом її збереження", – пише Володимир Лепушинський.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube