Попри очікування багатьох військовослужбовців, які служать вже понад 30 місяців, Міністерство оборони та Генштаб не планують демобілізацію найближчим часом
Низькі темпи мобілізації новобранців гальмують процес демобілізації, на який військові чекали після 2,5 років служби. Законопроєкт з цього питання може бути представлений не раніше кінця 2024 року, попереджають у парламенті. І жодних законодавчих ініціатив на цю тему поки що немає.
Як повідомляє BBC Україна, найближчим часом в Україні не планується звільнення з лав військових, які служать з початку повномасштабного вторгнення. При цьому вже у вересні чимало військовослужбовців подолають позначку в 30 місяців служби, багато з яких більшість часу провели на передовій. Однак документи з конкретними термінами демобілізації, які Міноборони та Генштаб ЗСУ повинні були підготувати до жовтня або кінця 2024 року, ймовірно, не будуть готові вони в найближчі місяці.
"Наразі немає чого сказати. Навіть проєктів документів поки немає", – заявив анонімний представник української влади для BBC.
Ту саму інформацію публічно підтвердила колишня заступниця голови оборонного комітету Ради Мар'яна Безугла.
"Минуло вже пів року, і від Міноборони жодних пропозицій не надійшло. Більше того, не ведеться розробка і не планується жодних ініціатив щодо демобілізації ані в Міноборони, ані в Генштабі ЗСУ", – підкреслила вона.
За словами джерела серед депутатів, військове командування пояснює це повільними темпами мобілізації новобранців. Хоча після ухвалення нового закону про мобілізацію кількість призваних на службу зросла, у вересні ці темпи знову почали знижуватися, стверджує співрозмовник.
Представниця оборонного комітету Ради Ірина Фріз зазначила, що 18 вересня представники Міноборони та Генштабу повідомили депутатам, що продовжують аналізувати динаміку мобілізації, аби зрозуміти, чи зможуть забезпечити достатні резерви. Тому, на її думку, законопроєкт про демобілізацію навряд чи з’явиться раніше кінця року.
Ще одна представниця комітету, Соломія Бобровська, переконана, що цього року демобілізація точно не відбудеться, оскільки нестача солдатів в армії є більшою, ніж було відомо. Підвищені темпи мобілізації не змогли повністю компенсувати цей дефіцит.
"Я на 99% впевнена, що закон про демобілізацію цього року не буде внесено", – каже вона.
Генштаб ЗСУ відповів на запит BBC, заявивши, що прокоментує питання демобілізації лише після підготовки відповідного законопроєкту. Однак поки що жодної конкретної інформації немає. Військовослужбовці, які вже 2,5 роки перебувають на фронті, визнають, що втратили надію на демобілізацію.
"Ніхто про це не думає, окрім нас", – з гіркотою заявив Сергій, боєць ЗСУ, який служить з початку повномасштабної війни.
Щодо мобілізації, за даними Міноборони, щомісяця через рекрутингові центри мобілізують близько 6 500 добровольців, і повістки у таких центрах не роздають, оскільки це заборонено. Нещодавно повістки почали надходити поштою, і якщо людина не отримала її особисто або за місцем реєстрації, це все одно вважається отриманням повістки.
На початку року під час обговорення нового закону про посилену мобілізацію також пропонувалося провести демобілізацію ветеранів. Однак закон про мобілізацію ухвалили, а проєкт закону про демобілізацію так і не був створений.
Положення про демобілізацію прибрали з нового закону про мобілізацію. До Верховної Ради на голосування документ потрапив вже без цього пункту. Ініціаторами цього стали Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський та міністр оборони Рустем Умєров. Тоді у відомстві пообіцяли розробити окремий законопроєкт, що врахує всі моменти. Проте досі робота над ним не завершилась.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.