Тепер лікарі можуть офіційно виписувати курс лікування цим препаратом
Управління з контролю за якість харчових продуктів та медикаментів США повністю схвалило препарат Leqembi. Він спрямований на значне сповільнення прогресування хвороби Альцгеймера. Водночас, він має чимало серйозних побічних ефектів, і вимагає використання лише в умовах постійного нагляду.
Про це повідомили в CNN. Фактично, це перший препарат, який демонструє такий рівень сповільнення перебігу хвороби Альцгеймера, яка відбирає пам’ять у людей. Інші подібні ліки можуть лише притупити симптоми хвороби.
Leqembi розробили Eisai та Biogen. Препарат ще в січні вже отримав прискорене схвалення на основі доказів того, що він здатен очищувати накопичення амілоїдних бляшок у мозку, які пов’язані з Альцгеймером. Щоправда, це дало змогу застосувати його тільки в окремих випадках з ініціативи пацієнтів, і платити за нього доводилося самостійно. Вартість такого лікування на рік становила 26,5 тисяч доларів.
Препарат використовується внутрішньовенно раз на два тижні. Остаточно схвалили його тільки для людей з ранніми стадіями хвороби. З’ясовано, що препарат сповільнює зниження когнитивних здібностей та функцій у пацієнтів на 27%.
“Лікування, яке ми маємо зараз, — це лише початок нової ери. Ми сподіваємося, що матимемо більш ефективні методи лікування”, – зазначив професор неврології в медичному центрі Колумбійського університету, доктор Лоуренс Хоніг.
Проблема препарату полягає в його побічних ефектах. Близько 13% учасників дослідження мали набряк чи навіть кровотечу в мозку. В залежності від груп населення, ризик побічних ефектів може бути вищим.
6 липня 2023 року препарат схвалили повторно за повною процедурою. Сталося це через результати додаткових випробувань. Тепер лікарі можуть призначати Leqembi своїм пацієнтам. Водночас, служба медичного страхування Medicare для літніх осіб у США братиме на себе 80% річних витрат на препарат зі згаданих 26 500 тисяч доларів. Іншу частину суми пацієнти мають платити самі. Ті, хто не підпадає під згадане страхування, можуть обрати тільки варіант з повною оплатою. Щодо використання ліків в інших країнах даних поки немає.
В нашій країні продовжує діяти програма “Доступні ліки”, яка дозволяє отримувати необхідні препарати безкоштовно. До осені список препаратів, на які розповсюджується програма, планують розширити. Тепер до нього потраплять ліки для знеболення та тест-смужки для інсулінозалежних осіб.
Водночас, зберігається і проблема підроблення ліків. Тільки нещодавно в Києві вилучили партію підроблених препаратів на понад 5 млн гривень. Злочинне угруповання займалося розповсюдженням псевдопрепаратів по всій Україні, і зокрема займалися “ліками” від тяжких хвороб.
Нагадаємо, що МОЗ підтримує легалізацію ліків на основі медичного канабісу.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері стежте в нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.