Традиційно картопляними регіонами в Україні є Житомирська, Вінницька, Львівська та Волинська області
Ціни на картоплю б'ють рекорди. Холодна затяжна весна і посушлива осінь змусила картоплярів перенести терміни як посадки, так і збору «другого хліба». Наразі в розпал збору урожаю до України вже потяглися завантажені картоплею фури з Польщі. Експерти пояснюють дефіцит картоплі тим, що урожай поки не зібрали. Деякі з них прогнозують підвищення цін на картоплю взимку через недостатню кількість сучасних овочесховищ в Україні.
Традиційно «картопляними» регіонами в Україні є Житомирська, Вінницька, Львівська та Волинська області. Та цього року частина обсягів також забезпечується з центральних регіонів, де фермери активно збільшують виробництво, розповідає керівниця відділу маркетингу ринку «Шувар» Тетяна Попович. Зростання цін, окрім непростих погодних умов, вона пов'язує із витратами на енергоносії, логістику, що зростають, та початком сезону збирання пізніх сортів, які традиційно дорожчі.
Засновник і директор компанії «Агріко Україна» Микола Гордійчук звертає увагу на те, що левова частина врожаю ще у землі.
«Всі в шоці, що така висока ціна. Це пов’язано з тим, що збирання врожаю триває. Якщо раніше, за сприятливих умов, на цей час більшість фермерів уже закінчували збирання, то на сьогодні ще половина врожаю в полі. Чому? Тому що дуже суха погода, іде грудка, і це не дозволяє збирати картоплю. Той, хто може поливати, поливає і намагається копати. Але в нас під зрошенням лише 10-15% площ картоплі. Решта просто чекають дощу. Все це спричинило те, що маємо дефіцит картоплі на ринку і високу ціну. Ціна сьогодні на рівні 18-20 грн/кг з доставкою в магазини за безготівковим розрахунком, і десь 16-20 грн/кг за готівку».
Навіть бюджетні організації на сайті держзакупівель збільшили пропозицію з 8-10 грн до 15-16 грн за кілограм. Але все одно фермери в чергу не стають, бо картоплі реально мало. Фактор війни, за словами Миколи Гордійчука, в цій ситуації не відіграє визначальної ролі. Ранній врожай картоплі забезпечують Дніпропетровська та Одеська області, а пізній, на закладання, — так званий картопляний пояс (Чернігівська, Житомирська, Волинська, Тернопільська, Хмельницька і Львівська області).
Цього року врожай картоплі буде на 36% меншим, ніж у 2023 році, насамперед за рахунок зменшення обсягів вирощування у домогосподарствах — попереджають в Інституті картоплярства.
«Скоротили вирощування і великі виробники. Наприклад, агрохолдинг «Континентал», який сьогодні є номером один у країні з вирощування картоплі, до війни відводив під неї 2,6 тис. га, а цього року трохи більше 1,8 тис. га. І при можливості його сховищ зберігати понад 100 тис. тонн, у «Континенталі» вже спрогнозували, що заповнено буде 64 тис. т. Це приклад скорочення на проанонсовані вченими 36%», — каже експерт Світового Банку Оксана Руженкова.
Директор компанії «Агріко Україна» Микола Гордійчук вважає, що на ціну картоплі в Україні впливатимуть не лише внутрішньоринкові обставини, але й ситуація у сусідніх країнах. Як тільки в Україні ціна перевалить за 18-20 грн, відразу стане цікавим імпорт, що й показали останні тижні. Перші відвантаження товарної картоплі з Європи, де цього року хороший урожай коренеплодів, вже почалися.
«Зараз прогнозувати щось важко. Коли ми зберемо весь урожай, побачимо скільки у нас є картоплі, тоді й можна буде говорити щось про ціну. Але вже видно, що є дефіцит якісної картоплі. Тому і до нового року, і після нового року якісна картопля не буде дешевшою. В першу чергу будуть продавати картоплю, яка погано лежить», - каже Микола Гордійчук.
На думку аналітиків EastFruit, імпорт картоплі розпочався у зв’язку з підвищеною потребою у продовольчій картоплі серед місцевих оптових компаній та роздрібних мереж, а також спекуляцій щодо потенційного дефіциту якісної картоплі в поточному сезоні. Також експерти EastFruit зазначають, що основними причинами імпорту картоплі стали зростання попиту через потреби армії, міграцію населення, а також скорочення локального виробництва в Україні.
«У вересні 2024 року Україна розпочала імпорт картоплі з Польщі та Литви. За офіційною статистикою, з 1 по 23 вересня 2024 року країна вже отримала три вантажівки картоплі: 22 тонни з Литви, вартістю $10,56 тис., і 42 тонни з Польщі, вартістю $20,164 тис», — повідомляють експерти EastFruit.
Виконавча директорка Української асоціації виробників картоплі Ольга Самойліченко каже, що ціна на картоплю в Україні дійшла майже свого піку і сильно змінюватися не буде. Оскільки збір урожаю продовжується, ринок буде потроху наповнюватися.
«Висока ціна цього року сформована високою ціною минулого року, а також значною відсутністю опадів в цьому році, що спричинило затримки в копанні картоплі», - каже Ольга Самойліченко.
А от член комітету Верховної Ради з питань аграрної та земельної політики Дмитро Соломчук прогнозує, що ціна на картоплю буде зростати й далі.
«Вже сьогодні можна констатувати факт високої ціни на картоплю весною 2025 року. Через відсутність якісного насіннєвого матеріалу, погодних умов та подорожчання засобів захисту рослин, фермери отримали неякісний врожай. На жаль, найбільший відсоток картоплі заражений, багато дрібної та деформованої. А от товарної для продажу в торгових мережах, а також для закладки в професійні овочесховища — мізерна кількість, її майже немає», - каже Дмитро Соломчук.
Враховуючи величезний дефіцит в Україні професійних овочесховищ довгого зберігання, проблеми з енергетикою, дефіцит товарної картоплі, ціни на картоплю зростуть, вважає нардеп. Швидше за все, навесні українці, в кращому випадку, зможуть купувати якісну картоплю не нижче 25 грн за 1 кг.
Експерт Світового банку Оксана Руженкова також вважає, що ціни на картоплю зростатимуть, а навесні очікується гострий її дефіцит.
«Фермери вже говорили про те, що наприкінці 2024 року проситимуть на опті не менше 20 грн/кг, відповідно в супермаркеті картопля продаватиметься по 28-30 грн/кг. До кінця лютого-початку березня картопляні сховища традиційно спорожніють, тож добиратимемо картоплю в Єгипті, Польщі. Можливо, якісь залишки будуть і в українських фермерів, але останніми роками багато хто з них воліє не пропонувати торговим мережам свій товар, а чекати, коли до них приїдуть, поклоняться і попросять його продати. Дистриб'юторам такі стосунки не дуже подобаються, тому вони просто їдуть до Польщі і там закуповуються», — каже Оксана Руженкова.
Зберігається ймовірність, що в найближчий місяць ціни на картоплю зростуть через збільшений попит на фоні зменшення пропозиції ранньої картоплі та переходу до збирання пізніх сортів, додає Тетяна Попович з «Шувару». Однак суттєвого стрибка цін не очікується, оскільки загальний обсяг пропозиції залишається на стабільному рівні.
На думку директора агропідприємства «Чернігівеліткартопля» Ігоря Шкурка, максимальна ціна на картоплю буде в лютому.
Доцент кафедри загального землеробства Центральноукраїнського національного технічного університету Микола Ковальов також очікує, що ціна на картоплю буде рости, тому що «її треба зберігати, в сховищах потрібно мати певний мікроклімат — а це витрати на електроенергію та зарплати». Через ці фактори та неврожай у деяких регіонах вартість кілограма картоплі до кінця року може зрости вдвічі.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.