Влада вирішила повернутися до ідеї економічного бронювання на тлі додаткових потреб у фінансуванні Сил оборони
27 серпня прем’єр-міністр Денис Шмигаль анонсував впровадження принципу «воюй або працюй» під час форуму «Україна 24. Незалежність». Йдеться про запуск економічного бронювання, яке обговорюється з початку року. Модель, яка розглядається має привʼязку до заробітної плати.
До кінця цього року уряду необхідно знайти додаткові 500 млрд грн. Тому влада вирішила повернутися до ідеї економічного бронювання на тлі додаткових потреб у фінансуванні Сил оборони. Пропонується принцип «воюй або працюй».
«Це допоможе збільшити кількість робочих місць та рівень середньої зарплати, а також наповнити бюджет», — пояснив Шмигаль.
Модель, яка розглядається зараз, має привʼязку до заробітної плати: аби претендувати на економічне бронювання, людина має офіційно отримувати щонайменше 34 500–35 000 грн на місяць.
Зараз розглядають два сценарії, пише Forbes. Перший варіант — окрема процедура, яка дозволить військовозобов’язаним отримати бронювання лише на підставі рівня зарплати.
«Це буде окремий механізм, яким може скористатися бізнес, що не підпадає під критерій критичного підприємства», — пояснює автор концепції платного бронювання Дмитро Наталуха.
Другий концепт — критерій заробітної плати додадуть до вже чинної постанови Кабміну № 76, за якою бронюються співробітники критичних для економіки підприємств. Наразі, щоб підприємство визнали «критичним», воно має відповідати певним критеріям.
Таким чином, зараз у Комітеті є три основних концепції:
Раніше в парламенті розглядалися дві моделі економічного бронювання. Перша — розмір податків із зарплати військовозобов’язаного повинен становити 35 000+ грн. Цього має вистачити для утримання одного бійця. Друга — квота на бронювання. Умовно, якщо у вас є 10% людей, яких ви можете використати, хто це буде — вирішує керівник. За них сплачується мінімальна зарплата бійця щомісячно, наприклад, зараз вона складає 20 000 грн.
В Україні наразі близько 930 тисяч військовозобов'язаних громадян заброньовані від мобілізації. За тиждень кількість заброньованих перетне межу в 1 мільйон осіб. Про це 19 серпня повідомив заступник міністра оборони Іван Гаврилюк під час круглого столу «Законодавчі підходи до бронювання працівників підприємств».
Як повідомляє Forbes Ukraine, на сьогодні мобілізація не забезпечує потреби війська, бо мобілізований – ще не боєць, він ним стане за 3-6 місяців. Гаврилюк наголосив, що нормальною побудовою захисту держави є — коли одні воюють, а інші працюють на оборону. Він вважає, що економіка має бути переведена на рейки війни, але наразі в Україні «одиниці підприємств працюють в три зміни». Поряд з тим підтримка не збільшується і збільшуватися не буде.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.