Податкова намагається штрафувати українців за продаж особистих речей на OLX: огляд судових справ

Податківці таки взялися за незареєстрованих торговців, але критеріїв того, хто має реєструватися, а хто — ні, якими мають бути обороти продавця для реєстрації ФОП та чи взагалі має сенс продавати щось за копійки, не бувши під мікроскопом податківців, наразі немає

Торгівля через Інтернет
Торгівля через Інтернет

Податкова служба 8 квітня заявила, що не штрафуватиме українців, які продають особисті речі в інтернеті. Між тим, журналісти dev.ua знайшли щонайменше три кейси, де Податкова приходила до продавців копійчаних товарів. Штрафів поки що продавці дійсно не платили, оскільки. оскаржували їх у судах. Утім, фіскали намагалися їх накласти. 

Годівничка за 10 грн

3 квітня у Запоріжжі розглянуто справу продавця годівниці вартістю 10 грн на платформі OLX, який отримав кошти на картку ПриватБанку. Транзакція відбулася в січні. На основі податкової інформації продавцю складено адмінпротокол (зазвичай передбачає санкцію у вигляді штрафу). Судові надано докази у вигляді скриншотів з сайту OLX, а також листування покупця з продавцем.

Скриншоти з сайту OLX свідчать про те, що продавець має понад 20 успішних доставок, на сайті з жовтня 2017 року, має 24 оголошення на продаж товарів, що вказує на здійснення систематичної діяльності з продажу товарів за допомогою Інтернету. Але продавець за свідченням податківців, не зареєстрований як ФОП.

Обвинувачений продавець провину не визнав та пояснив, що не займається підприємницькою діяльністю, продавав на «OLX» особисті вживані речі, які стали не потрібні, речі що не підійшли або довгий час лежали й не знадобилось. Суд, розглянувши надані аргументи та докази, дійшов висновку, що скриншоти не є достатніми доказами того, що продавець систематично займається підприємницькою діяльністю.

«Наявні у матеріалах справи скріншоти не є належним та допустимим доказом приналежності профілю особі, відносно якої складено протокол», — йдеться в постанові суду. В результаті суд постановив, що складу адмінпорушення в діях продавця немає.

Ціна питання — 250 грн

У березні 2025 року столичні податківці принесли до Києво-Святошинського райсуду Київської області адмінсправу продавця на OLX разом зі скриншотами та квитанціями. Основна претензія фіскалів — відсутність у продавця реєстрації як суб'єкта підприємницької діяльності. Втім, будь-яких відомостей від Головного управлінням ДПС у Київській області або Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про факт наявності чи відсутності у продавця державної реєстрації як суб`єкта господарювання, суду не надано. Серед доказів — скриншоти та квитанція на зарахування на картку продавця 250 грн.

Як у в попередньому кейсі, суд став на сторону продавця, оскільки не прийняв скриншоти фіскалів як докази. Справу закрили у зв`язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Брелоки по 100 грн і 10 оголошень за 4 роки

21 березня 2025 року у Запоріжжі стався ще один кейс. Шевченківський райсуд міста розглядав справу продавця брелоків вартістю 50-100 грн, який також не був зареєстрований як підприємець. Податківці виявили профіль продавця на OLX, який має понад 5 успішних доставок на сайті з листопада 2021 року і має 10 оголошень на продаж товарів. І цьому випадку суд закрив справу, не побачивши складу правопорушення. 

Думка юриста

Податковий консультант Михайло Смокович в своєму ролику розповідав, чому звичайним громадянам не варто хвилюватись, та яким чином ДПС може вести роботу з отримаю інформацією про продажі в інтернеті.

 


Проте експерт наголошує, що в своїй статті ДПС не повідомляє, яким чином декларуються та оподатковуються доходи громадян від продажу своїх речей на ОЛХ. 

