Зарплати більшості українців знизяться, якщо закон про підвищення податків буде прийнятий - результати опитування

Загалом збільшення податкового навантаження – потенційне зростання ПДВ, військового збору, ЄСВ – змусить 56% опитаних компаній скорочувати інші важливі для функціонування компанії витрати

Податки
В Україні 55% компаній не зможуть компенсувати підвищення військового збору працівникам - результати опитування

В Україні 55% компаній не зможуть компенсувати підвищення військового збору працівникам. Відтак, це призведе до зниження реального доходу громадян. Про це свідчать результати експрес-опитування Європейської Бізнес Асоціації серед членських компаній щодо потенційного збільшення податкового навантаження на роботодавців. 

Так, у випадку підвищення військового збору до 3% або 5% дещо більш ніж половина, а саме 55% учасників опитування зазначили, що не зможуть компенсувати цю різницю своїм працівникам. Відповідно, це призведе до зниження реального доходу людей.

У випадку зростання військового збору до 3% повністю компенсувати різницю при найближчому перегляді заробітних плат готові 15% компаній, частково – 14%. Інші 7% розглядають варіант повної компенсації коштом введення надбавки до кінця року, в якому буде скасовано воєнний стан. Якщо йдеться про зростання військового збору до 5%, в такому разі повністю готові компенсувати зниження реального доходу працівників дещо менше компаній – 14%, а частково – 13%. І 6% готові повністю компенсувати надбавкою до кінця року, в якому буде скасовано воєнний стан. Інші компанії розглядають різні підходи до компенсації або ще не прийняли відповідне рішення.

 Через підвищення податків значна частина компаній буде змушена скорочувати виробництво

За оцінкою 58% опитаних компаній, підвищення бази нарахування ЄСВ у розмірі 22% з 15 до 20 розмірів мінімальної заробітної плати (стосуватиметься заробітних плат до 160 тисяч гривень) суттєво вплине на витрати компанії. Загалом збільшення податкового навантаження – потенційне зростання ПДВ, військового збору, ЄСВ – змусить 56% опитаних компаній скорочувати інші важливі для функціонування компанії витрати. Для 11% компаній таке підвищення може призвести до часткового скорочення виробництва чи бізнесу.

Законопроєкт про значне збільшення податків

Комітет Верховної ради з питань фінансів, податкової та митної політики підтримав до другого читання у парламенті законопроєкт про значне збільшення податків №11416-д. Про це 4 жовтня повідомив нардеп Данило Гетманцев. У податковому законопроєкті передбачили:

  1. Підвищення військового збору на період до 31 грудня року, у якому буде припинено воєнний стан, а саме: підвищення ставки з 1,5% до 5% для доходів фізичних осіб; встановлення ВЗ у розмірі 1% від доходу платників єдиного податку ІІІ групи; встановлення ВЗ для ФОП - платників єдиного податку І, ІІ та IV групи на рівні 10% розміру мінімальної ЗП;
  2. Встановлення ставки податку на прибуток для банків за 2024 рік у розмірі 50%;
  3. Встановлення ставки податку на прибуток для небанківських фінансових установ (крім страховиків) на рівні 25% з 1 січня 2025 року;
  4. Вдосконалення запропонованої моделі визначення розміру авансових внесків з податку на прибуток підприємств для АЗС;
  5. Зміна податкового періоду з квартального на місячний для подання звітності про виплачені доходи на користь фізичних осіб (для економічного бронювання) з 1 січня 2025 року;
  6. Прив'язка до євро ставки авансового внеску для пунктів обміну валюти;
  7. Продовження до кінця воєнного стану пільги щодо отриманої благодійної допомоги з бюджетів інших держав;
  8. Зміни по ренті в частині ПСО та щебеню;
  9. Звільнення від оподаткування доходів, отриманих в межах "Зроблено в Україні";
  10. Зміни щодо мінімальних роздрібних цін для вина;
  11. Зміни щодо мінімального податкового зобов'язання;
  12. Доручення Кабміну розробити законопроєкт про зарахування військового збору до спецфонду держбюджету.

Народний депутат Ярослав Железняк наголошував, що якщо законопроєкт приймуть, українці отримають меншу зарплату за жовтень, ніж очікували.

"Якщо закон і приймуть, то президент його фізично підписати найшвидше зможе десь у 20-х числах жовтня. Тобто десь умовно після 15 жовтня він набере чинності й заднім числом з 1 жовтня піднімуть військовий збір з 1,5% до 5% на всі зарплати. А зараз увага, як це буде на практиці. Десь 14-15 жовтня всім виплатять аванс і люди фізично отримають гроші в руки. З нього військовий податок буде 1,5%. Але потім податок за той самий жовтень стане вже не 1,5%, а вже 5%. І що ж робити роботодавцю? Він вже виплатив аванс і гроші назад не забере? Тут Мінфін пропонує просто забрати ці гроші при виплаті зарплати. Тобто десь в кінці цього місяця людям зарплата прийде мало того, що вже менше на -3,5% підвищення військового збору, так і ще мінус ті гроші з авансу. Ось я просто уявляю реакцію працівників, особливо бюджетників соціальної сфери. Удачі мажоритарним депутатам пояснити потім чому так", - заявив Железняк.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube