Для найледачіших: вчені на порозі відкриття таблекти, яка замінить спорт

Читать на русском

Вчені намагаються замінити вправи ліками

Читать на русском
зарядка
Пігулка замість зарядки - мрія, яка може стати реальністю.

Вчені намагаються замінити вправи ліками

Всім відомо, що рух – це життя, а рухова активність дуже корисна для здоров'я. Але що робити, якщо молоді люди найчастіше лінуються займатися спортом, а літнім вже не дозволяє самопочуття? Тим часом, згідно з дослідженням, опублікованим у  Британському медичному журналі, навіть 75 хвилин помірної фізичної активності на тиждень знижує ризик раку, серцево-судинних захворювань,  раннього старіння та передчасної смерті. А ще захищають від деменції та хвороби Альцгеймера. Тому людство, звичайно, хотіло б не напружуватися і мати пігулку, яка б заміняла спорт і захищала організм від старіння і недуг. Схоже нарешті з'явився шанс її отримати.

Впорснув плазму від спортсмена - і помолодшав

Наразі в Норвегії відбувається історичний експеримент, який може змінити спосіб боротьби зі старінням, під назвою ExPlas – exercised plasma, повідомляє The Guardian. У ході досліджень людям віком від 50 до 75 років на ранніх стадіях хвороби Альцгеймера впорскується плазма молодих і здорових дорослих, які регулярно займаються фізичною активністю. Мета - перевірити ефективність омолоджувального ефекту на тіла та уми людей похилого віку.

Подібний експеримент вперше проводиться на людях, його результати мають бути опубліковані у 2025 році. Поки вчені не до кінця розуміють, які гормони, що вивільняються при фізичній активності, є найкориснішими. І норвезький досвід базується на передачі плазми від спортсменів тим, хто її потребує. При цьому плазма виступає своєрідними ліками з потенційно корисними гормонами.

Поки не винайшли таблетовану заміну спорту, треба намагатися рухатися самому.
Поки не винайшли таблетовану заміну спорту, треба намагатись рухатися самому.

Ірисін від хвороби Альцгеймера 

Якщо норвежці використовують широкий підхід у пошуках потрібного гормону, вчені Гарвардської медичної школи зосередилися на ірисині. Це гормон, що вивільняється м'язами під час фізичної активності. Наприкінці 2023 року вчені встановили, що ірисин здатний досягати мозку і очищати токсичні амілоїдні бляшки, які провокують хворобу Альцгеймера. І це один із доказів того, що фізична активність допомагає захистити мозок від деменції.

Чи стане це ефективним способом лікування - покаже час, але, на думку вчених з Гарварду, якщо клінічні випробування дадуть позитивні результати, використання ірисину може призвести до створення інших ліків на основі фізичної активності.

“Досі ніхто не зміг успішно перевести користь від фізичних вправ у ліки. Але якщо ви зможете захопити хоча б значну частину переваг фізичної активності у медикаменті, це може стати трансформаційним моментом для покращення результатів лікування пацієнтів”, - вважає доцент медицини Гарвардської медичної школи Крістіан Вран.

Не замінник фізичної активності, а доповнення до неї

Вчені продовжують шукати спосіб створення чудодійної пігулки, що замінює фізичну активність. Щоб вона повторювала позитивний ефект від вправ на організм, знижувала ризик розвитку деменції, підтримувала міцність кісток, гнучкість кровоносних судин, м'язову силу, знижувала рівень глюкози у крові. Тобто мала на людей той самий корисний вплив, що й спорт. Але тут є два важливі моменти.

По-перше, цілком замінити рухову активність навряд чи можливо, адже вона бере участь у багатьох біологічних процесах. І тому повторити всі фізіологічно корисні ефекти від неї просто неможливо.

По-друге, вчені працюють не для тих, кому ліньки ходити пішки, у кого сидяча робота, хто не хоче займатися у спортзалі. Цільова група для таких ліків - люди похилого віку, яким фізично важко рухатися і люди з інвалідністю, прикуті до ліжка або крісла. Завдання препарату – допомогти тим, хто з різних причин не може займатися спортом, отримати ті ж переваги для здоров'я, що й від фізичної активності.

Звичайно, хотілося б отримати чудову пігулку, яка замінює спорт та фізичні вправи. Але принаймні ці ліки мають бути визнані безпечними та ефективними, а для цього потрібно провести більше досліджень. Поки що є деякі потенційні труднощі:

  • проблеми з контролю дозування,
  • побічні ефекти,
  • ризик того, що люди будуть використовувати таблетки замість заняттями спортом, що може призвести до зниження загального рівня фізичної активності в суспільстві. Тому важливо, щоб таблетки використовували не як замінник фізичної активності, а як доповнення до неї.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.