“В нас просто працює такий неофіційний закон - Отримуєш якийсь невеликий дохід на свої особисті рахунки - ніхто тебе чіпати не буде. ДПС все одно не має доступу до наших доходів та карток. Та й кому цікаві доходи в кілька тисяч чи кількадесят тисяч. Тепер ДПС може отримувати інформацію з фінансових установ з допомогою яких ми продаємо речі, про отриманий дохід. Як мінімум одна теза зламалась. І це може мати позитивний вплив на ринок загалом, адже неофіційних торговців буде меншати. Кількість ФОПів і податків в бюджет має зростати. Ризиків для нас, для споживачів буде менше. Мені особисто спокійніше купувати у ФОПа з фіскальним чеком, ніж "скиньте гроші на карточку". Тому в мене позитивні очікування щодо цих змін. Тим не менше, ситуація з продажем від фізосіб зараз підвішена в статусі - "надіємось що нас не чіпатимуть, бо ми продаємо особисті речі на невеликі суми і не дуже часто" . Адже закон нас не звільняє від декларування та оподаткування такого доходу. І це тема, яку нам ще потрібно буде підняти і не раз. Але це ще не сьогодні. Найближчий рік-два податкова буде на 100500% зайнята людьми які торгують без ФОП і ПРРО. Їх в нас десятки тисяч! Тому спокійно живемо як жили до цього. А той кому вже варто реєструвати ФОП та продавати з чеками - знає що робити”, - написав Михайло Смокович.

Як Податкова служба відстежує продажі через інтернет

В Державній податковій службі 2 квітня повідомили, що завдяки новому інструменту податкового контролю з 1 березня постійно ідентифікують громадян, які продають товари в інтернеті й отримують за них грошові перекази. 

ДПС отримує із Системи обліку даних РРО інформацію щодо: 

  • громадян, які систематично отримують кошти на власні рахунки за продані товари, тобто фактично займаються підприємницькою діяльністю без державної реєстрації;
  • фізичних осіб – підприємців, які також отримують кошти на свої рахунки, при цьому не мають зареєстрованих РРО/ПРРО, таким чином порушуючи вимоги в частині порядку проведення розрахунків, тощо.

Державна податкова служба закликає громадян та підприємців, які здійснюють продаж товарів через Інтернет:

  • офіційно зареєструватися як суб'єкт господарювання;
  • здійснювати розрахунки через належним чином зареєстровані РРО/ПРРО;
  • дотримуватися податкового законодавства, щоб уникнути фінансової та адміністративної відповідальності у майбутньому.

Нагадаємо, що наприкінці 2024 року голова Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев заявив, що І кварталі 2025 в промислову експлуатацію запуститься нова аналітична система СОД РРО для виявлення ризикових операцій при здійсненні готівкових розрахунків.

Як раніше повідомляв Інформатор, у листопаді 2024 року українська податкова отримала дані як про фізосіб із закордонними активами, так і про представників бізнесу. Україна засекретила фінансову інформацію, отриману нашою Державною податковою службою (ДПС) від своїх іноземних колег у рамках обміну фінансовою інформацією за CRS. Відомо, що підрозділи ДПС уже взялися за опрацювання масиву відомостей: українці отримують запити від податкової на підставі цих відомостей. Правознавці готуються до зростання кількості судових спорів із податковими органами через CRS.  

Що таке CRS?

CRS передбачає щорічний автоматичний обмін інформацією про визначені види фінансових рахунків між державами, які приєднались до Багатосторонньої угоди компетентних органів про автоматичний обмін інформацією про фінансові рахунки. Податкові органи щорічно отримують масив даних щодо тих іноземних рахунків, які належать їх податковим резидентам, або які належать організаціям, що перебувають під контролем таких резидентів. У відповідь юрисдикції надають аналогічну інформацію податковим органам держав-партнерів щодо рахунків їх податкових резидентів. Збір інформації про рахунки, що підлягає обміну, здійснюють фінансові установи, які подають звіти податковим органам юрисдикцій, де вони здійснюють діяльність. Перший звітний період охоплював період з 1 липня до 31 грудня 2023 року, а перший обмін даними успішно завершився 30 вересня 2024 року. Станом на січень 2024 року близько 110 юрисдикцій є учасниками міжнародного багатостороннього автоматичного обміну інформацією про фінансові рахунки, включно з усіма державами-членами Європейського Союзу. Впровадження CRS в законодавство України та здійснення успішного першого міжнародного автоматичного обміну інформацією про фінансові рахунки відбулось за сприяння Програми Європейського Союзу з підтримки управління державними фінансами в Україні (EU4PFM).

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube