Повернення обов'язкового ЄСВ для ФОПів - адвокатка відповіла, чи скасують пільгу у 2025 році

Адвокатка нагадала, що мінімальний страховий внесок з ЄСВ становить 1 760 гривень на місяць або 5 280 гривень на квартал

ЄСВ для ФОПів
В проєкті бюджету на 2025 рік заплановане повернення ЄСВ для ФОПів - адвокатка Даніель

У проєкті бюджету на 2025 рік для ФОПів та самозайнятих осіб передбачено повернення обов'язку сплачувати ЄСВ. Пільгові умови, які діяли Кабінет міністрів України пропонує скасувати. Про це Інформатору розповіла адвокатка Анна Даніель. 

Адвокатка зазначила, що в Україні визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 1 вказаного Закону єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі для забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за чинними видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Хто є платниками єдиного внеску:

  • роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами;
  • фізичні особи - підприємці, зокрема ті, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством про працю, чи за цивільно-правовим договором (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань);
  • фізичні особи, які забезпечують себе роботою самостійно, та фізичні особи, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту) (крім використання праці домашніх працівників);
  • фізичні особи - підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування (крім електронних резидентів (е-резидентів);
  • особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності;
  • та інші.

Розмір мінімального страхового внеску з ЄСВ

Оскільки розмір сплати ЄСВ залежить від мінімальної заробітної плати, то логічно підкреслити факт зміни нарахування ЄВС у разі її збільшення. З огляду на те, що з 1 квітня 2024 року мінімалка 8 тисяч гривень, то мінімальний страховий внесок з ЄСВ становить 1 760 гривень на місяць або 5 280 гривень на квартал.

"Вперше послаблення щодо сплати ЄСВ було введене під час пандемії COVID-19, а пізніше продовжене після початку повномасштабної війни. Підприємці отримали право добровільно не нараховувати та не сплачувати ЄСВ з 1 березня 2022 року до кінця воєнного стану та протягом 12 місяців після його завершення", - нагадала адвокатка. 

Повернення ЄСВ для ФОПів

За словами адвокатки, у проєкті бюджету на 2025 рік для ФОПів та самозайнятих осіб дійсно повертається обов'язок сплачувати ЄСВ. Пільгові умови, які діяли Кабінет міністрів України пропонує скасувати. 

"У проєкті бюджету на 2025 рік для ФОПів та самозайнятих осіб дійсно повертається обов'язок сплачувати ЄСВ. Пільгові умови, які діяли Кабінет міністрів України пропонує скасувати. Однак, зважаючи на чітко визначений і регламентований бюджетний процес в Україні, у парламенті ще будуть обговорювати пропозицію КМУ про те, щоб повернути обов’язкову сплату ЄСВ для ФОПів у 2025 році", - зазначила Даніель. 

Адвокатка про процес розгляду та затвердження бюджету

Бюджетним кодексом України регулюються відносини, що виникають у процесі складання, розгляду, затвердження, виконання бюджетів, звітування про їх виконання та контролю за дотриманням бюджетного законодавства, і питання відповідальності за порушення бюджетного законодавства, а також визначаються правові засади утворення та погашення державного і місцевого боргу. Відповідно до Бюджетного кодексу України бюджетний процес – це регламентований бюджетним законодавством процес складання, розгляду, затвердження, виконання бюджетів, звітування про їх виконання, а також контролю за дотриманням бюджетного законодавства.

Розгляд та затвердження Державного бюджету України відбувається у Верховній раді України за спеціальною процедурою, визначеною регламентом Верховної ради України. Протягом трьох днів з дня прийняття Верховною радою України закону про Державний бюджет України Кабінет міністрів України подає президенту України обґрунтування і розрахунки щодо бюджетних показників такого закону, змінених порівняно з проєктом закону про Державний бюджет України, поданим Кабінетом міністрів України до Верховної ради України на розгляд у першому читанні. Якщо президент України повернув до Верховної ради України для повторного розгляду закон про Державний бюджет України із вмотивованими і сформульованими пропозиціями, які передбачають зміни бюджетних показників, Кабінет міністрів України у тижневий строк подає Верховній раді України зміни до показників, зазначених у текстових статтях такого закону, та оновлені додатки до нього відповідно до пропозицій президента України.

"Як бачимо, від початку складання бюджету до затвердження звітів про його виконання весь бюджетний процес проходить під пильним контролем, що дає можливість дисциплінувати роботу всіх органів управління, які пов’язані з бюджетним процесом. Велика роль у бюджетному процесі відводиться бюджетному плануванню, яке охоплює складання проєкту бюджету, його розгляд і затвердження, оскільки від правильного визначення планових показників бюджету залежить і якість його виконання. Згідно з вимогами ст. 42 Бюджетного кодексу України Кабінет міністрів України забезпечує виконання Державного бюджету України. Міністерство фінансів України здійснює загальну організацію та управління виконанням Державного бюджету України, координує діяльність учасників бюджетного процесу з питань виконання бюджету", - резюмувала Даніель. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube